Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

BIS verbuje nováčky na akademické půdě

  0:01aktualizováno  0:01
Civilní kontrarozvědka BIS začala shánět nové pracovníky mezi studenty, a to přímo na akademické půdě. BIS verbuje studenty Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na semináři s názvem Zpravodajské služby. Pořádá jej Ústav informačních studií a knihovnictví v nově otevřeném univerzitním centru v Praze-Jinonicích.

"To, že v semináři informují naše studenty, že by eventuálně mohli po skončení studií pracovat v BIS, snad není žádný přečin," podotkla Marie Königová, jedna z pedagožek ústavu.

Taková otevřená agitka tajné služby na akademické půdě však není ve zpravodajských agenturách běžnou praxí, i když podobný postup žádný zákon nezakazuje. Verbování mezi studenty navíc probíhá všude na světě: vesměs ovšem přes krycí firmy.

"Za mého působení v BIS se to takhle veřejně nedělalo, ale pokud s tím fakulta souhlasila, nevidím v tom žádný problém. BIS nutně potřebuje vzdělané lidi," uvedl bývalý šéf této bezpečnostní služby Stanislav Devátý.

Proč má BIS seminář na fakultě?

Někdejší proděkanka Filozofické fakulty UK, pedagožka Ústavu informačních studií a knihovnictví Marie Königová tvrdí, že rozhodně nejde o žádný přečin: "Pravidelně vyzýváme naše absolventy, aby pro další studenty zajistili přednášky z praxe. Jedna z absolventek pracuje v BIS a seminář nám nabídla. Neviděli jsme na tom nic špatného jsme ústavem, jenž školí lidi pro práci v informačních systémech a knihovnách. Pokud budou mít zájem, proč by nemohli tito slušní, vzdělaní lidé v organizaci pracovat?" ptá se.

To, že tento výběrový seminář organizuje absolventka ústavu, je podle Königové zárukou, že se na přednášce neobjeví někdo bez potřebné kvalifikace. "Pokud vím, BIS tam dělá slušnou práci." Königová odmítá, že by šlo o nábory: "Jde o to dát studentům jakési výhledy do praxe. Ukázat jim například, s jakými informačními systémy se v moderních službách pracuje." Výběrové semináře jsou zcela v pravomoci vedoucího katedry, případně ústavu. Ústav nabízí vedle semináře BIS například i seminář Knihovny Akademie věd. 

Oficiální stanovisko BIS zní: "Cílem semináře je přiblížit studentům poslání a práci zpravodajských služeb. Reagujeme na zájem studentů o tuto problematiku." Průběh semináře, který je plně v režii BIS a fakultu nic nestojí, v pátek popsal internetový deník Britské listy. Kromě jeho redaktorů se jej zúčastnili studenti a tři pracovníci BIS.

"Jeden hovoří, dva další sedí obráceni ke studentům a pozorně sledují každou jejich reakci z univerzity tu kromě studentů není nikdo. Dnes je na programu psychologie. Nepříliš hlubokomyslně působící psycholog vysvětluje, které osobnostní charakteristiky jsou žádoucí pro práci zpravodajského důstojníka," uvádějí Britské listy.

Pracovníci ústavu tvrdí, že BIS odvádí na seminářích dobrou práci. Děkan fakulty Petr Kolář, který je v současné době v zahraničí, takže se k celé kauze nemohl vyjádřit, už nicméně požádal o důkladné vysvětlení.

Situaci chtějí lépe prozkoumat i sami studenti: "Určitě se půjdu na seminář podívat a zřejmě se tím pak budeme na radě zabývat," řekl předseda Studentské rady filozofické fakulty Jan Cieslar.

V minulosti BIS používala k naverbování nových lidí krycí firmu Petrák a partner. "Ta si dávala inzeráty do novin na zprostředkování práce. Byla v kontaktu s dalšími zprostředkovatelskými agenturami a uchazeče si "vyměňovaly," řekl bývalý pracovník BIS, který se zabýval personalistikou.

Zatímco nábor kmenových pracovníků na semináři se souhlasem fakulty není nijak závadový, problém by nastal ve chvíli, kdyby BIS mezi studenty získávala agenty pro činnost, kterou nemá služba ze zákona povolenu. Hypoteticky třeba pro zneužívání studentů-agentů k provokacím.

Pracovníci tajných služeb přitom už jednou museli získávání agentů vysvětlovat poslancům i svým šéfům. V roce 1993 se příslušník vojenské zpravodajské služby vydával za pracovníka BIS a pokoušel se získávat agenty na akademické půdě, bez vědomí fakulty. "Ten člověk nebyl z BIS, byl to voják, a pokud se pamatuji, byl tehdy za to kázeňsky potrestán," řekl bývalý šéf BIS Devátý.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...

Zeman půjde do voleb s číslem sedm, Drahošovi komise vylosovala devítku

Prezidentští kandidáti dostali čísla. Zeman má sedmičku, Drahoš devítku

Prezidentští kandidáti dostali volební čísla, s nimiž se v lednových volbách budou ucházet o hlasy voličů. Stávající...

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...Najdete na iDNES.cz