Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

BIS už ví, kdo jí ukradl tajná data

  1:18aktualizováno  1:18
Vyšetřovatelé už mají hlavního podezřelého, který před dvěma lety vynesl z tajné služby BIS důvěrná data a poté je nabízel k prodeji. Byly mezi nimi s vysokou pravděpodobností i zprávy od agentů a přepisy odposlechů. Podle informací MF DNES jde o bývalého šéfa jednoho z odborů Jana P.
BIS tvrdí, že z trezoru zmizely "jen" zápisky jednoho důstojníka, kde mohly být nanejvýš údaje o jeho schůzkách a kontaktech.

BIS tvrdí, že z trezoru zmizely "jen" zápisky jednoho důstojníka, kde mohly být nanejvýš údaje o jeho schůzkách a kontaktech. | foto: Profimedia.cz

Po svém odchodu z BIS pracoval v bezpečnostní agentuře majitelů ostravských dolů OKD, později dokonce ve státní agentuře CzechInvest.

O úniku dat, který vyšel najevo teprve před dvěma měsíci, se kvůli jeho mimořádnému rozsahu mluví jako o aféře desetiletí.

Podezřelý exdůstojník zatím nebyl obviněn. Vyšetřovatelé proti němu sbírají důkazy. "Nemohu se k tomu vyjádřit," řekl státní zástupce Michal Zachystal.

Co přesně z tajné služby uniklo? O to se vedou spory. BIS tvrdí, že to byly "jen" zápisky jednoho důstojníka, kde mohly být nanejvýš údaje o jeho schůzkách a kontaktech.

Jiné zdroje však mluví o úniku celé databáze ekonomického oddělení, které monitorovalo obchod se zbraněmi a velké privatizační kauzy. Sledovalo také aktivity podniků, jako byly Čepro a Unipetrol.

"Byla to databáze plná dokumentů s označením Přísně tajné. A nebylo toho málo. Na několika cédéčkách byly gigabajty informací," řekl zdroj, který je s průběhem vyšetřování seznámen.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Najdete na iDNES.cz