Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Instruktoři BIS trénují speciální jednotku na další misi v Afghánistánu

  15:51aktualizováno  15:51
Kolona pancéřovaných vozidel jede vysokou rychlostí, když náhle u cesty exploduje nastražená nálož povstalců. Vojáci se snaží pomoci zraněným, ostatní bojují. Podobné scénáře na Libavé intenzivně nacvičuje zvláštní jednotka, kterou příští rok čeká nová mise v nebezpečném afghánském Vardaku.

Minometný přepad. Čeští vojáci se připravují na novou misi v afghánském Vardaku. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Na všechny možné nebezpečné situace se ve výcvikovém prostoru Libavá připravuje zvláštní jednotka českých vojáků, ukrývající se za zkratkou MAT (Mentoring Advisory Team). Už v průběhu příštího roku odjedou do afghánské provincie Vardak, kde budou dohlížet na velitele afghánských vojáků a radit jim přímo v boji.

"Budeme první jednotka nasazená ve Vardaku pro mentorování příslušníků štábu afghánského pěšího praporu," řekl velitel jednotky Jan Zezula.

Provincie na středovýchodě Afghánistánu s půl milionem obyvatel přitom stále platí za jednu z nejnebezpečnějších oblastí. "Dlouhodobě prostor není zcela ovládnut koaličními silami. Hrozí tam nástražné výbušné systémy nebo léčky a nástřely," konstatoval Zezula.

Fotografie z výcviku na Libavé

Instruktoři BIS učí české vojáky dokonale zvládnou řízení vozidel a reagovat na
Minometný přepad. Čeští vojáci se připravují na novou misi v afghánském Vardaku.
Čeští vojáci se připravují na novou misi v afghánském Vardaku. Dokonale ovládat
Minometný přepad. Čeští vojáci se připravují na novou misi v afghánském Vardaku.

Čeští vojáci přitom už zkušenosti s afghánským Vardakem mají. Dosud tam působí jiný tým instruktorů a poradců, kteří cvičí a dohlížejí nad obyčejnými vojáky. NATO plánuje stažení všech bojových sil do konce roku 2014 a právě speciální týmy poradců a instruktorů by je měly postupně nahrazovat.

Na Libavé vojáci v těchto dnech procházejí speciálním bojovým výcvikem, zaměřeným na ochranu a řidiče, kteří musí při přesunech nepřátelským územím bezchybně ovládat vozidlo na různém povrchu a v různé rychlosti.

Provincie Vardak

Provincie Vardak leží na středovýchodě Afghánistánu, poblíž metropole Kábulu. V oblasti žije přes půl milionu lidí, většinovou populaci tvoří paštunské kmeny. Provincie je považována za neklidnou. Ještě v roce 2008 byla z velké části pod kontrolou povstalců Talibanu. Ačkoliv se bezpečnostní situace zlepšila, stále má několik okresů této oblasti nálepku nebezpečných zón. Ozbrojenci pravidelně útočí na jednotky mezinárodních sil, časté jsou výbuchy nastražených náloží u silnic.

A právě s tím českým vojákům pomáhají zkušení instruktoři tajné služby BIS (Bezpečnostní informační služby) v rámci zvláštního projektu RIDERS. "Armáda nemá žádné takové specialisty, instruktoři BIS nám proto pomáhají s výcvikem řidičů, aby dokázali reagovat na krizové situace," vysvětlil Zezula.

Specialisté BIS učí vojáky dokonale ovládat vozidla i při jízdě v kolonách a napadení nepřítelem a radí jim i ohledně taktiky v krizových situacích. Jak například nejlépe ochránit převáženou VIP osobu nebo jak díky vozidlům bezpečně evakuovat i pod palbou zraněného kolegu.

Žádný z instruktorů z pochopitelných důvodů nesmí o své práci mluvit na veřejnosti, nicméně cvičné scénáře a dokonce i síla pyrotechnických efektů při simulovaných napadeních vychází ze skutečných událostí a případů v Afghánistánu z poslední doby.

Jako když má například patrola za úkol doprovodit chráněné osoby k jednání do vesnice a při cestě zpátky k vozidlům je nedaleká spojenecká základna i hlídka napadena minometnou palbou.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

NATO chce s EU zajistit rychlejší přesuny vojsk napříč Evropou

Nakládání vozidla Iveco na vlak před odjezdem do Pobaltí

Rychlejší přesuny vojsk napříč evropskými státy v případě ohrožení budou jedním z hlavních témat nadcházející schůzky...

Armáda potřebuje finance, talentované lidi a drony, nabádal Zeman

Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře k objasnění...

Česká armáda potřebuje kromě dostatečných finančních prostředků také talentované lidi, prohlásil na tradičním...

Afghánská produkce opia trhá rekordy, zisky jdou do kapsy Talibanu

Makové pole

Produkce opia pro výrobu heroinu je na historicky nejvyšší úrovni, varuje zpráva OSN. Jde o 9 tisíc tun, tedy takřka...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz