Šéf BIS Jiří Lang před jednáním sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní

Šéf BIS Jiří Lang před jednáním sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby | foto: David Neff, MAFRA

BIS přidáme desítky milionů, řekl premiér. Posílí i ostatní tajné služby

  • 43
Premiér Bohuslav Sobotka počítá, že rozpočet Bezpečnostní informační služby se příští rok navýší o desítky milionů korun. Navyšování ale nebude jednorázové, potrvá několik let. Celkem by si BIS měla přijít navíc na několik stovek milionů korun.

„U posílení se bude jednat spíše o desítky milionů korun, protože půjde o postupný náběh posílení kapacity. Ve víceletém horizontu půjde o několik set milionů,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka v debatě České televize.

Podle Sobotky ale bude záležet, s jakým návrhem na vládu přijde šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Lang.

Roční rozpočet BIS se pohybuje mezi 1,1 až 1,2 miliardy. Od roku 2009 klesal. Už letos se však dočkal navýšení - oproti roku 2014 má BIS k dispozici o 50 milionů korun více.

Sobotka v neděli také řekl, že za rok, kdy je premiérem, nemá k práci BIS žádné zásadní výhrady. „Pokud bych na práci Jiřího Langa shledal nedostatky, reagoval bych na ně,“ odpověděl politik na otázku, zda zvažuje odvolání ředitele BIS.

Politici nereagují na zprávy BIS včas

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) existovaly před výbuchem muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku informace BIS, jež upozorňovaly na možné nebezpečí. Minulé vlády ale na ně nereagovaly, řekl v ČT premiér.

Podobná situace byla podle něj i s problémem českých zásob nafty, které se nacházejí na německém území u firmy Viktoriagruppe, která je v insolvenci. Hrozí, že Česko o zásoby přijde.

Podle premiéra je problém v tom, že politici ignorují informace od tajných služeb. Zaráží ho ale také, že na informace nereagovala policie nebo státní zástupci. "To, co pokládám za velmi důležité je, aby politici, pokud dostanou informace od bezpečnostních složek, aby na tyto informace reagovali a dotahovali do konce," uvedl Sobotka. Případ české nafty v této souvislosti označil za "odstrašující případ".

Zdroj: ČTK

O tom, že by měly bezpečnostní služby posílit, hovořil premiér už před několika dny (více čtěte zde). Jeho slova přišla po útocích v Paříži. Sobotka ale tvrdí, že plán přidat peníze vznikl ještě před nimi, neboť bezpečnostní informační služba byla v minulých letech postižena škrty a jejich dopady je potřeba napravit.

„Jsem přesvědčen o tom, že tak jak jsme rozpočtově stabilizovali armádu a připravili určitý výhled, stabilizovali jsme policii, tak je potřeba stabilizovat i bezpečnostní služby. Nejde jen o BIS, ale i o Úřad pro zahraniční styky a informace a Vojenské zpravodajství,“ uvedl v nedělních Otázkách Václava Moravce.

„Na bezpečnosti se rozhodně šetřit nemůže, protože situace ve světě opravdu není dobrá a ochrana vlastních občanů je vysokou prioritou,“ řekl v neděli v TV Prima ministr kultury Daniel Herman (více o jeho názoru na situaci čtěte zde).

„Je prací policie, aby se zabývala existencí fanatiků a hrozbou teroristických buněk. Proti tomu nic nemáme a budeme jen rádi, když zavčas najdou ‚zkažené kusy‘,“ řekl na Primě předseda Ústředí muslimských obcí Muneeb Hassan Alrawi. Podle něj musí ale policie řešit veškerý extremismu. Dodal také, že teroristické buňky podle něj v Česku nejsou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video