Ředitel BIS Jiří Lang

Ředitel BIS Jiří Lang

Šéf BIS nařídil podřízeným kvůli úniku informací test na detektoru lži

  • 23
Ředitel Bezpečnostní informační služby Jiří Lang chce poslat své podřízené na detektor lži. Test mají podstoupit všichni důstojníci ekonomické sekce, které Lang podezírá z vynesení nahrávky z loňské listopadové porady, informují Hospodářské noviny.

Podle týdeníku Euro, který nahrávku částečně zveřejnil, je z ní patrné, že Lang řídil vyšetřování úniku odposlechů lobbisty Romana Janouška. To by bylo v rozporu se zákonem o BIS, který kontrarozvědce nedává trestněprávní pravomoci a ani jí nedovoluje šetřit trestné činy svých důstojníků. To připadá na inspekci BIS.

Lang chce vědět, kdo informací vynesl a hodlá otestovat všechny účastníky loňské porady. Ředitel údajně na konci září podřízeným nařídil, že pokud si o test nezažádají dobrovolně sami, převelí je na nižší posty.

„Všichni z ekonomického odboru musí podepsat dokumenty o dobrovolném vyšetření na polygrafu,“ řekl serveru Aktuálně zdroj obeznámený s děním v tajné službě. Podle něj ale ne všichni poslechli. BIS se k tomu odmítla vyjádřit. „Příběh údajně zaznamenané porady,který předložil časopis Euro, nebudeme komentovat,“ uvedl mluvčí tajné služby Jan Šubert.

Zmíněná porada ekonomického odboru BIS se konala loni 1. listopadu. V ten den zatkla policie exšéfa Věcí veřejných Víta Bártu a bývalého důstojníka protikorupční policie Jana Petržílka, který v minulosti pracoval pro BIS (více o kauze čtěte zde).

Bárta je obviněn, že v roce 2009 jako majitel bezpečnostní agentury ABL navedl Petržílka k vynesení citlivých dokumentů. Konkrétně odposlechů Janouška a exprimátora Pavla Béma. Jejich přepisy předloni zveřejnila MF DNES (více čtěte zde). 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video