BIS: Ministry jsme nesledovali

  • 6
Ministři obrany a vnitra Tvrdík a Gross nebyli sledováni Bezpečnostní informační službou. Takový je verdikt parlamentní komise pro kontrolu BIS. Ani to však nemění nic na skutečnosti, že se oba ministři před časem obrátili s obavami na premiéra Špidlu, zda je služba nesleduje.

Předseda vlády tehdy MF DNES potvrdil, že o tom s oběma ministry mluvil. "Takové varování jsem dostal," řekl vicepremiér Gross. Obdobně se vyjádřil Tvrdík: "Už delší dobu se dozvídám, že na mne lidé z prostředí vojenských tajných služeb sbírají diskreditující informace. A dostalo se mi varování, že se tito lidé obrátili na BIS a zprávami o mně ji velmi iniciativně zásobují."

Když se oba ministři obrátili na ředitele BIS Jiřího Růžka, šéf tajné služby je ujistil, že BIS jako instituce proti nim žádné akce nepodniká. Zároveň však řekl, že za individuální selhání některého ze zpravodajců, který by případné špiclování rozjel na vlastní pěst, prý ručit nemůže.

V pátek to Růžek před poslanci zopakoval - ministry Grosse s Tvrdíkem prý služba nesledovala. Týdeník Respekt však tento týden napsal, že BIS se až do konce loňského roku zabývala Tvrdíkovými aktivitami z doby před třemi lety, kdy řídil Vojenská lázeňská a rekreační zařízení.

Služba měla prověřovat, zda ministr neprotežoval moravskou firmu Vesna, vlastněnou jeho známým Antonínem Příkazským. Zjevně rozčarovaný Tvrdík odmítl tuto informaci komentovat.

Případ, kdy ochranka ministra Grosse kontaktovala dva agenty Bezpečnostní informační služby na mítinku svého šéfa, pak Růžek podle Radima Turka (ČSSD) vysvětlil tím, "že šli pouze kolem a zaujal je Grossův projev, tak se na něj šli podívat".

Tvrdík alespoň nyní nezastírá, že lidé z vojenské rozvědky, které propouští, "vyrábějí" na něj, jeho rodinu, ale i blízké spolupracovníky diskreditující zprávy, jimiž začínají zásobovat média.

Některé poslance nebo jejich okolí odposlouchává policie

Deset telefonních čísel z asi padesáti, která si nechali poslanci prověřit, odposlouchávala policie. To znamená, že někteří poslanci se přinejmenším stýkají s lidmi, které policie podezřívá z trestné činnosti.

Informaci o deseti odposlouchávaných číslech uvedly Hospodářské noviny s odvoláním na dva nejmenované zdroje blízké ministerstvu vnitra. Podle šéfa sněmovní komise pro kontrolu policejních odposlechů Jiřího Bílého mohly být mezi čísly, která dali poslanci ke kontrole, i telefony jejich asistentů, příbuzných nebo známých.

Šlo pouze o čísla bez konkrétních jmen, a nelze proto říci, komu odposlouchávané telefony patří. To zjistí jen ten konkrétní poslanec, který do seznamu číslo vložil. Informace o odposlouchávání telefonů je tajná a poslanci i policisté odmítají sdělit jakékoliv informace.

Poslanci si nechali prověřit telefonní čísla poté, co v únoru jejich tři kolegové Vlastimil Tlustý, Jan Klas a Zdeňka Horníková (všichni ODS) vyslovili podezření, že jejich mobilní telefony jsou odposlouchávány.

Poslanecké kluby ODS, ale i ČSSD a Unie svobody pak předložily sněmovní komisi pro kontrolu policejních odposlechů seznam asi padesáti telefonních čísel s žádostí, aby policie řekla, zda nějaká sleduje.

Bílý pouze uvedl, že pokud bylo odposloucháváno některé z uvedených čísel, tak to bylo podle jeho informací od policie legálně s povolením soudu. Odposlech může totiž nařídit jen soud, a to jen když policie dotyčného podezřívá z porušení zákona.

Poslanci byli také ujištěni, že civilní výzvědná služba BIS neodposlouchává žádného z poslanců. Během jednání komise pro kontrolu této služby to prohlásil její ředitel Jiří Růžek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video