Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

BIS Hojdara nešpehovala, tvrdí komise

  12:55aktualizováno  12:55
Poslanec za ČSSD Josef Hojdar prozatím neuspěl s důkazy, že ho BIS sleduje. Sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby se usnesla, že o tom zatím nemá žádné důkazy. Hojdar jí předložil nalezené odposlouchávací zařízení a 14 registračních značek vozů, které ho údajně sledovaly.

Komise případ nicméně neuzavřela, od BIS si vyžádala další podklady. "Komise zatím neshledala žádné důvodné podezření, že by pan poslanec Hojdar byl sledován Bezpečnostní informační službou," shrnul Klas průběh jednání, které trvalo asi 75 minut.

"Mám nasazené policajty před domem, syn nesmí chodit do školky, manželka nesmí chodit nakupovat," shrnul svou situaci Hojdar. "Musím jet za nimi domů, kde jsem celý týden nebyl. V rodině je teď skutečně stresová situace," dodal odpoledne, kdy sněmovna hlasovala o reformních zákonech.

"Ředitel BIS Jiří Lang řekl zcela zásadní větu, že BIS nikdy pana poslance Hojdara neodposlouchávala, nikdy nesledovala ani zpravodajsky nerozpracovávala," prohlásil Klas.

Hojdara takový výsledek neuspokojil a posléze se ve sněmovně zdržel při hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Koalici to ale ohrozit nemohlo a Špidlův kabinet důvěru získal většinou 101 hlasu. - podrobnosti zde

BIS: Odposlech není náš, auta za Hojdarem jen jela do centrály
Fotodokumentaci odposlouchávacího zařízení, kterou Hojdar předložil jako důkaz, ředitel BIS odmítl. Hojdar odposlech objevil už před rokem ve své poslanecké kanceláři v Mostě. Případem se nyní zabývá i policie. - více zde

"Pan ředitel Lang zcela vyvrátil, že by toto zařízení používala BIS. Je to zařízení lacinějšího druhu, které používají většinou soukromé bezpečnostní agentury," řekl předseda komise Klas.

Seznam 14 registračních značek u ředitele BIS také nepochodil. Referentským vozům BIS podle něj patří jen dvě z nich.

Hojdar tvrdil, že za ním několikrát jely na Smíchově. Komise se ale shodla, že to není důkaz, protože nelze vyloučit, že prostě jen jely do sídla BIS, které je z centra tím směrem.

Na odposlech si stěžuje víc poslanců
Aféra s údajnými odposlechy poslanců vypukla koncem letošní zimy, těsně před třetí volbou prezidenta. Poslanci ODS Klas, Vlastimil Tlustý a Zdeňka Horníková tehdy veřejně oznámili, že telefonické hovory v jejich poslaneckých kancelářích někdo
odposlouchával - podrobnosti zde

Věcí se zabývala policie a sněmovní komise pro kontrolu policejních odposlechů, ale nic nezjistila. ODS nicméně od té doby vytrvale útočí na premiéra Vladimíra Špidlu a vládní koalici a obviňuje je z toho, že z Česka dělají policejní stát.

Argumentují mimo jiné tím, že Špidla si v pražském sídle BIS pravidelně čte přepisy odposlechů a že jejich počet v posledních letech výrazně vzrostl. Koalice ale rozhodně odmítá, že by odposlechy zneužívala k politickému boji.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Najdete na iDNES.cz