Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Biografie Usamy bin Mohammada bin Ladína

aktualizováno 
- Multimilionář a islámský extrémista Usama bin Ladín zavrhl život v poklidu a přepychu, aby mohl bojovat v první frontové linii. To a jeho život z něho učinily islámského hrdinu i muže, za jehož dopadení vypsaly USA odměnu pět milionů dolarů.

Dnešní multimilionář Usama bin Mohammad bin Ladín se narodil v Rijádu v Saúdské Arábii roku 1957. Studoval na Univerzitě krále Abdula Azíze v Jeddě, je ženatý, má děti.
Prožil vcelku bezstarostné dětství - jeho otec, původně zedník z Jemenu, získal v Arábii velké jmění stavbami paláců a mešit. Mladý bin Ladín byl takřka posedlý myšlenkou, že stavební firmy jeho rodiny se podílejí na opravách svatých mešit v Mekce a Medíně. Tehdy se poprvé ukázalo, že z něho nejspíše bude nadšený islamista. Roku 1979 zaútočila sovětská armáda na Afghanistán a odpor kladoucí jednotky volaly islámský svět o pomoc. Bin Ladín odpověděl, inspirován “nouzí středověce žijící společnosti, ohrožené velmocí 20. století”, jak sám uvedl pro “Time”.
Zprvu rekrutoval tisíce bojovníků hlavně v Saúdské Arábii, státech kolem Perského zálivu a v Egyptě, financoval jim dopravu do Afghánistánu, výzbroj a vojenský trénink ve svých výcvikových centrech. Konečně šel bojovat sám, vždy v první linii, jak o něm s úctou prohlašovali spolubojovníci. Ve válce v Afghánistánu se bin Ladín stal hrdinou islamistů.

Po návratu do Saúdské Arábie kritizoval bin Ladín často “západně-dekadentní” saúdský královský rod. V roce 1989 mu byl zabaven pas. Roku 1991 pak uprchl do Súdánu a odvedl s sebou značné množství “afghánských Arabů”, tedy spolubojovníků z války proti Moskvě. U svých přívrženců platí za důležitého obránce Dar al Islamu, tedy islámského světa, proti nevěřícím agresorům. Je pro něho tedy snadné nalézt sympatie v extrémistických kruzích každé muslimské země.
Odkazy na jeho svazky s egyptskými Muslimskými bratry a Džamaa Islamija (Islámskou skupinou), libanonským Hizbolláhem, alžírskými Ozbrojenými islámskými skupinami (GIA) a dalšími militantními uskupeními se objevují znovu a znovu, ale důkazy nebyly předloženy nikdy.
Jeho radikálně islamistická skupina je údajně podporována především kruhy ze Saúdské Arábie a států kolem Perského zálivu. Skutečnost, že opustil luxusní občanský život, aby mohl bojovat v první linii, mu propůjčuje věrohodnost mezi přívrženci a nimbus “postmoderního guerillového vůdce”.
Z Egypta a Saúdské Arábie rekrutoval bin Ladín pro Džihád proti Sovětskému svazu na 20 000 bojovníků. Ti jsou často stále ještě aktivní v malých jednotkách na Blízkém východě a v Africe, anebo mohou být snadno povoláni.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Jsme p*del světa, přijeďte se podívat, láká Zambie na Trumpova slova

Přehradní nádrž Kariba, která se nachází v Zambii na řece Zambezi.

Prostořeký prezident USA Donald Trump si nedávno opět nedal pozor a označil africké a další chudé státy za „p*dele...

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

Zima, až oči zamrzají. Na Sibiři naměřili minus 65 stupňů

Hitem internetu se stalo selfie Anastasie Gruzděvové z Jakutska, které v minus...

Zima jako v Rusku, to letos platí více než v jiných letech. Především v Jakutsku na Sibiři, tradičně nejchladnějším...

Najdete na iDNES.cz