Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bin Ládina zřejmě ukrývá Tora Bora

  12:04aktualizováno  12:04
Kde se právě nachází nejhledanější terorista světa, nikdo kromě něj a jeho nejbližších přesně neví. V poslední době se ale množí informace, že by se Usáma bin Ládin mohl úkrývat v jeskynním komplexu Tora Bora na východě Afghánistánu. O jeho údajném úkrytu se zmínili dva představitelé protitalibanské opozice. Ve čtvrtečním pořadu americké televize ABC o něm mluvil i americký viceprezident Dick Cheney.

K jeskyním jedině pěšky či na koni
Pevnost, jejíž název v překladu znamená Černý prach, se nachází v provincii Nangarhár asi 60 kilometrů jihozápadně od města Dželálábád na hřebenu Bílých hor mezi dvěma úzkými údolími.

Od pákistánské hranice je dosažitelná po celodenní chůzi, od nejbližší afghánské silnice se k ní dá dostat tříhodinovým pochodem nebo koňmo.

Na pevnosti se podíleli Američané
Pevnost v nadmořské výšce 4000 metrů vybudovali Afghánci za pomoci amerických peněz v 80. letech pro protisovětské bojovníky. Místní velitelé jsou si na 90 procent jisti, že bin Ládin je uvnitř.

Když přišel v roce 1996 do Afghánistánu se 180 svými stoupenci, usadil se nejprve právě na Tora Bora. Místní svědci Usámu bin Ládina v blízkosti komplexu viděli v nedávných dnech, když vybíral příspěvky na svůj boj.

Přesunuje se v noci na koni, ve dne spí ve skrýších. Pevnost je nyní poslední nadějí asi 2000 arabských ozbrojenců.

Váleční veteráni: Pevnost je nedobytná
Bojovníci, kteří se účastnili války proti Sovětům, tvrdí, že základna Tora Bora je vojensky nedobytná, protože ji chrání sama příroda.

Leží zcela izolována uvnitř horského masívu v hloubce 350 metrů a je prakticky imunní vůči vnějším útokům. Sověti základnu neúspěšně dobývali několikrát.

Uvnitř je komplex podobný hotelu
Vstup do jeskynního komplexu, skrytý stromy, by svou šíří umožnil i vjezd vozidel. Za ním se bohatě větví systém podzemních chodeb, bunkrů a skladišť munice.

Interiér bojovníci popisují jako hotel s tekoucí vodou a elektřinou, topením a ventilací. Elektřinu zajišťují malé vodní elektrárny, využívající vodu prudkých horských bystřin, zásoby kupované v Dželálábadu a od obyvatel okolních vesnic, donášejí osli, velbloudi a koně na svých hřbetech.

Paštuni nabídli bin Ládinovým mužům kapitulaci
Údolí i základnu Tora Bora střeží arabští velitelé. Jeden z východoafghánských velitelů protitalibanské aliance k nim vyslal v minulých dnech skupinu kmenových vůdců, kteří měli přimět stoupence bin Ládina ke kapitulaci.

Protivníci se ale nechtějí vzdát a nepovolaným vstup do jeskyně pod hrozbou trestu smrti zakázali. Nabídka ke kapitulaci patří k paštunským zvyklostem před zahájením boje.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Tři ženy vyzvaly Kongres k vyšetřování prezidenta Trumpa za sexuální útoky

Tři Trumpovy údajné oběti chtějí znovu otevřít kauzu obtěžování (11. prosince...

Tři ženy, které loni prezidentského kandidáta a pozdějšího volebního vítěze Donalda Trumpa obvinily ze sexuálních...

Tisíce zraněných a stovky mrtvých dětí. V USA řeší nebezpečné žaluzie

Ilustrační snímek

Nová studie amerických lékařů varuje před nebezpečím, které mohou pro malé děti skrývat obyčejné žaluzie. Od roku 1990...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Najdete na iDNES.cz