Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bin Ládin předpověděl USA konec

  21:48aktualizováno  21:48
Katarská televizní stanice Al-Džazíra odvysílala kompletní znění poslední videonahrávky s islámským extremistou Usámou bin Ládinem. Ta byla bez zpáteční adresy do Kataru poslána z Pákistánu. Radikál vyzval v 34minutovém projevu islamisty k zásahům proti americké ekonomice. Spojeným státům předpověděl brzký konec bez ohledu na to, zda budou on a jeho stoupenci živí, nebo mrtví. Muslimské společenství se totiž podle něj již probudilo.

Oproti nedávno zveřejněnému amatérskému snímku, o němž se vší pravděpodobností nepočítal, že padne do nepovolaných rukou, bin Ládin tentokrát nepřiznal přímou odpovědnost za teroristické útoky z 11. září na New York a Washington.

Žehnal ale devatenácti studentům islámu, tedy teroristům, kteří se podíleli na únosech letadel a na útocích, za to, že "otřásli říší Spojených států a hluboko zasáhli americkou ekonomii a největší vojenskou velmoc" světa, aby ji potrestali za to, co se děje v Palestině a v Iráku. Dodal, že atentáty způsobily Spojeným státům "ztráty za víc než bilion dolarů".

O první části videozáznamu čtěte ZDE.

"Uštědřili tvrdou lekci arogantním národům, které přiznávají smysl svobodě, jen když jde o bílou rasu," řekl mimo jiné Usáma bin Ládin.

Upřesnil, že všichni pachatelé byli Arabové. Patnáct z nich bylo ze Saúdské Arábie, dva ze Spojených arabských emirátů, jeden z Egypta a jeden z Levantu. Zemi původu tohoto posledního neuvedl.

Al-Džazíra ve středu zveřejnila pouze výňatky z 34minutové nahrávky staré údajně zhruba dva týdny.

Podle expertů měl další antiamerický projev nejhledanějšího teroristy světa propagandistický cíl ukázat, že je stále naživu. Na bin Ládinovi je patrná únava, je podstatně bledší, pohublejší a má mnohem šedivější vous, než u starších snímků. 

Často si přejíždí jazykem po rtech a jeho levá ruka zůstává skoro nehybná, přestože podle záznamů amerického Federálního úřadu pro vyšetřování je bin Ládin levák.

Není jasné, kde byla nahrávka pořízena.

Videonahrávka bin Ládina

Usáma bin Ládin vyzval k džihádu - muslimské svaté válce - proti americké ekonomice všemi prostředky. Radikál obvinil Západ, že nepopsatelně nenávidí islám a vede proti němu "zuřivou křižáckou výpravu". Obvinil USA, že vzdušnými nálety miliony lidí připravily o domov za mrazivé zimy a že používají nepřiměřeně silných zbraní hromadného ničení. Odmítl americká tvrzení o tom, že způsobené civilní ztráty byly omyly, a řekl, že šlo naopak o cílené akce.

Co zaznělo v nejnovějším projevu

"Je důležité zasáhnout ekonomiku (USA), která je základem jejich vojenské moci. Když bude zasažena ekonomika, budou mít velké starosti."

"Terorismus proti Americe je požehnaný, protože jeho cílem je zabránit nespravedlivým lidem, aby páchali nespravedlnost, a přinutit Ameriku, aby přestala podporovat Izrael, který vraždí naše syny."


Citace zveřejněné ve středu

"Tři měsíce po požehnaných útocích proti mezinárodním bezvěrcům, proti hlavnímu bezvěrci Americe, a téměř po dvou měsících od zahájení mrzkého tažení proti islámu, bychom rádi pohovořili o některých faktech, která tyto události odhalily. Tyto události odhalily pro muslimy mnoho velmi důležitých otázek. Je naprosto jasné, že Západ jako takový v čele s Amerikou chová nepopsatelně silnou křižáckou nenávist k islámu a že ti, kteří žili celé ty měsíce pod neustálým bombardováním různých typů amerických letounů to dobře vědí.

Kolik vesnic bylo zničeno, aniž by spáchaly jakýkoli zločin? Kolik, odhadneme-li to, milionů lidí bylo připraveno o domov za mrazivé zimy, a kolik z těchto utlačovaných mužů, žen a dětí se nyní choulí ve stanech v Pákistánu? Nespáchali žádný zločin.

Amerika odstartovala tuto kampaň na základě pouhého podezření. Tvrdí, že hájí lidské hodnoty a svobodu - my jsme však spatřili jejich skutečnou zločinnou povahu. Nábojnice vážící sedm gramů postačí, dokonce více než postačí, k usmrcení lidské bytosti, ale Amerika, protože tak silně nenávidí Taliban a muslimy, použila proti našim bratrům na frontových liniích střely vážící až sedm tun a ti, kteří umějí počítat, vědí, že se to rovná sedmi milionům gramů, zatímco k usmrcení lidské bytosti bohatě postačí sedm gramů.

Když mladí, nechť je Alláh přijme jako mučedníky, odpálili v Nairobi necelé dvě tuny nálože, označila to Amerika za teroristický útok a za zbraň hromadného ničení. Ale použije-li dvě bomby, z nichž každá váží sedm milionů gramů, nevidí na tom nic hanebného.

A americký ministr obrany poté, co bombami zničili celé vesnice bez jakékoli příčiny, jen aby terorizovali lidi a vyděsili je natolik, aby se báli hostit Araby, či se k nim jenom přiblížit ... řekne 'máme na to právo'. Mají právo likvidovat lidi, pokud jsou to muslimové a ne Američani. Toto je zločin v té nejčistší formě. Vše, co slyšíte o jejich omylech, je bohapustá lež.

Před několika dny zasáhli v Chóstu údajné cíle Al-Káidy a namířili raketu na mešitu, ačkoli tvrdili, že se dopustili omylu. Vyšetřování ukázalo, že muslimští ulamá (islámští učenci) se modlili tarauíh (speciální modlitba ramadánu) a po modlitbách se setkali s hrdinou... šajchem Džaláladdínem Hakkáním, který byl jedním z nejpřednějších bojovníků za pravou víru proti sovětské okupaci a který odmítl americkou okupaci Afghánistánu. Zasáhli mešitu, zatímco muslimové byli ponořeni v modlitbách, 150 jich zabili, ale šajch Džaláladdín přežil, nechť Alláh žehná jeho životu.

Je to nenávist křižáků. Terorismus proti Americe si zaslouží ocenění, protože byl reakcí na nespravedlnost, jeho cílem bylo přinutit Ameriku, aby přestala podporovat Izrael, který vraždí naše lidi." (Reuters)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Konec Abbásovy éry? Palestinci hledají nástupce churavého prezidenta

Palestinský lídr Mahmúd Abbás se léčí se zápalem plic

Palestinský prezident Mahmúd Abbás byl za poslední dva týdny třikrát v nemocnici. Podle svého okolí se léčí se zápalem...

V Berlíně demonstrovaly tisíce příznivců i odpůrců Alternativy pro Německo

V Berlíně se sešli příznivci protiimigrační opoziční strany Alternativa pro...

Do ulic Berlína v neděli vyšly tisíce příznivců i odpůrců protiimigrační opoziční strany Alternativa pro Německo (AfD)....

Conte vzdal snahu o sestavení italské vlády, prezident mu zamítl ministra

Designovaný italský premiér Giuseppe Conte po schůzce s prezidentem Sergiem...

Designovaný italský premiér Giuseppe Conte se v neděli vzdal jmenování do funkce. U prezidenta Sergia Mattarelly...

Najdete na iDNES.cz