Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bin Ládin předpověděl USA konec

  21:48aktualizováno  21:48
Katarská televizní stanice Al-Džazíra odvysílala kompletní znění poslední videonahrávky s islámským extremistou Usámou bin Ládinem. Ta byla bez zpáteční adresy do Kataru poslána z Pákistánu. Radikál vyzval v 34minutovém projevu islamisty k zásahům proti americké ekonomice. Spojeným státům předpověděl brzký konec bez ohledu na to, zda budou on a jeho stoupenci živí, nebo mrtví. Muslimské společenství se totiž podle něj již probudilo.

Oproti nedávno zveřejněnému amatérskému snímku, o němž se vší pravděpodobností nepočítal, že padne do nepovolaných rukou, bin Ládin tentokrát nepřiznal přímou odpovědnost za teroristické útoky z 11. září na New York a Washington.

Žehnal ale devatenácti studentům islámu, tedy teroristům, kteří se podíleli na únosech letadel a na útocích, za to, že "otřásli říší Spojených států a hluboko zasáhli americkou ekonomii a největší vojenskou velmoc" světa, aby ji potrestali za to, co se děje v Palestině a v Iráku. Dodal, že atentáty způsobily Spojeným státům "ztráty za víc než bilion dolarů".

O první části videozáznamu čtěte ZDE.

"Uštědřili tvrdou lekci arogantním národům, které přiznávají smysl svobodě, jen když jde o bílou rasu," řekl mimo jiné Usáma bin Ládin.

Upřesnil, že všichni pachatelé byli Arabové. Patnáct z nich bylo ze Saúdské Arábie, dva ze Spojených arabských emirátů, jeden z Egypta a jeden z Levantu. Zemi původu tohoto posledního neuvedl.

Al-Džazíra ve středu zveřejnila pouze výňatky z 34minutové nahrávky staré údajně zhruba dva týdny.

Podle expertů měl další antiamerický projev nejhledanějšího teroristy světa propagandistický cíl ukázat, že je stále naživu. Na bin Ládinovi je patrná únava, je podstatně bledší, pohublejší a má mnohem šedivější vous, než u starších snímků. 

Často si přejíždí jazykem po rtech a jeho levá ruka zůstává skoro nehybná, přestože podle záznamů amerického Federálního úřadu pro vyšetřování je bin Ládin levák.

Není jasné, kde byla nahrávka pořízena.

Videonahrávka bin Ládina

Usáma bin Ládin vyzval k džihádu - muslimské svaté válce - proti americké ekonomice všemi prostředky. Radikál obvinil Západ, že nepopsatelně nenávidí islám a vede proti němu "zuřivou křižáckou výpravu". Obvinil USA, že vzdušnými nálety miliony lidí připravily o domov za mrazivé zimy a že používají nepřiměřeně silných zbraní hromadného ničení. Odmítl americká tvrzení o tom, že způsobené civilní ztráty byly omyly, a řekl, že šlo naopak o cílené akce.

Co zaznělo v nejnovějším projevu

"Je důležité zasáhnout ekonomiku (USA), která je základem jejich vojenské moci. Když bude zasažena ekonomika, budou mít velké starosti."

"Terorismus proti Americe je požehnaný, protože jeho cílem je zabránit nespravedlivým lidem, aby páchali nespravedlnost, a přinutit Ameriku, aby přestala podporovat Izrael, který vraždí naše syny."


Citace zveřejněné ve středu

"Tři měsíce po požehnaných útocích proti mezinárodním bezvěrcům, proti hlavnímu bezvěrci Americe, a téměř po dvou měsících od zahájení mrzkého tažení proti islámu, bychom rádi pohovořili o některých faktech, která tyto události odhalily. Tyto události odhalily pro muslimy mnoho velmi důležitých otázek. Je naprosto jasné, že Západ jako takový v čele s Amerikou chová nepopsatelně silnou křižáckou nenávist k islámu a že ti, kteří žili celé ty měsíce pod neustálým bombardováním různých typů amerických letounů to dobře vědí.

Kolik vesnic bylo zničeno, aniž by spáchaly jakýkoli zločin? Kolik, odhadneme-li to, milionů lidí bylo připraveno o domov za mrazivé zimy, a kolik z těchto utlačovaných mužů, žen a dětí se nyní choulí ve stanech v Pákistánu? Nespáchali žádný zločin.

Amerika odstartovala tuto kampaň na základě pouhého podezření. Tvrdí, že hájí lidské hodnoty a svobodu - my jsme však spatřili jejich skutečnou zločinnou povahu. Nábojnice vážící sedm gramů postačí, dokonce více než postačí, k usmrcení lidské bytosti, ale Amerika, protože tak silně nenávidí Taliban a muslimy, použila proti našim bratrům na frontových liniích střely vážící až sedm tun a ti, kteří umějí počítat, vědí, že se to rovná sedmi milionům gramů, zatímco k usmrcení lidské bytosti bohatě postačí sedm gramů.

Když mladí, nechť je Alláh přijme jako mučedníky, odpálili v Nairobi necelé dvě tuny nálože, označila to Amerika za teroristický útok a za zbraň hromadného ničení. Ale použije-li dvě bomby, z nichž každá váží sedm milionů gramů, nevidí na tom nic hanebného.

A americký ministr obrany poté, co bombami zničili celé vesnice bez jakékoli příčiny, jen aby terorizovali lidi a vyděsili je natolik, aby se báli hostit Araby, či se k nim jenom přiblížit ... řekne 'máme na to právo'. Mají právo likvidovat lidi, pokud jsou to muslimové a ne Američani. Toto je zločin v té nejčistší formě. Vše, co slyšíte o jejich omylech, je bohapustá lež.

Před několika dny zasáhli v Chóstu údajné cíle Al-Káidy a namířili raketu na mešitu, ačkoli tvrdili, že se dopustili omylu. Vyšetřování ukázalo, že muslimští ulamá (islámští učenci) se modlili tarauíh (speciální modlitba ramadánu) a po modlitbách se setkali s hrdinou... šajchem Džaláladdínem Hakkáním, který byl jedním z nejpřednějších bojovníků za pravou víru proti sovětské okupaci a který odmítl americkou okupaci Afghánistánu. Zasáhli mešitu, zatímco muslimové byli ponořeni v modlitbách, 150 jich zabili, ale šajch Džaláladdín přežil, nechť Alláh žehná jeho životu.

Je to nenávist křižáků. Terorismus proti Americe si zaslouží ocenění, protože byl reakcí na nespravedlnost, jeho cílem bylo přinutit Ameriku, aby přestala podporovat Izrael, který vraždí naše lidi." (Reuters)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Opozice by Rusko uvrhla do chaosu, varoval Putin a přidal vtip o zbrojení

Tradiční tisková konference Vladimira Putina (14. prosince 2017)

Vladimir Putin bude v březnových prezidentských volbách kandidovat jako nezávislý, nikoliv jako kandidát své strany...

V Británii soudí chirurga, který se podepisoval laserem na játra pacientů

Simon Bramhall  odchází od soudu (13. prosince 2017)

Soud v britském Birminghamu ve středu uznal vinným 53letého chirurga, který vypaloval své iniciály do jater pacientů....

Satelity zmapovaly zrod nejmladšího ostrova na světě. Jsou mu tři roky

Ostrov Hunga Tonga-Hunga Ha’apai na snímku z 28. dubna 2015

Nejnovější ostrov světa, který se vytvořil před třemi roky při erupci podmořské sopky v odlehlé části Tichého oceánu,...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz