Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bin Ládin je mrtvý, soudí šéf FBI

  23:03aktualizováno  23:03
Vůdce Al-Kajdy Usáma bin Ládin je zřejmě mrtvý. Nemám však důkazy, prohlásil šéf protiterorického oddělení amerického Úřadu pro vyšetřování (FBI) Dale Watson. Je to vůbec poprvé, co se vysoce postavený činitel amerických bezpečnostních sil veřejně vyjádřil k tomu, zda je bin Ládin naživu, upozorňuje agentura AP.

"Je bin Ládin naživu, nebo je mrtvý? Nejsem si doopravdy jist odpovědí, ale osobně si myslím, že pravděpodobně už není na tomto světě. Nemám ale o tom důkazy," řekl Watson, který je zástupcem šéfa FBI, na konferenci pracovníků amerických bezpečnostních sil ve Washingtonu.

Dále řekl, že síť bin Ládinových teroristických výcvikových táborů byla zničena. "Jsem si ale jist, že proti nám bude opět podniknut útok."

Arabský list Al-Kuds v pondělí napsal, že bin Ládin byl loni zraněn při americkém náletu v Afghánistánu, nicméně že se těší dobrému zdraví. Američtí představitelé prohlašují, že nejsou důkazy, že vůdce Al-Kajdy byl při americkém bombardování v oblasti Tora Bora zraněn, připouštějí ale, že je to možné.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Usáma natočí video až po nových útocích
Usáma bin Ládin žije, tvrdí naopak arabský novinář. Informovali ho nohsledi šéfa Al-Kajdy, podle nichž se terorista zotavil z prosincového zranění ramene.

Šéf rozvědky německých tajných služeb August Hanning soudí, že se terorista skrývá na hranících mezi Pákistánem a Afghánistánem a plánuje nové útoky na USA. Nové video natočím až po jejich provedení, vzkázal prý bin Ládin.

"Bin Ládinovi lidé mi řekli, že ho do ramene zasáhla střepina granátu," uvedl Abdal Barí Atván, editor magazínu al-Quds al-Arabi vycházejícího v Londýně, který má těsné vazby na saúdská disidentská sdružení.

Hledaný lídr teroristické sítě Al-Kajda byl údajně zraněn při prosincovém útoku vojáků mezinárodní koalice pod vedením USA na horský komplex Tora Bora na východě Afghánistánu. "Žije a je v dobré kondici," tvrdí arabský novinář.

Teroristé z bin Ládinova okolí také sdělili, že se jejich lídr nechystá natočit žádnou novou videokazetu s proslovy, které po útocích na USA 11. září dostaly a odvysílaly arabské televize.

"Podle nich se nezdá pravděpodobné, že by bin Ládin ještě natočil video, na němž by jen mluvil. Další vystoupení přijde až po novém útoku na Američany," podotkl Abdal Barí Atván.

Bin Ládin žije, tvrdí i německý šéf rozvědky
Usáma bin Ládin je naživu, pobývá pravděpodobně na pohraničním území mezi Pákistánem a Afghánistánem a připravuje se na další útoky. Tvrdí to šéf rozvědky německých tajných služeb (BND) August Hanning.

Prohlášení přišlo necelý týden poté, kdy podobnou výpověď učinil muž, který tvrdil, že je mluvčím Al-Kajdy. Prohlásil, že bin Ládin i někdejší vůdce Talibanu Mula Umar jsou naživu a těší se dobrému zdraví.

Hanning se v rozhovoru pro list Welt am Sonntag odvolával na zjištění jeho úřadu, který hrál důležitou roli při pátrání po organizátorech loňského atentátu v New Yorku. "Stojí (bin Ládin) pořád v čele Al-Kajdy, ale nezdá se, že by příliš cestoval. Pokud tak činí, tak pouze s nejvyšším možným utajením," řekl Hanning.

Podle jeho informací zůstalo v Afghánistánu a Pákistánu asi 5000 příslušníků Al-Kajdy, ostatní se vrátili do zemí svého původu. Nejdůležitější je, že zřejmě chystají další útoky na nových místech. "Udělají všechno, aby mohli znovu zaútočit.
Musíme být připraveni," tvrdí Hanning.

11. září stálo zhruba milion dolarů
Šéf německé rozvědky se domnívá, že zářijový atentát v New Yorku a ve Washingtonu, který si vyžádal životy tří tisíc osob, proběhl s Ládinovým souhlasem, avšak samo plánování proběhlo pod vedením někoho jiného. "Nemyslím, že připravil operační plán. Možná ani neznal všechny podrobnosti příprav," soudí Hanning.

Podotkl, že celá akce z 11. září nestála Al-Kajdu o moc více než jeden milion dolarů. Bin Ládin má prý nyní o důvod více zaútočit proti Spojeným státům, protože se chce pomstít za americkou vojenskou operaci, která zbavila moci jeho někdejší ochránce, vůdce Talibanu.

Klíčová role Německa
Německo sehrálo klíčovou roli při vyšetřování okolností zářijového atentátu. Tři ze čtyř členů Al-Kajdy, kteří unesli dopravní letadla a použili je jako výbušné nálože při útocích proti Světovému obchodnímu centru v New Yorku a budově Pentagonu ve Washingtonu, totiž žili v německém přístavním městě Hamburku.

Jedním z nich byl i pravděpodobný vůdce skupiny Muhammad Atta. V dubnu pak bylo v Německu zatčeno dalších devět extremistů, kteří prý plánovali útoky na civilní cíle v Německu.

OSN je prý nástrojem zločinů páchaných na muslimech a vedoucí představitelé arabských zemí, kteří s ní spolupracují, jsou nevěřící. Usáma bin Ládin to řekl ve videonahrávce, jejíž část odvysílala katarská televizní stanice Al-Džazíra. (3. listopadu 2001)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Příliv běženců do Německa loni rapidně klesl, o azyl jich žádalo 187 tisíc

Běženci čekají v Berlíně na registraci (1. února 2016)

Do Německa loni přišlo 186 644 žadatelů o azyl - poprvé po několika letech tak jejich počet klesl pod 200 000. Na...

Při zásahu armády zemřel „Venezuelský Rambo“, smrt vysílal na internetu

Policista Oscar Pérez se účastnil smuteční akce za oběti protestů ve Venezuele...

Bývalý venezuelský policista Óscar Pérez, přezdívaný "Venezuelský Rambo", který se pro některé stal symbolem boje proti...

Trumpovo zdraví je vynikající, prohlásil jeho lékař po zdravotní prohlídce

Donald Trump

Zdravotní stav Donalda Trumpa je vynikající. Oznámil to v úterý lékař Bílého domu Ronny Jackson na základě výsledků...

Najdete na iDNES.cz