Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bin Ládin chystá z úkrytu nové útoky

  0:01aktualizováno  0:01
Dva roky po teroristických útocích na USA zůstává Usáma bin Ládin, nejhledanější muž na světě, nepolapen. "Nevíme, kde je," přiznává mluvčí amerických sil v Afghánistánu Rodney Davis. Podle některých zdrojů Talibanu se ukrývá v pustých horách afghánské provincie Kunar

Údajně se těší dobrému zdraví, neustále mění místa pobytu a je doprovázen třemi ze svých synů, kteří jsou prý připraveni ho raději zabít v případě, že by měl padnout do rukou Američanů.

Se svými stoupenci komunikuje pouze pomocí psaných vzkazů nebo počítačových CD, které si předává řetězec kurýrů.

Někteří američtí činitelé spekulují o tom, že život na útěku znemožnil bin Ládinovi komunikovat se svými stoupenci a vyřadil ho de facto ze hry. "Bin Ládinova operační role už není tak významná jako dříve," řekl vysoký americký diplomat v Kábulu.

Vysocí činitelé Talibanu v Afghánistánu a Pákistánu však tvrdí pravý opak. Bin Ládin se podle nich dál přímo účastní na strategickém plánování a financování Al Kajdy, Talibanu a příbuzných teroristických skupin.

V dubnu, krátce po pádu Saddámova režimu, sám řídil největší "teroristický summit" od 11. září 2001, který se uskutečnil v afghánských horách. Účastnili se ho mimo jiné i tři vysocí zástupci Talibanu, muži Al Kajdy a vůdci radikálních islámských skupin z Čečenska a Uzbekistánu.

Bin Ládin prý jmenoval Sáifa Adíla, jednoho ze svých nejvěrnějších důstojníků, šéfem operací v Iráku. Vybavil ho údajně také průvodním listem, v němž žádá všechny náboženské vůdce, obchodníky a mudžáhidy, aby mu poskytli pomoc.

Hned poté Adíl opustil Afghánistán. Činitel Talibanu uvedl, že se Adíl dostal až do Iráku, kde začal řídit protiamerické operace.

Na stejném summitu bin Ládin údajně odhalil své plány na provedení atentátu pomocí biologických zbraní. "Budoucí Usámův úder bude neuvěřitelný," prohlásil další vysoce postavený zdroj Talibanu.

Al Kajda má podle něj biologické zbraně k dispozici. Jedinou otázkou je, jak je přepravit a použít. Činitelé amerických tajných služeb souhlasí, že se Usáma o tyto zbraně zajímá. Domnívají se však, že jeho hlavním cílem je zabít Američany tím nejjednodušším způsobem.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kim nám ukradl olympiádu, mručí opozice v Soulu. Štve ji společná vlajka

Jihokorejští a severokorejští sportovci pochodovali pod jednou vlajkou...

Zatímco jihokorejská vláda vnímá účast severokorejské delegace na zimní olympiádě v Jižní Koreji jako příležitost ke...

Evropou se v roce 2017 prohnalo 616 tornád. Nejvíce jich řádilo u moře

(ilustrační snímek)

V Evropě se v uplynulém roce objevilo celkem 616 tornád. Vyplývá to z databáze Evropské laboratoře silných bouří, která...

V Sýrii zemřel raper IS, který měl vztah s překladatelkou z Československa

Denis Cuspert se v Německu snažil prosadit jako raper Deso Dogg

V Sýrii zemřel jeden z mediálně nejznámějších bojovníků Islámského státu, německý raper Denis Cuspert. Mimo...

Najdete na iDNES.cz