Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bílý dům čelí úniku informací kvůli Iráku

  13:41aktualizováno  13:41
Ve Washingtonu začalo vyšetřování úniku informací kvůli Iráku. Z Bílého domu prosáklo, že manželka diplomata Josepha Wilsona pracuje jako agentka CIA. Bývalý velvyslanec USA v Gabunu to považuje za pomstu. Před válkou totiž kritizoval Bushův úřad, že kvůli iráckým zbraním hromadného ničení přehání.

Bývalý velvyslanec USA vidí za únikem informací snahu vládní administrativy ho zdiskreditovat nebo se mu pomstít. "Myslím si, že zatažení jména mé manželky do této záležitosti nebylo vůbec nutné," řekl Wilson CNN.

Diplomat před válkou v Iráku kritizoval Bushovu vládu, že kvůli hrozbě iráckých zakázaných zbraní přehání, aby odůvodnila invazi.

Jeho manželku odhalil ve svém sloupku v listu The New York Times novinář Robert Novak krátce poté, co Joseph Wilson ve stejném deníku odmítl tvrzení americké administrativy, že Irák nakupuje uran v Nigeru. Použila to jako jeden z důkazů pro svržení Saddáma Husajna.

Podle obvinění, která se na úřad prezidenta George Bushe snesla, odhalili agentku dva úředníci Bílého domu. Novinář, který ji ve svém sloupku prozradil, odmítl své zdroje uvést.

Ministerstvo spravedlnosti na základě žádosti CIA, že došlo k úniku informací, zahájilo předběžné vyšetřování, na jehož základě rozhodne o dalších krocích.

Vyšetřovatelé z ministerstva spravedlnosti musí zjistit, kdo prozradil, že Valerie Plameová, manželka diplomata Josepha Wilsona, působila jako tajný agent CIA se zaměřením na zbraně hromadného ničení.

Podle představitelů ministerstva se komise zabývá otázkou, zda prozrazené informace mohly poškodit národní bezpečnosti či způsobily nějakou škodu. Únik tajných informací je federální zločin, za který může soud udělit až deset let vězení.

Pokud se potvrdí, že prozrazení agentky vyšlo z Bílého domu, může to znamenat vážné potíže pro prezidenta Bushe, který Irák před válkou vinil z vývoje zakázaných zbraní, ale dosud se nepodařilo najít žádné důkazy.

Bílý dům neplánuje žádné interní vyšetřování, ale přislíbil s komisí ministerstva spravedlnosti spolupracovat. Předá ji například záznamy telefonických hovorů a další vyžádané dokumenty.

Wilson v červenci napsal, že na počátku roku 2002 odjel do Nigeru na žádost CIA, aby zprávu o prodeji uranu ověřil, ale nedoporučil ji použít. Zpochybnila ji také Mezinárodní agentura pro atomovou energii, podle níž byla založena na falešných dokumentech.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na Slovensku mají šanci na propuštění brutální vrah i mafiánští bossové

Vrazi Lubor Masár (v popředí) a Ján Molnár před bratislavským soudem 17. ledna...

Po pětadvaceti letech se na Slovensku první odsouzení na doživotí mohou dostat na svobodu. V příštích letech by takto z...

VIDEO: Češka přihlížela kontrole kufru, ve kterém Pákistánci našli heroin

Zatčení Terezy v Pákistánu s 9 kg heroinu

Na internetu se objevilo video natočené mobilním telefonem z průběhu kontroly zavazadel Češky Terezy H., která byla...

Policie zachránila v Kalifornii 13 vězněných dětí, rodiče je poutali do řetězů

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Policie v Kalifornii zachránila třináct sourozenců, které jejich rodiče věznili a mučili hladem. Některé děti byly v...

Najdete na iDNES.cz