Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bílí farmáři nemají naději, musí začít jinde

  11:22aktualizováno  11:22
Bělošští farmáři, kteří - často pouze s několika kufry - uprchli před vlnou násilností ze Zimbabwe, začínají v cizině nový život. Pryč je pobyt v přírodě, svoboda a privilegovaný životní styl bílého farmáře pod žhavým africkým sluncem. Nahrazuje ho olověně šedá britská obloha, stísněné prostory, stálý tlak a denní dojíždění do práce přeplněnými ulicemi.

Zimbabwský prezident Robert Mugabe ve snaze prodloužit v březnových volbách svou dvaadvacetiletou vládu slíbil přerozdělit černošským bezzemkům dvě třetiny z 12 milionů hektarů nejlepší půdy, držené v rukách bělochů. Při spontánních záborech půdy takzvanými válečnými veterány z boje za nezávislost země bylo zabito už devět bělošských vlastníků farem.

Několik stovek farmářů a jejich rodin se rozhodlo odejít do Austrálie a na Nový Zéland, většina však směřuje do Británie. Ve svém novém domově se spokojují s jakoukoli prací od řízení nákladního auta po sběr brambor, jen aby obstarali rodinám obživu.

VYHÁNĚNÍ FARMÁŘŮ
ZE ZIMBABWE

Policie poprvé zasáhla proti zabírání bělošských farem

Rozdělují se pozemky bělošských farmářů

V Zimbabwe je nyní krádež pozemku zákonná

Jeďte domů, vyzývá prezident bělochy

Černošští veteráni zvedli Harare na nohy

Mezinárodní společenství by mělo rychle jednat

V Zimbabwe zabili dalšího bělocha

Útěk s nejnutnějšími věcmi
"Utekli jsme pouze s nejnutnějšími věcmi. Musíme se tu pokusit usadit a začít úplně od začátku," říká devětatřicetiletý bývalý správce farmy Martin Andrews, který s rodinou uprchl do ciziny před čtrnácti měsíci. Andrews si najal domek jihovýchodně od Londýna a nyní se živí jako obchodní poradce.

Derek Arlett-Johnson opustil svou tisícihektarovou farmu v květnu 2000 poté, co všude kolem sebe slyšel smrtelné výhrůžky. Nyní si tento čtyřicátník vydělává jako soukromý řidič nákladního auta v okolí Londýna a v létě se snaží rozběhnout malý farmářský projekt ve Skotsku.

Farmářům pomáhá nadace
S několika přáteli zřídil nadaci zimbabwských farmářů, která se jako registrovaná charitativní organizace snaží pomáhat farmářům prchajícím do Británie najít bydlení a v některých případech rovněž práci.

"Dosud jsme pomohli 23 rodinám najít bydlení a několika jedincům také zaměstnání," chlubí se.

Nadace se mimo jiné postarala i o Martina Andrewse, jeho manželku Lindu a dospívající děti Kim a Russela. Odchod byl traumatizující, nikdo z rodiny však rozhodnutí nelituje. "Našli nám domek, který nám jeho majitel pronajal první tři měsíce zdarma," vypráví Andrews a dodává: "Tak jsme získali potřebný časový prostor, protože mi právě tři měsíce trvalo, než jsem nalezl zaměstnání."

Vyhrál farmu zpět, tak mu hrozí zabitím
Farmář Guy Watson-Smith patřil k největším zimbabwským pěstitelům tabáku. Teď žije se svou sestrou v jihoafrickém Kapském Městě. Také jeho rodině vláda zabrala farmu a veteráni ji systematicky plenili, přestože Watson-Smith vyhrál soud a vlastnictví farmy mu bylo legálně přiznáno.

Jeho dospívající syn a dcera museli být rychle zapsáni do škol v Kapském Městě po varováních, že by se mohli stát terčem násilí, kdyby se vrátili do svých internátních škol v Zimbabwe. "Všechno mi vzali. Jestli se vrátím domů, zabijí mě," postěžoval si Watson-Smith. "Musíme teď vzít vážně v potaz možnost, že už nebudeme moci zpátky do Zimbabwe - alespoň ne za současné vlády."

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Kazachstánu vzplál za jízdy autobus Ikarus, zemřelo pět desítek lidí

V Kazachstánu vzplál za jízdy autobus Ikarus

Dvaapadesát lidí zahynulo v hořícím autobusu na západě Kazachstánu. Oznámilo to ministerstvo vnitra. Z hořícího vozu se...

Papež František na jihu Chile vyzval k jednotě a připomněl oběti diktatury

Papež ve středu sloužil mši ve městě Temuco (17. ledna 2018)

Papež František navštívil jih Chile, kde žije početná domorodá menšina Araukánců. Během mše vyzval všechny obyvatele...

Válku může spustit i série omylů. V roce 1983 k ní nescházelo mnoho

PŘESNĚ NA CÍL. Raketa protivzdušné obrany naráží na určený cíl během vojenských...

Současné napětí mezi Spojenými státy a KLDR se zatím drží převážně ve verbální rovině. Případ z roku 1983 však ukazuje,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz