Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Z Nepálu se stále neozvalo 12 Čechů, počet obětí zemětřesení přesáhl 4 000

  4:57aktualizováno  16:14
Počet obětí sobotního zemětřesení v Nepálu přesáhl čtyři tisíce. Na řadu míst se navíc záchranáři stále nedostali. Z celkem 247 Čechů, kteří byli v oblasti v době řádění živlu, se úřadům zatím neozvalo 12 lidí. Do země proudí humanitární pomoc z celého světa, Česko vysílá lékaře a hasiče, kteří odletí v úterý v 16 hodin.

Ministr zahraničí Lubomír Zorálek uvedl v pondělí večer v České televizi, že se počet pohřešovaných Čechů v Nepálu snížil na dvanáct. Podle dřívějšího vyjádření Davida Frouse z tiskového odboru ministerstva zahraničí bylo v zemi celkem 247 českých občanů.

„Nemáme informace o tom, že by mezi oběťmi na životech byli čeští občané,“ dodal Frous kolem třetí odpoledne.

Český velvyslanec v indickém Dillí Miloslav Stašek jen o několik hodin dříve pro ČTK uvedl, že v Nepálu je pohřešováno 24 Čechů a další dva jsou podle něj nezvěstní v Indii.

Frous upozornil, že situace se stále mění s ohledem na to, že čeští občané nemají povinnost hlásit se českým úřadům při pobytu v zahraničí. Čísla proto nemusí být kompletní. Ministerstvo vychází z toho, jak se sami turisté nebo jejich příbuzní obracejí na krizovou linku. Nic však nenasvědčuje tomu, že by byl kdokoli z Čechů byť jen zraněn.

Část turistů přepravil polský speciál

Přímo v hlavním městě Káthmándú, které otřesy silně poničily, je nyní podle Frouse česká konzulka, která na místo dorazila z indického Dillí. Ve spolupráci s honorárním konzulátem v Káthmándú pomáhá českým turistům zejména se zajištěním dopravy zpátky do Česka. Pokud to situace na místě dovolí, mohli by podle Frouse někteří čeští občané z Nepálu odletět už během pondělí.

Fotogalerie

Cestovní kancelář Livingstone, která měla v uplynulých dnech v Nepálu přes 40 klientů, informovala v pondělí dopoledne na Facebooku, že případní zájemci mohou ještě ten den využít leteckého speciálu z Káthmándú do indického Dillí. 

„Akci zajišťuje česká ambasáda společně s polskou stranou,“ řekl iDNES.cz jednatel společnosti Rudolf Švaříček.

Upřesnil, že se jedná o polský speciál, kam se kanceláři podařilo umístit své klienty. Ti jsou podle něj všichni v pořádku. V kritické oblasti se v době neštěstí nacházely pouze dvě skupiny ze čtyř a obě již byly v pondělí dopoledne na letišti a čekaly na odlet. Jedna skupina podle Švaříčka odletěla z Nepálu ještě těsně před zemětřesením a další se v danou dobu plavila na raftech a otřesy prý paradoxně vůbec nezaznamenala.

Na palubu polského speciálu se podařilo dostat ERV Evropské pojišťovně několik jejích klientů. „Jde o tři turisty, kteří nebyli v Nepálu s cestovní kanceláří, ale obrátili se na nás s žádostí o transport ze země, a dva klienty cestovní kanceláře Livingstone,“ řekl ČTK Vlastimil Divoký z ERV. Všichni jsou podle něj po fyzické stránce v pořádku.

Ročně kvůli vysokohorské turistice do Nepálu vyrazí podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur na tisíc Čechů, polovina z nich na vlastní pěst a druhá polovina využívá služeb cestovních kanceláří. Hlavní turistická sezóna v této zemi trvá od dubna do května a pak po letní přestávce od září do října.

Bilance obětí překročila 4 000 a zřejmě bude ještě stoupat

Celková bilance sobotního zemětřesení stoupla na 4310 mrtvých a téměř osm tisíc zraněných. Dalších téměř sto lidí zahynulo v sousedních zemích.  Informoval o tom v úterý mluvčí nepálského ministerstva vnitra, kterého citovala agentura AFP.

Podle informací OSN bylo zemětřesením postiženo asi osm milionů obyvatel Nepálu, jehož populace čítá asi 29 milionů.

Jak můžete pomoci

ADRA

Konto: 66888866/0300 

Variabilní symbol: 380

DMS: „DMS ADRA“ na číslo 87 777 (cena jedné DMS je 30 korun)

Český červený kříž 

Konto: 333999/2700

Variabilní symbol: 1504

Člověk v tísni

Konto : 54333345/0300

DMS: „DMS NEPAL“ na číslo 87 777 (cena jedné DMS je 30 korun)

Diakonie ČCE

Konto: 292949292/0300

Variabilní symbol: 319 

DMS: „DMS DIAKONIEPOMOC“ na číslo 87 777 (cena jedné DMS je 30 korun)

Charita ČR

Konto : 55660022/0800

Variabilní symbol: 107

DMS: „DMS CHARITASVET“ na číslo 87 777 (cena jedné DMS je 30 korun)

Představitelé nepálské vlády už v pondělí uvedli, že počet mrtvých dosáhne nejméně 5000; některé humanitární organizace působící na místě se obávají, že bilance se vyšplhá až na 15 tisíc obětí.

Kromě mrtvých v metropoli Káthmándú a okolí zahynulo navíc při sesuvu laviny na Mount Everestu nejméně 18 lidí, kteří nejsou zahrnuti do nepálské bilance obětí zveřejněné místní policií. Mezi potvrzenými oběťmi jsou tři Američané a jeden Japonec.

Desítky horolezců zůstaly po zemětřesení uvězněny v základním táboře i přímo na svazích hory, odkud se nemohou vrátit pěšky zpět dolů, protože série lavin zničila lana a žebříky na cestě. Záchranáři je mohli začít evakuovat ve vrtulnících teprve v pondělí, když se zlepšilo počasí. 

Situace v Nepálu je celkově kritická a počet obětí bude zřejmě dál stoupat i kvůli tomu, že dosud pokračují menší otřesy.

„Bylo zaznamenáno téměř sto následných otřesů, které komplikují záchranné práce. I záchranáři jsou vyděšení a při každém záchvěvu země prchají,“ prohlásil jeden z představitelů úřadů v Káthmándú Ek Narajan Arjal.

Do mnohých odlehlých horských okresů se záchranářům ani dva dny po zemětřesení stále nepodařilo dostat, takže dosud není zřejmý rozsah škod na místě.

„Mám zprávy, že v některých vesnicích bylo zcela zničeno sedmdesát procent domů. Lidé nemají jídlo ani přístřeší,“ řekl představitel okresu Gurkha, který se nachází poblíž epicentra sobotního zemětřesení, asi 80 kilometrů severozápadně od Káthmándú.

Do země po otevření letiště v Káthmándú už začala v neděli proudit mezinárodní humanitární pomoc. Na letišti však panuje chaos a zůstalo tam jen velmi málo personálu (více čtěte zde).

Tisíce Nepálců zbavených domova se uchýlily do stanů a shánějí potraviny a lékařskou pomoc. Lidé se řadí do front na vodu a v několika málo otevřených obchodech není k dostání takřka nic. Mnoho přeživších se proto raději rozhodlo město opustit.

Na otevřených prostranstvích v Káthmándú leží nemocní a zranění, kteří se nemohli dostat do zničené místní nemocnice. Chirurgové si proto zřídili provizorní operační sál ve stanu na pozemku před tamní lékařskou fakultou.

„Jsme zavaleni žádostmi o záchranu a pomoc z celé země,“ řekl agentuře Reuters Dípak Panda z nepálského krizového výboru. 

Sbírky na pomoc obětem zemětřesení vyhlásily i české humanitární organizace, které rovněž uvolnily peníze pro rychlou pomoc nejpotřebnějším.

Česko vyšle do Nepálu traumatým, schválila vláda

O pomoci pro Nepál jednala na pondělní schůzi také česká vláda. Premiér Bohuslav Sobotka posléze informoval o tom, že ministři schválili vyslání zdravotnického traumatýmu do země. Šestatřicet lékařů, sester a hasičů odletí z Prahy nejdřív před 16:00. Letadlo bylo naloženo a čeká na povolení. V Nepálu by měli působit minimálně dva týdny (podrobnosti se dočtete zde).

Zemětřesení v Nepálu

Do Nepálu už v neděli dorazila humanitární pomoc ze sousedních zemí, z Číny a Indie. Čína vypravila do Nepálu skupinu 60 záchranářů, Indie poskytla vrtulníky, zdravotnický materiál a záchranný tým.

Rovněž pákistánská armáda ještě v neděli oznámila, že do Nepálu posílá čtyři letadla C-130 s nemocnicí o kapacitě 30 lůžek, pátrací a záchranné týmy a také potravinové balíčky, vodu, léky, stany a další vybavení.

Lékaře i záchranáře vyslaly Francie, Německo s Británie. Země jako Belgie, Finsko, Řecko, Nizozemsko, Polsko a Švédsko nabídly rovněž systémy na čištění vody a další technickou pomoc. 

Do Nepálu směřuje dále také americký vojenský letoun se sedmdesátičlennou posádkou a Washington navíc na okamžitou pomoc vyčlenil milion dolarů, tedy přes 25 milionů korun. Personál a peníze vyčlenila i Kanada nebo Nový Zéland.

Izraelská armáda uvedla, že do Nepálu míří mise čítající 260 izraelských vojáků, kteří mají pomáhat při zřizování polních nemocnic, hledání pohřešovaných lidí a také při zajištění návratu izraelských turistů domů.

Evropská komise v reakci na zprávy o zemětřesení v Nepálu oznámila, že okamžitě uvolní na pomoc tři miliony eur, v přepočtu 81 milionů korun. Mezinárodní měnový fond (MMF) uvedl, že je připraven poslat do Nepálu tým, který by posoudil finanční potřeby země. 

Nepálská vláda v pondělí vyzvala mezinárodní společenství k poskytnutí další pomoci pro potřebné. Podle Káthmándú jsou v zemi nyní nutně zapotřebí stany, sušené potraviny, přikrývky a matrace, léky či elektrické generátory a také lékaři - specialisté.

Vzhledem ke značně poničené infrastruktuře v metropoli Káthmándú i v dalších částech Nepálu však velkou výzvu představuje distribuce poskytované pomoci. Některé lety s humanitární podporou nemohly v neděli vůbec na letišti v Káthmándú přistát kvůli následným otřesům půdy a letiště bylo několikrát během neděle uzavřeno. V pondělí se zase indické vojenské letadlo muselo vrátit do Dillí kvůli tomu, že letiště v Káthmándú bylo přetížené, informovala indická televize. 

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Další z rubriky

Filmový Borat nabídl Čechům, že zaplatí jejich pokuty za focení v mankinách

Zelené plavky proslavil filmový snímek Borat z roku 2006 s hercem Sachou...

Anglický herec Sacha Baron Cohen nabídl pomoc Čechům, které v kazašské Astaně zatkli před pár dny za to, že se chtěli...

Čínská policie chce předvídat zločin, analyzuje osobní data obyvatel

Ilustrační snímek

Monitorování života obyvatel je pro tajné služby v Číně běžnou praxí. V posledních letech zavádějí čínští zpravodajci...

Za rok 1968 byste měli být vděční, zabránili jsme puči, píší v Rusku

Snímek ze srpna 1968 v Liberci, který obletěl celý svět.

Československo by mělo být Sovětskému svazu vděčno za rok 1968, zdůraznil web ruské armádní televize Zvezda, kterou...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.