Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Biden zahájil českou misi na zahradě. Co nabídne místo radaru?

  6:02aktualizováno  11:23
Ještě se nestalo, aby do Česka přijel tak vysoký americký představitel s tak jednoduchým sdělením. Vše je v pořádku, ničeho se nebojte, Amerika stojí při vás. Viceprezident USA Joe Biden dorazil právě s tímto poselstvím. Nejprve se setkal s premiérem Janem Fischerem.

Americký viceprezident Joe Biden s premiérem Janem Fischerem. (23.října 2009) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Český premiér přivítal amerického viceprezidenta na zahradě sídla vlády. Oba státníci se pak odebrali k jednání ve Strakově akademii.

Očekává se, že jedním z hlavních témat jejich diskuse budou americké plány na modifikovanou protiraketovou obranu poté, co Washington ustoupil od plánu vybudovat v Česku radar tohoto systému. Projednají ale zřejmě i hospodářské otázky, například snahu amerických firem podílet se na dostavbě jaderné elektrárny Temelín.

Obamova muže přišli "přivítat" i aktivisté z hnutí Ne základnám. Asi deset jich mává kousek od Úřadu vlajkami. Na prostranství před Strakovu akademii ale policisté pouští jen akreditované novináře.

O čem se jedná za zavřenými dveřmi? 

Americký viceprezident si při své dnešní návštěvě Prahy možná postěžuje, jaká to je škoda, že Česko nemá moře. Ono by se totiž hodilo - Poláci ho mají, a tak jim mohl Biden ve středu slíbit, že v dohledné době mohou do jejich vod přijet lodě s raketami "nového protiraketového štítu".

Mirek Topolánek

předseda ODS

Předseda ODS Mirek Topolánek na tiskové konferenci po návratu z dovolené. (31. července 2009)Měl by jasně vysvětlit důvody, které Obamovu administrativu vedly k rozhodnutí, že USA radar v České republice nepostaví. Současné jednostranné kroky vůči Rusku vyvolávají otázky, zda USA neustupují z oblasti střední Evropy výměnou za lepší vztahy s Moskvou.

Zda se chystá v Praze též nabídnout něco opravdu konkrétního, zatím není jasné. "Konkrétní nabídky? Žádné od americké delegace nepadnou," řekl MF DNES vlivný český diplomat, který je zasvěcen do česko-amerických jednání. Očekává se nicméně diskuse o pružnějším, mobilnějším a levnějším štítu.

Americký viceprezident přijíždí s jasným sdělením: Protiraketový štít není mrtev. Snaží se opakovat, že i když americký prezident Barack Obama nedávno škrtl dřívější Bushovy plány, není to zrada ani konec. "Evropa, včetně střední Evropy, bude v budoucnu ještě lépe chráněna. Nový systém znamená více bezpečí," prohlásil Biden už včera v Rumunsku.

O co jde? Tento "nový štít" není nový, nýbrž starý. Jeho jádrem je 18 lodí systému Aegis, které je Pentagon schopen přemísťovat po světě. Nepřátelské rakety pak může ničit pomocí raket SM-3.

Karel Schwarzenberg

exministr zahraničí

SchwarzenbergMyslím, že je to cesta, která má dva cíle. Zaprvé uklidnit opozici v USA. A zadruhé mně to celé připomíná jednu výtečnou reklamu firmy, která propagovala automobily sloganem Cesta je cíl. Nikoli, že by cesta měla cíl. Cesta jako taková je cíl.

A pokud polská vláda prohlašuje, že se ráda zapojí do tohoto nového štítu, vlastně tím říká: Pustíme do našich vod lodě s americkými raketami. Což mnozí interpretují jako jen slabou náhradu za raketovou základnu slibovanou Bushem.

Až někdy kolem roku 2015 by podle Obamy mohla přijít opravdu nová fáze: nová generace raket SM-3, které by již mohly být umístěny na pozemních odpalovacích zařízeních. Třeba v Polsku i v Česku.

A za dalších pět let – plánuje Obama – by ještě další generace raket mohla být úspěšně používána proti mezikontinentálním balistickým raketám a raketám z "gangsterských zemí" – tak jako starý štít.

Václav Havel

bývalý prezident

Václav Havel v Divadle Na Zábradlí. (15. října 2009)Bidena znám dvacet let jako senátora. Vím, že je to člověk, který umí klást ostré otázky a říkat i nepříjemné věci. Čekám ujištění, že o nás mají Američané zájem a že nás nikdo nevytlačil z amerického zorného pole.

Z tohoto plánu vyplývá, že onen slibovaný "vyšší stupeň evropské bezpečnosti" by více než deset let zajišťovaly jen rakety určené proti střelám krátkého a středního doletu.

Na námitku, že Írán je přece nebezpečný svými raketami delšího doletu, které už do Evropy doletí, by Biden a Obama odpověděli podle své nové doktríny: Ne, ne, my si nyní myslíme, že jeho rakety středního a krátkého doletu jsou nebezpečnější.

A pokud byste je zdvořile upozornili, že to nějak nedává smysl, neboť tyto íránské rakety podle některých údajů do Evropy nedoletí, namítli by vám, že i tak je to dobrý plán.

Jinými slovy: jedním z cílů Bidenovy mise je uchlácholit vlády v Praze a Varšavě a slíbit jim alespoň nějaké cukrátko. 

Lubomír Zaorálek

místopředseda ČSSD

Zaorálek, Vondra, PicekRád bych znal názor Spojených států na další situaci v Afghánistánu. Budoucnost protiraketové obrany nebude jediným tématem. Z toho, co jsem zaregistroval v Polsku, není jasné, jak by návrh vypadal. Nejdříve by ho měli předložit v NATO.

Ve srovnání s Bushovými plány existují ovšem zásadní rozdíly. Zaprvé: přítomnost základen by bývala Polsku i Česku dávala významné bezpečnostní záruky. To teď padne.

Zadruhé: jak už to na světě bývá, plány přicházejí a odcházejí a může se tedy stát, že z velkolepých úvah o moderních systémech nakonec nezbude nic či skoro nic.

Zatřetí: nikde není napsáno, že vlády v Praze a Varšavě budou ochotny znovu investovat mnoho energie do přesvědčování svých lidí, že ten Obamův štít za to stojí víc než Bushův.

Na každý pád, Rusko je z nových plánů nadšeno a tamní generálové říkají: Tento Obamův protiraketový štít by nám vůbec nevadil!

A mezi řádky je možné číst, jak to vlastně myslí: že to celé stejně nikdy nebude fungovat. Že vyhráli.

Americký viceprezident Joe Biden s premiérem Janem Fischerem. (23.října 2009)

Americký viceprezident Joe Biden s premiérem Janem Fischerem. (23.října 2009)

Kdo je Joe Biden

V Bílém domě je dvojkou, což znamená hlavně to, že by se okamžitě stal prezidentem, kdyby Barack Obama zemřel či odstoupil. Kdysi byl viceprezidentský úřad považován s nadsázkou za jeden z nejnudnějších, protože o všem stejně rozhodoval prezident. Ale Biden si už dokázal vydobýt silnou pozici. Hlavně když přichází řeč na to, jak dál postupovat v Afghánistánu.

Biden dnes platí za největšího odpůrce velkého navýšení počtu vojáků v Afghánistánu, které požaduje tamější hlavní americký generál. "Ale je to správný postoj, když podobné posílení jednotek přineslo obrat v irácké válce?" ptají se mnozí.

Dlouholetý senátor (a ženatý otec tří dětí) se vždy zajímal o zahraniční politiku. Ne vždy však hlasoval tak, aby mu dějiny daly za pravdu. Byl proti první válce v Zálivu v 90. letech – válce, která je dnes považovaná za nesporně kladnou akci.

Souhlasil naopak s Bushovou invazí do Iráku v roce 2003, která zůstává kontroverzní. Byl pak proti navýšení vojáků do Iráku v roce 2007, které zemi zase přineslo klid.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

Řím, Brusel nebo Split. Z brněnského letiště bude létat sedm nových linek

Brněnské letiště v Tuřanech.

Po brněnském letišti se už nebude prohánět jen vítr. Jihomoravský kraj oznámil, že se odtud od konce března začne létat...Najdete na iDNES.cz