Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Biden nevyloučil přímé rozhovory s Talibanem

  9:25aktualizováno  14:22
Zhoršující se bezpečnostní situace v Afghánistánu představuje podle amerického viceprezidenta Josepha Bidena nebezpečí pro celé NATO. Spojené státy chtějí přehodnotit svou strategii v této oblasti.

Americký viceprezident Joe Biden a generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer | foto: NATO

"Nevítězíme, ale válka ještě není zdaleka ztracena," řekl Biden na tiskové konferenci po tříhodinovém jednání v centrále NATO.

Aliance by se podle Bidena měla snažit o "pragmatická řešení", mezi která patří i přímé rozhovory s Talibanem. Biden uvedl, že většina povstalců bojuje jen kvůli penězům. "Pět procent bojovníků Talibanu je nenapravitelných a nepřístupných ničemu, dalších 25 procent povstalců si není jisto svým odhodláním," uvedl Biden.

Rozhovory s "umírněnými členy Talibanu" označil za taktiku, kterou "stojí za to prozkoumat".

Americký viceprezident dnes v Bruselu jednal s aliančními partnery o Afghánistánu a Pákistánu. Biden se nejprve sešel s generálním tajemníkem NATO Jaapem de Hoop Schefferem a pak se zúčastnil zvláštního zasedání Severoatlantické rady.

Biden vyzval spojence, aby Spojeným státům pomohli řešit zhoršující se bezpečnostní situaci v Afghánistánu. "Zhoršující se situace v regionu představuje bezpečnostní hrozbu nejen pro Spojené státy, ale pro každý národ kolem tohoto stolu," řekl Biden představitelům 26 členských států Aliance.

Za poslední měsíc jde již o druhou Bidenovu cestu do Evropy, což ukazuje, jak vážně Američané berou revizi válečné strategie pro Afghánistán a Pákistán.

Revize má být hotova ještě před začátkem summitu NATO počátkem dubna.

Američané chtějí posoudit, zda je jejich dosavadní strategie v oblasti platná. Jižní provincie Afghánistánu totiž stále patří mezi nejnebezpečnější místa světa. Přes veškerou snahu se mezinárodním jednotkám a koaličním silám nedaří povstalce Talibanu vytlačit natrvalo.

Islamisté se stahují přes hranice do Pákistánu, kde mají v nepřístupných horských oblastech své základny. Experti i američtí představitelé už avizovali, že situace v Afghánistánu nikdy nepůjde vyřešit bez sousedního Pákistánu. "Musíme se dívat na Afghánistán a Pákistán dohromady, protože úspěch v jednom bude úspěchem i pro druhý," uvedl Biden.

Afghánistán navíc v srpnu čekají prezidentské volby. Americký prezident Barack Obama přislíbil, že do země pošle dalších 17 tisíc vojáků.

Otázkou zatím zůstává i zásobování amerických a aliančních jednotek. Američané koncem února přišli o strategicky důležitou leteckou základnu Manas v Kyrgyzstánu. Do šesti měsíců musí Spojené státy základnu opustit, což podle expertů může zkomplikovat americké plány na posílení sil v Afghánistánu. Aliance už vyjednala tranzit nevojenského materiálu přes Rusko a další země.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

NATO má oficiálně svou hymnu. Melodii, kterou hraje už 29 let

Hymna NATO od André Reichlinga

Severoatlantická aliance po desetiletích přijala oficiálně svou hymnu. Je jí melodie beze slov, kterou kdysi ke 40....

Mariňáci experimentují s drony z 3D tiskáren. Vytisknou je přímo v misi

Dron z 3D tiskárny určený pro americkou armádu

Jednotka na bojišti potřebuje pro průzkum okolí malý dron. Zavolá na základnu, zadá parametry, jaké by měl mít a do 24...

Najdete na iDNES.cz