Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bič na nechtěné e-maily ožil

  0:01aktualizováno  0:01
Zatímco dosud byl nevyžádaný e-mail jen zlem, proti němuž se nedalo v podstatě nic dělat, od 1. ledna už bude v Americe docela těžkým zločinem. Kdo pošle nevyžádaný e-mail, může být odsouzen až na pět let nebo bude platit pokutu dosahující výše mnoha milionů.

Odborníci jsou přesto skeptičtí, zda zákon uživatele e-mailu ochrání.

Nevyžádané e-maily zná každý, kdo má elektronickou adresu: do jeho poštovní schránky se každý den sypou nabídky na podezřele levné úvěry, sexuální služby, reklamy na hubnutí, lákadla na hry typu letadlo, možnosti zvětšení ňader...

Svou nabídkou vás však může dvanáctkrát denně otravovat třeba místní supermarket stejně jako pilný politik, jenž rozesílá svá prohlášení k čemukoliv. Nevyžádaná pošta představuje zhruba polovinu všech vzkazů elektronické pošty.

Lidé proti ní byli bezmocní, ale teď budou mít v USA první, a tedy historický zákon na obranu před nevyžádanými e-maily. Návrh zákona podepsal prezident George Bush.

Řekněme, že podpisová ceremonie v Bílém domě trvala čtvrt hodiny. Za tu dobu přistálo v elektronických schránkách po celém světě téměř sto milionů nechtěných e-mailů. Nový zákon však neznamená, že nevyžádaná pošta automaticky přestane existovat.

Zákon však přikazuje těm, kdo nevyžádané e-maily posílají, dvě základní povinnosti. Zaprvé: neomezuje právo nikoho posílat komukoliv nabídku svých služeb, ale poskytuje adresátovi poprvé možnost odmítnout další zasílání podobných vzkazů.

Znamená to, že pokud Američan dostane e-mail inzerující například zmenšení hlavy, může obratem odepsat, že si nepřeje, aby mu něco takového bylo ještě posíláno. Pokud mu přesto stejný e-mail bude chodit i nadále, dopustí se odesílatel trestného činu. To je změna oproti dnešku: zatím mohl adresát jen láteřit nebo se pokusit bránit pomocí filtrů.

Zadruhé: odesílatelé musí být adresní. V e-mailu musí být jasně uvedena adresa odesílatele, což bylo zatím obcházeno. Podle mnohých je však zákon děravý. Například tím, že se nutně musí vztahovat jen na USA, takže e-maily lze posílat dál z ciziny.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Putin před volbami ukázal vypracované tělo, ponořil se do díry v ledu

Vladimir Putin se zúčastnil tradiční tříkrálové koupele v ledové vodě jezera...

Vladimir Putin se dva měsíce před prezidentskými volbami opět snažil ukázat, že je v 65 letech v perfektní fyzické...

Mladí ruští piloti twerkovali ve slipech, skandální video řeší úřady

Ruští kadeti twerkovali ve slipech, toto video vyvolalo skandál

Měla to být klukovská švanda, ale její aktéry může vyjít pořádně draho. Studenti Institutu civilního letectví v ruském...

Kim nám ukradl olympiádu, mručí opozice v Soulu. Štve ji společná vlajka

Jihokorejští a severokorejští sportovci pochodovali pod jednou vlajkou...

Zatímco jihokorejská vláda vnímá účast severokorejské delegace na zimní olympiádě v Jižní Koreji jako příležitost ke...

Najdete na iDNES.cz