Máte za partnera cizince? Pak jděte dokázat svoji lásku policii. Ilustrační foto.

Máte za partnera cizince? Pak jděte dokázat svoji lásku policii. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Bič na fingované svatby postihne i zamilované páry

  • 104
V Česku začne platit pojistka proti fingovaným svatbám cizinců. Bohužel postihuje i páry, které chtějí uzavřít svatbu "nefingovanou". Novomanželské páry Čecha a cizinky či Češky a cizince budou muset projít roční zkušební dobou.
Teprve prověřený cizinec v Česku dostane povolení k trvalému pobytu. Dosud na něj měl nárok po svatbě automaticky.

Se změnou počítá nový cizinecký zákon nutný kvůli vstupu země do schengenského prostoru. Projednává ho nyní Senát, ale čeká se, že ho schválí. Začne platit od 1. ledna 2008.

Kromě roční lhůty pro manžele nově zákon zavede i povinnost vypovídat o partnerském vztahu na policii, pokud k tomu policisté podezřelého vyzvou.

"Loni policie v Česku prokázala 200 fingovaných svateb cizinců a Čechů," řekla Iva Hřebíková z cizinecké policie. Šlo o případy, kdy se Čech nakonec k obchodu přiznal.

Povolení k trvalému pobytu je klíčem k mnoha výhodám. Cizinec má díky němu nárok na sociální dávky, zdravotní pojištění, může tu kupovat majetek či žádat o půjčky. Nové nařízení však postihne i lidi, kteří vztah s cizincem zamýšlejí vážně, protože i oni budou na povolení k trvalému pobytu čekat déle.

Lidé z neziskových organizací proto sepsali petici proti cizineckému zákonu, kterou podepsalo asi tisíc lidí. "Pokud tu cizinka v prvním roce bude čekat dítě, bude si muset třeba zaplatit porod," říká Marie Jelínková z Multikulturního centra.

Navíc novomanžele může potkat procedura dokazování policii, že se mají rádi a jejich svatba není obchod. Václav Štětka, který si vzal na podzim Američanku, považuje nový zákon za xenofobní a diskriminační. Jeho partnerka bude o trvalý pobyt teprve žádat.

"Je možné, že se nás už novela dotkne. Tím, že stát v prvním roce ukládá cizinci povinnost platit si zdravotní pojištění, vysílá signál, že takový sňatek se nevyplácí," uvedl Štětka, který přednáší na brněnské univerzitě.

Sňatek s cizincem uzavře ročně necelých pět tisíc Čechů (jde o devět procent všech svateb).

Svatbou proti vyhoštění
Fingované svatby, jakou znají třeba diváci filmu Kolja, v Česku podle Hřebíkové nejčastěji uzavírají Vietnamci, Číňané či Nigerijci. Cena za takovou svatbu se pohybuje mezi 15 a 20 tisíci korun.

Na "fingovanou svatbu" upozorní policii několik podezřelých znaků: "Když se narychlo cizinec ožení v době, kdy s ním běží řízení o vyhoštění, všimneme si toho. To samé platí, když mají partneři bydliště na druhém konci země," vysvětluje Hřebíková.

Policii také upoutá svatba, která se uskuteční nápadně brzy po prvním příletu cizince do Česka. Kromě svatby může cizinec v Česku ještě získat trvalý pobyt tak, že se tu jako otec přihlásí k dítěti Češky.

To je na černém trhu levnější než fingovaná svatba (stojí to do 10 tisíc korun), nevýhodou je povinnost platit pak alimenty. Fingování není samo o sobě porušením zákona – jen obcházením, takže trestem je jen ono odepření pobytu v Česku.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video