Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bhuttová smí z domu, Pákistán má přechodnou vládu

  13:08aktualizováno  14:36
Pákistánský režim prezidenta Parvíze Mušarafa propustil z domácího vězení šéfku lidové strany Benazír Bhuttovou. Strávila v něm tři dny. Mušaraf také jmenoval předsedu přechodné vlády, která má Pákistán dovést k lednovým volbám. V zemi nadále panuje výjimečný stav.

Benazír Bhuttová je na svobodě, ačkoli policie kolem jejího domu zůstává. Oficiálně pro její ochranu | foto: Reuters

"Vláda stáhla příkaz k věznění Bhuttové. Od teď se může pohybovat svobodně. Policie zůstane před jejím domem pro její ochranu, ale nebude ji omezovat," řekl Aftab Číma, šéf policie v Láhauru.

Bhuttová, která se v půli října vrátila do země po osmi letech dobrovolně strávených v exilu (více zde), byla v domácím vězení od úterý. Zůstat v něm měla týden. - více zde

Od šéfky lidové strany PPP se čekalo, že si rozdělí moc s Mušarafem. V lednových volbách se stane premiérkou, zatímco jemu zůstane prezidentská funkce. Lidovci také jako jediní nebojkotovali volbu odcházejícího parlamentu, který potvrdil Mušarafa ve funkci na další období. - více zde

Bhuttová ale obrátila poté, co Mušaraf 3. listopadu vyhlásil výjimečný stav (více zde), omezil média, svobodu shromažďování, pozatýkal oponenty a propustil nepohodlné soudce. "Nevím, jak bych se mohla spojit s někým, kdo vzbudí naděje a pak je zničí. Říkal mi o cestě k demokracii, ale zavedl výjimečný stav," říká dnes.

Vláda do ledna
Mušaraf tvrdí, že výjimečný stav vyhlásil kvůli sílícímu terorismu a napětí v zemi. Podle kritiků se ale chce jen udržet u moci. Nejvyšší soud, jehož odbojný předseda Čaudrí je už také v domácím vězení, totiž zatím nepotvrdil Mušarafovo prezidentské vítězství. Kandidatura může být neplatná, pokud by soud rozhodl, že se funkce prezidenta neslučuje s generálskou uniformou.

Rozhodnutí soudu, ze kterého Mušaraf odstranil své kritiky, se čeká v nejbližších dnech a pravděpodobně bude kladné. Generál slíbil, že pokud mu soud požehná, vojenskou uniformu svlékne.

Zatím jmenoval přechodnou vládu, která má dovést zemi k lednovým parlamentním volbám. Premiérem se stal Mušarafův spojenec Mohammadmian Súmro a ve vládě zasedne dalších 24 ministrů loajálních prezidentovi.

Do Pákistánu přijíždí náměstek amerického ministerstva zahraničí John Negroponte. Bude se snažit přimět Mušarafa k odvolání výjimečného stavu a propuštění zatčených. Ví ale také, že si Spojené státy nemohou dovolit přijít o spojence. Stosedmdesátimilionová muslimská zem s jaderným arzenálem doprovází Ameriku ve "válce proti terorismu".

New York Times nicméně včera napsaly, že už i ve Washingtonu se diskutuje o Mušarafově odchodu. Diplomaté si nepřejí otevřený puč podobný tomu, který před osmi lety vynesl generála k moci, ale současně vnímají, že generál se z řešení problému stal jeho součástí.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Rakousko chce sbor pohraničníků. Migranti jen tak neprojdou, říká ministr

Rakouský voják přivádí skupinu běženců k registraci ve městě Spielfeld. (16....

V případě nové uprchlické vlny vyrazí v Rakousku k hranicím nová pohotovostní jednotka, oznámil ve čtvrtek ministr...

Obrana USA bude modernizovat, chce se soustředit na Rusko a Čínu

James Mattis hodnotí bezpečností situaci v USA i hrozby ze zahraničí (19. ledna...

Jádrem nové obranné strategie Spojených států již není boj s terorismem, ale vytvoření protiváhy velmocenským ambicím...

Turci začali ostřelovat Afrín, kurdské území na severozápadě Sýrie

Turecké jednotky v provincii Hatay na pomezí Turecka a Sýrie (17. ledna 2018)

Turecká armáda začala z tureckého území ostřelovat severosyrskou oblast Afrín, ovládanou Kurdy. Ankara několik dní...

Najdete na iDNES.cz