Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bhútán chce do země pustit sto tisíc turistů a vyvážet ideologii štěstí

  18:44
Pitoreskní himalájské království staletí odstřižené od civilizace teprve v roce 1999 zavedlo televizi. Teď už pošilhává po turistech a příští rok jich chce do země pustit třikrát více než doposud. Premiér navíc navrhl, aby OSN přijala devátý miléniový cíl - štěstí. Uhlídá země své tradice před globalizací?

Mladý buddhistický mnich v bhútánském klášteře Gante Gompa | foto: Profimedia.cz

Bhútán, velký zhruba jako Švýcarsko, byl staletí odříznutý od civilizace a o bizarní nej nemá nouzi. Otroctví zrušil až v roce 1958, první rádio začalo v zemi vysílat v roce 1973 a o rok později se otevřely hranice a na půdu království stoupl první zahraniční turista.

Televizi vpustil král do země až v roce 1999, protože se obával zničení jedinečné kultury. Ten samý rok se v hlavním městě Thimphu objevily první internetové kavárny. První noviny otevřeli místní čtenáři před dvěma lety a ten samý rok se země stala nejmladší demokracií na světě, když se král dobrovolně vzdal moci ve prospěch parlamentu.

Jenže civilizace přivedla do občas až pohádkově zaostalé země západní turisty - jen letos jich přicestovalo na 30 tisíc a bhútánský premiér Jigme Thinley pochopil, že to je pro chudou zemi vklíněnou mezi sebevědomou Čínu a rychle rostoucí Indii jedinečná šance.

Tisíce turistů vyzkouší odolnost místní kultury

Až dosud si země z obavy před zhoubnými civilizačními móresy ze Západu příliv turistů přísně kontrolovala. Ministerský předseda tak teď překvapil sdělením, že by se počet západních turistů v zemi mohl do roku 2012 až ztrojnásobit na 100 tisíc lidí ročně.

Letadlo společnosti Druk Air přistává v bhútánském Paru

"Chceme tento sektor rozšířit, aniž bychom museli dělat kompromisy ve vysokém standardu, malém dopadu turistiky a nemasovém turismu," řekl šéf kabinetu. Nevysvětlil ale, zda se jeho stotisícová kvóta týká i turistů z Indie nebo pouze těch, kteří přicestují ze západních zemí.

TURISTÉ V BHÚTÁNU

Zahraniční turisté mohou do země cestovat pouze v předem nahlášené a organizované skupině s průvodcem. Individuální turistika není možná. Každý musí za den zaplatit nejméně 200 až 250 dolarů. V taxe je však i průvodce, auto a jídlo na celý den.

Asociace bhútánských touroperátorů nad číslem jen kroutí hlavou. "Pokud se to týká jen turistů platících dolary, je to příliš vysoký cíl," tvrdí asociace. Podle ní je možné do země dovézt maximálně 60 tisíc neindických turistů. Ti indičtí totiž platí rupiemi nebo bhútánskou měnou ngultrum a nepodléhají žádným kvótám.

Služby pro turisty jsou v zemi rok od roku lepší. Návštěvníkům se otevírají nové oblasti i hotely. Na jihu, východě i ve středu země podle BBC vyrůstají nové turistické resorty. Místní obdoba centrály cestovního ruchu by Bhútán ráda přejmenovala na poslední Šangri-lu.

Jenže sen o bájném himalájském království se může rychle rozplynout, protože místní rychle podléhají vnadám konzumního způsobu života, který s sebou davy turistů přivážejí spolu s penězi, které v zemi utratí. A čím více jich bude, tím více se bude líbivý konzum o místní pokoušet.

Bhútánci chtějí vyvážet ideologii optimismu

Na mnoha místech je to vidět už nyní. V televizi sice Bhútánci nenaladí MTV - král stanici zakázal, protože prý nemá dobrý vliv, ale i mniši v nejodlehlejších klášterech už mají mobilní telefony. S konkurencí západních sportů se musí potýkat i poklad národního dědictví - lukostřelba.

Klášter Taktsang nebo také Tygří hnízdo v Bhútánu

Klášter Taktsang nebo také Tygří hnízdo v Bhútánu

Radikální změny se však do hlubokých himalájských údolí budou dostávat jen pomalu. Kromě přísné kontroly vlády za to může hrdost místních lidí na vlastní zvyky a tradice. Svými specifiky se naopak občas snaží nakazit i okolní svět.

POLITIKA V BHÚTÁNU

Dynastie Wangčhung vládne zemi už od roku 1907. V roce 2008 se ale král dobrovolně vzdal své moci a v zemi se uskutečnily první parlamentní volby. Do 47členné dolní komory parlamentu kandidovaly jen dvě strany, 44 míst obsadila Strana bhútánské prosperity současného premiéra. Obě partaje jsou však loajální ke králi, který je pro Bhútánce stále nejvyšší autoritou. V listopadu byl králem korunovaný dnes třicetiletý Jigme Khesar Namgyel Wangčhung.

Naposledy se o to tento týden pokusil premiér Jigmi Thinley. Za řečnickým pultíkem v sídle OSN v New Yorku si povzdechl, že by organizace ke svým mileniovým cílům pro boj s chudobou, hladem a nemocemi v zemích třetího světa měla přidat devátý cíl a to štěstí. Z pódia ho vyprovodil zasněný potlesk světových vůdců.

Premiér přitom nemluvil do větru. Zatímco ostatní země měří svůj úspěch hrubým domácím produktem, bhútánský král v devadesátých letech vynalezl zcela novou veličinu - hrubé domácí štěstí. Toto měřítko, které je zároveň oficiální vládní politikou, v sobě harmonicky spojuje ekonomické i duchovní cíle.

Výsledkem je, že když OSN měřila štěstí obyvatel jednotlivých zemí, umístili se Bhútánci na špici. I když mnozí musí vyžít s pár korunami na den, označilo 45 procent lidí svůj život za velmi šťastný a ještě o sedm procent více Bhútánců odpovědělo, že je jejich život šťastný.

I Šangri-la se však občas potýká s problémy a ten bhútánský se jmenuje nepálští uprchlíci. Třenice s většinovou buddhistickou kulturou a zklamání z nedostatečné reprezentace v devadesátých letech rozhněvaly nepálskou komunitu na jihu země.

Výsledkem bylo násilí a desetitisíce běženců, kteří skončili v nepálských uprchlických táborech. Problém dodnes není vyřešený a vláda, která do světa chce exportovat štěstí, si ho za sebou vleče jako těžký balvan.

Bhútán má rozlohu zhruba jako Švýcarsko

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Ukrajinci v branném věku budou moci získat pas jen ve vlasti, rozhodl Kyjev

24. dubna 2024  22:20

Ukrajinská vláda přijala rozhodnutí, podle něhož muži ve věku od 18 do 60 let budou moci získat...

Biskupové se distancovali od Zemanovy akce v Arcibiskupském paláci

24. dubna 2024  19:05,  aktualizováno  21:31

Pražský arcibiskup Jan Graubner se distancoval od akce, při které byla minulý týden v...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Maďarský zákon o svrchovanosti dráždí europoslance, mají „vážné obavy“

24. dubna 2024,  aktualizováno  20:25

Nový maďarský zákon o svrchovanosti, který má bránit zásahům zvenčí do národní politiky, v rezoluci...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...