Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vytažení vraku Concordie přijde na šest miliard, i tak skončí ve šrotu

  15:11aktualizováno  15:11
Operace na vylovení vraku luxusní výletní lodi Costa Concordia je největší podobnou akcí v historii a v přepočtu vyjde přibližně na 5,9 milardy korun. Vyplývá to z prohlášení šéfa společnosti, která se ztroskotané plavidlo pokusí z útesů italského ostrova Giglio vyprostit.

"Je to největší akce na odstranění lodi v dějinách," prohlásil podle zpravodajského portálu telegraph.co.uk Richard Habíb, šéf společnosti Titan Salvage.

"Rozsah tohoto úkolu je naprosto bezprecedentní. Jsme ale přesvědčení, že to zvládneme a že to uděláme bezpečně, s co nejmenším poškozením životního prostředí a ekonomiky ostrova Giglio," dodal Habíb, jehož firma bude na operaci spolupracovat s italskou společností Micoperi.

Plán je následující: experti nejdřív loď stabilizují, aby dále neklouzala z útesů. Vybudují pod ní plošinu a na vynořenou polovinu lodi připevní velké nádrže. Plavidlo pak začnou narovnávat pomocí jeřábů a zároveň s tím budou nádrže napouštět vodou, což loď pomůže vyvážit.

Fotogalerie

Když si kolos sedne na podmořskou plošinu, připevní nádrže i k jeho druhému boku a pak ze všech zásobníků vodu vypustí. Vzniknou tak obří plováky, které Costu Concordii udrží nad hladinou. Tažné lodě ji pak přepraví do přístavu, kde bude rozřezána do šrotu.

Plán B neexistuje

Kam loď vážící 114 tisíc tun zamíří na svoji poslední plavbu, se zatím neví. Novináři spekulují, že by mohla být zlikvidována v Janově, Savoně nebo Livornu. Šéf Titan Salvage přiznává, že celá operace má řadu rizik a pokud se něco pokazí, žádný "plán B" neexistuje.

"Existují dvě kritické fáze - posadit plavidlo na plošinu a pak ho bezpečně vyzdvihnout na hladinu. Domnívám se se ale, že náš plán bude fungovat a že budeme úspěšní," řekl Habíb. Jeho firma má mnoho zkušeností se záchranou ztroskotaných tankerů i vrtných plošin.

Podle firmy Costa Cruises, která loď vlastní, se o tak velkou záchranou akci ještě nikdy nikdo nepokusil. Prezident společnosti Gianni Onorato prozradil, že podle předběžných kalkulací vyjde záchrana lodi na 300 milionů dolarů (asi 5,9 miliard korun).

Loď s 4 200 lidmi na palubě ztroskotala v noci 13. ledna u ostrova Giglio poblíž toskánského pobřeží. Na útes ji navedl chybný manévr posádky. Odpovědnost za neštěstí, při kterém zemřelo 32 lidí, se přičítá kapitánu lodi Francescovi Schettinovi, palubnímu důstojníkovi Cirovi Ambrosiovi a dalším sedmi členům posádky.

MAPKA: Ztroskotání Costa Concordia
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Archeologové objevili skrytý tunel pod berlínskou zdí, zasypala ho Stasi

Žena opouští šachtu při útěku do Západního Berlína (5. října 1964)

V německé metropoli archeologové před několika dny odkryli přes padesát let ukrytý tunel, který vedl pod berlínskou...

Policie zachránila v Kalifornii 13 vězněných dětí, rodiče je poutali do řetězů

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Policie v Kalifornii zachránila třináct sourozenců, které jejich rodiče věznili a mučili hladem. Některé děti byly v...

VIDEO: Češka přihlížela kontrole kufru, ve kterém Pákistánci našli heroin

Zatčení Terezy v Pákistánu s 9 kg heroinu

Na internetu se objevilo video natočené mobilním telefonem z průběhu kontroly zavazadel Češky Terezy H., která byla...

Najdete na iDNES.cz