Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bezpečnostní výbor požádá poslance, aby nechali promluvit autora Krakatice

  7:56aktualizováno  19:33
Bezpečnostní výbor Sněmovny vyzve poslance, aby zbavili mlčenlivosti bývalého detektiva protikorupční policie Karla Tichého, který pracoval na spisu Krakatice. Členové výboru zároveň žádají, aby kvůli spisu dokládajícímu prorůstání mafie do politiky vznikla vyšetřovací komise.

Langer tvrdí, že vyšetřovatele Tichého zbavit mlčenlivosti nemůže. | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Požádali jsme o zbavení mlčenlivosti pana Tichého, tak aby mohl před výborem pro bezpečnost vypovídat o všech okolnostech spisu Krakatice," uvedl bezpečnostní expert ČSSD Jeroným Tejc. Na program Sněmovny se tento bod pokusí zařadit už příští týden.

Pokud poslanci žádosti vyhoví, bude moci policista o Krakatici mluvit nejen před členy bezpečnostního výboru, ale zřejmě i před novináři. "Jednání by mělo být veřejné a doufám, že to podpoří i poslanci ODS. Pan ministr Langer sám řekl, že i závěry vyšetřovací komise by měla dostat veřejnost," řekl iDNES Tejc.

Spis mapoval aktivity zastřeleného podnikatele Františka Mrázka a objevují se v něm i jména politiků včetně ministra vnitra Ivana Langera. Členové výboru požadují, aby detektiv mohl promluvit i o vyšetřování případů uprchlých podnikatelů Radovana Krejčíře a Tomáše Pitra.

"Můj klient toto rozhodnutí vítá a pokud bude zbaven mlčenlivosti, řekne vše, co už chtěl sdělit dříve, ale nemohl," řekl iDNES.cz Tichého advokát Zbyněk Čermák. "Rád o spisu promluvím," ujišťoval i sám Tichý před jednáním výboru. Bývalý kriminalista uvedl, že je kvůli Mrázkovi pod politickým tlakem od doby, kdy se s ním dostal poprvé do kontaktu.

Ministr vnitra Ivan Langer na jednání výboru navrhl, aby byla zřízena vyšetřovací komise ke kauze Krakatice. "Nikdo z nás s tím neměl problém a všichni jsme to nakonec podpořili," řekl Jeroným Tejc.

Tejc i předseda výboru František Bublan (ČSSD) však uvedli, že návrh na vytvoření komise může být pouze snahou vyšetření kauzy oddálit. "Já to trošku vnímám od pana ministra jako oddalovací manévr, protože ta komise bude samozřejmě pracovat velmi dlouho a nemusí ani dospět k žádnému závěru," řekl Bublan. Langer to však odmítl s tím, že vyšetřovací orgán může začít fungovat i do dvou týdnů.

Ministr také navrhoval, aby výbor požádal o zbavení mlčenlivosti další lidi, kteří mohli přijít se spisem do styku. Šlo o bývalé a současné policisty, ale také například o jeho předchůdce - Stanislava Grosse a Bublana či jeho samotného. "Je to jediná cesta, jak jednou provždy říci, kdo za co může, kdo s kým byl spojen, co kdo dělal a nedělal, zda někdo někomu v něčem bránil nebo zda někteří politici úkolovali policii," vysvětlil Langer. Jeho návrh však neprošel.

Podle zástupců sociální demokracie by si o tom, koho chce vyslechnout a zbavit mlčenlivosti, měla rozhodnout komise sama. Podle Tejce by to měli být zejména ti, kteří spis Krakatice zpracovávali. Langer dnes totiž členy výboru informoval o tom, že před rokem 2006 bylo zhruba 6000 listů ze spisu skartováno policisty, přičemž o tom byl v rozporu se zákonem proveden pouze úřední záznam.

Zavolejte Íčkovi

Langer lobboval za firmu Mrázkova známého

Tichý již dříve žádal Langera o zbavení mlčenlivosti s tím, že se chce bránit nařčením, že stojí za úniky ze spisu. Ministr mu ale nevyhověl. Vysvětlil to tím, že ze zákona o ochraně utajovaných skutečností a o bezpečnostní způsobilosti vyplývá, že policista či bývalý policista může být zbaven mlčenlivosti pouze na základě žádosti státních orgánů. Policista ale požádal jako fyzická osoba.

Langer alespoň umožnil Tichému mluvit před policejní inspekcí, která vyšetřuje úniky ze spisu a policista už obdržel pozvání k výslechu. Sama inspekce k tomu odmítá cokoli říct. "Tyto informace jsou v režimu utajení Důvěrné, a proto k nim nebudeme poskytovat žádné informace," řekla iDNES.cz mluvčí inspekce Martina Lídlová.

Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...Najdete na iDNES.cz