Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bezpečnostní režim občan nepozná

  5:59aktualizováno  5:59
Vysočina - Možná je válka na spadnutí. Na Českomoravskou vrchovinu však zatím její předzvěst nedorazila. Běžný občan nepozná, že v celé zemi byla zpřísněna bezpečnostní opatření. Například úřady jsou v provozu tak, jak je obvyklé. Opatření se tak týkají v regionu pouze jaderné elektrárny v Dukovanech, vojenských objektů a vodních ploch s pitnou vodou.

"V žádném případě by se běžný občan neměl setkat s něčím, jako že by na úřadě třeba musel procházet nějakým detekčním rámem, nebo tak nějak. Všechno funguje, jak funguje. Zatím čekáme na další vývoj situace," řekl šéf referátu obrany a ochrany jihlavského Okresního úřadu Jiří Marousek.

Kdyby se rizika zvýšila, byli by o nich a o způsobu, jak jim čelit, lidé informováni sdělovacími prostředky, například rozhlasem. "Když by došlo na nějaké konkrétní místo, kde by riziko bylo zvýšené, tak by tyto informace přišly k lidem prostřednictvím okresních bezpečnostních rad. Ale myslím si, že přinejmenším před začátkem odvety Spojených států nic takového nehrozí," řekl Marousek.

Zpřísněný bezpečnostní režim se v regionu týká prakticky pouze jaderné elektrárny Dukovany, jejíž vzdušný prostor bedlivě střeží armáda. Armáda jej monitoruje tak, aby nad ní byla jasná a přehledná situace. "Zbytečně vzdušný prostor nezatěžujeme našimi vojenskými letouny, odkláníme je, abychom neustále měli přehled, že nad elektrárnou je čisto," řekl velitel náměšťské základny Jan Vachek. Také vojenské objekty a významné vodní plochy jsou střeženy více než obvykle.

Úřady v celém regionu také už zaznamenaly více planých telefonických poplachů. "Zvýšená úroveň bezpečnostního rizika vždy vyburcuje určité druhy lidí k tomu, aby se nějak takto prezentovali. Nemůžeme ale nechat jakékoli takovéto hlášení bez pozornosti," řekl Marousek.

Úřady pečlivě sledují i kvalitu vody v nádržích s pitnou vodou - na Žďársku například ve Vírské nádrži, u níž již policií zadržený muž anonymně oznámil kontaminaci radioaktivními látkami. "Všechno je tam shledáno v pořádku," řekl kancléř žďárského okresního úřadu Karel Pačíska.

Nijak mimořádně k použití zatím nepřipravují jejich správci kryty civilní ochrany. "Kontrolují se včetně doplňování materiálu průběžně," řekl vedoucí Bezpečnostní komise Rady kraje Pavel Maslák. Kryty by byly uvedeny do pohotovosti až poté, co by Bezpečnostní rada státu vyhlásila, že je možné očekávat ohrožení státu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Únosci se chtěli s autobusem probít na Západ, pohraničníci ho rozstříleli

Únos autobusu v květnu 1978

Tři únosci s autobusem plným nezletilých rukojmích proti odhodlané komunistické pohraniční stráži. Přesně před...

Další z rubriky

Narodilo se jim dítě s Downovým syndromem, na příspěvek čekali měsíce

Anežka během hipoterapie.

Anežka se narodila s Downovým syndromem. Ve čtrnácti měsících neseděla, nelezla, ani se neplazila. Její rodiče tedy...

Obchodníci s počasím. Energetikům šetříme miliony, říká meteorolog

Ve větrné elektrárně ve Věžnici se uskutečnil den otevřených dveří.

Přesná předpověď počasí může být pro energetiky otázkou ztrát nebo zisku v řádech desítek milionů korun. Zejména v...

Novinář Klíma si váží nominace na vyznamenání, od Zemana ho ale nechce

Investigativní novinář Josef Klíma

Novinář a spisovatel Josef Klíma by nepřijal státní vyznamenání z rukou prezidenta Miloše Zemana. Vadí mu prezidentovy...

Najdete na iDNES.cz