KDU-ČSL o změnách v programu Bezpečnostní rady státu (BRS) podle Bělobrádka nic netušila. „Nevím o tom,“ napsal ČTK. Babiš v reakci připomněl, že oba koaliční partneři projednání tématu policejních změn v radě od Sobotky požadovali. „Pan premiér zapomíná, že BRS není orgán jeho a sociální demokracie, ale koaliční vlády. ČSSD z ní dělá soukromý podnik,“ uvedl.
Sobotka však médiím rozeslal vyjádření, v němž tvrdí, že program jednání BRS byl rozeslán už před několika dny a reorganizace policie v něm není.„Tématem se už zabývalo minulé jednání BRS a následně vláda projednávala písemnou informaci ministra vnitra s tím, že ministr vnitra bude vládu i nadále informovat. Navíc byla v mezičase zřízena parlamentní vyšetřovací komise, která již zahájila svoji činnost,“ vysvětlil v prohlášení Sobotka.
Ještě v úterý přitom první místopředseda lidovců Marian Jurečka řekl, že budou chtít na BRS slyšet, jak ministr vnitra Milan Chovanec a policejní prezident Tomáš Tuhý vypořádali všechny připomínky státních zástupců. Od nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana zase chtěli ujištění, že reforma neohrozí vyšetřování živých kauz ani budoucí spolupráci policie a žalobců.
Bělobrádek doplnil, že zařazení bodu zpět na program sám navrhne.
Policie nebude? Pak prezident nepřijde...
Na to, že BRS se příští týden reformou policie zabývat nebude, upozornil po jednání Sobotky s prezidentem Zemanem mluvčí prezidentské kanceláře Jiří Ovčáček. „Pan prezident dnes na Hradě přijal předsedu vlády Bohuslava Sobotku, a to na jeho žádost. Předseda vlády informoval pana prezidenta, že na jednání Bezpečnostní rady státu nebude zařazen bod týkající se reorganizace policie,“ uvedl na Twitteru mluvčí Hradu.
Ovčáček následně dodal, že tak padl důvod, proč se chtěl BRS účastnit i sám prezident, jak zamýšlel. Na radě se chtěl Zeman - jak dříve řekl - zasadit o uklidnění napjaté situace v koalici. Reforma totiž vyvolala zatím zřejmě největší koaliční krizi. Zatímco ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš tvrdí, že je to cílená likvidace policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), ministr vnitra Milan Chovanec reformu hájil slovy, že je to dlouho připravovaná věc a výsostné manažerské rozhodnutí vedení policie.
O tom, že se Zeman chce jednání Bezpečnostní rady státu (BRS) osobně účastnit, informovala v pondělí MF DNES. Ovčáček tento záměr tehdy potvrdil. „Pan prezident plánuje, že přeruší probíhající dovolenou a 20. července se zúčastní jednání Bezpečnostní rady státu,“ sdělil deníku (více o účasti prezidenta zde). Rada měla opět reformu policie probrat, zabývat se měla i některými návrhy na její úpravu.
Reforma zavádí superúřad, řeší ji komise
V rámci reformy vznikne 1. srpna Národní centrála proti organizovanému zločinu, jejímž šéfem se stane Michal Mazánek, který dosud stál v čele celorepublikové kriminální policie. Pod novou centrálu budou spadat protikorupční policie a protimafiánský útvar. Právě kvůli této reorganizaci policie skončil šéf ÚOOZ Robert Šlachta (více čtěte zde).
Reorganizací policie se v pondělí začala zabývat také speciální parlamentní vyšetřovací komise, jíž vede exministr spravedlnosti za ODS Pavel Blažek. Na z většiny neveřejném jednání se její členové dohodli na seznamu lidí, které vyslechnou. Jsou mezi nimi státní zástupci, vysoce postavení policisté i ministři (více o jednání komise zde).