Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Běžná operace zničila pacientovi život, odškodnění nedostal

  20:30aktualizováno  20:30
Soud zamítl nárok na odškodnění pacientovi, který má trvalé následky po běžné operaci čelisti. Zákrok podstoupil před třemi roky a následkem bylo kvůli vrozené vadě krvácení do mozku.
Operace. Ilustrační foto.

Operace. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Šestadvacetiletý Pavel Gabriel z Mohelnice dnes mluví tak, že mu v podstatě není rozumět. Špatně polyká, takže musí dostávat speciální stravu, a pohybuje se pouze o francouzské holi. Zaměstnání už patrně nikdy nesežene.

Před třemi lety si ovšem mladík, vyučený ve dvou oborech jako elektrikář a opravář zemědělských strojů, optimisticky plánoval budoucnost, měl stabilní práci a ve volnu hrál fotbal.

Jeho život nadobro obrátila běžná operace na stomatologické klinice Fakultní nemocnice v Olomouci, při které se objevily nečekané komplikace. Lékaři museli celých dvanáct hodin bojovat o jeho život.

A Pavel Gabriel se nakonec po několika týdnech umělého spánku probudil jako úplně jiný člověk.

Za zničený život mladík podal žalobu a po fakultní nemocnicichtěl téměř čtrnáct milionů korun. Olomoucký soud však rozhodl, že Pavel Gabriel nemá na odškodnění nárok; soudci nezjistili, že by lékaři jakkoliv pochybili.

Soud: Politováníhodná situace

Komplikace při operaci nemohl podle soudu nikdo předpokládat. "Jsem velmi zklamán. Čekal jsem, že soud mi přizná alespoň část peněz," soukal ze sebe smutně mladík krátce po vynesení rozsudku. Správný význam slov musel přitom přetlumočit jeho otec, protože Pavlovi nebylo moc rozumět.

Soudkyně Eva Krejčovská vysvětlila, že se musí držet zákona. "Nárok na odškodnění musí soud posuzovat podle práva. Tragický následek nikdo nepopírá, prvotním a základním předpokladem odškodnění je nicméně posouzení, zda někdo jednal protiprávně. Soud jednoznačně prokázal, že veškerá péče byla lege artis. Při operaci došlo k politováníhodné situaci, kterou však lékaři nemohli předpokládat," konstatovala.

Ačkoliv Gabrielovi při s nemocnicí nevyhráli, soudkyně Eva Krejčovská alespoň rozhodla o tom, že nemusí platit žádné soudní výlohy ani poplatky, jak je u prohraných civilních sporů zcela běžné. "S ohledem na jejich situaci," řekla.

Gabrielův advokát Igor Koutecký z Olomouce se soud snažil přesvědčit dvěma argumenty. Skrytou vadu, která při operaci zapříčinila masivní krvácení a poškození mozku, by totiž podle znaleckého posudku možná odhalilo jedno specializované vyšetření.

Péče byla podle posudku v pořádku

"To je něco podobného, jako kdyby se při vytahování třísky z prstu dělalo EKG. To se samozřejmě nedělá a ani to není možné," bránil postup fakultní nemocnice její právní zástupce Karel Vítek. Soud s jeho názorem souhlasil.

Znalecký posudek Univerzity Karlovy kromě toho na jedné straně konstatoval, že předoperační, operační i pooperační péče byly v pořádku, na druhé straně však znalci uvedli: "Pavlovi Gabrielovi náleží za prožité útrapy odškodnění."

"Komise chtěla tímto způsobem prezentovat svůj lidský, nikoliv právní přístup k této nešťastné události. I když z hlediska technického nebyla tato operace opravdu problémem, v chirurgii bohužel banální zákroky neexistují," vysvětlil předseda znalecké komise Univerzity Karlovy Jiří Mazánek.

Velmi roztrpčený odcházel od soudu také Karel Gabriel, který se o svého syna nyní stará. "Je to divné, vůbec tomu nerozumím. Mladému klukovi zničí celý život, a přitom nám říkali, že jde o běžnou, kosmetickou operaci na zpevnění čelisti. Syn teď nesežene zaměstnání, je omezen v jídle, pohybu a jak bude žít? Až tady jednou nebudu, kdo se o něj postará? Šlo nám o to zabezpečit ho do budoucna," divil se rozsudku Karel Gabriel.

Pacient si odškodnění zaslouží

Tvrdí, že kromě jednoho lékaře se jeho synovi Fakultní nemocnice v Olomouci dodnes oficiálně ani neomluvila. Právní zástupce nemocnice Karel Vítek považuje celou věc za nešťastnou náhodu.

"Každému lékaři je nesmírně líto, když se stane taková politováníhodná událost. Pracujeme však s přírodními procesy, které umíme ovládat jen do té míry, kam sahá naše momentální poznání. Fakultní nemocnice nijak nepochybila," řekl Vítek.

Gabrielův advokát Igor Koutecký potvrdil, že se proti rozsudku odvolá ke krajskému soudu. "Můj klient má trvale poškozené zdraví, není schopen samostatné plnohodnotné existence a není zde nějaká větší naděje na zlepšení. Jde nám o to, aby byl do budoucna zabezpečen. I znalecký posudek mluví o tom, že si odškodnění zaslouží," prohlásil Koutecký.

Běžná operace skončila bojem o život

8. březen 2006
8:30 - Pavel Gabriel nastupuje na stomatologické klinice ve Fakultní nemocnici v Olomouci na běžnou operaci na zpevnění čelisti, která měla původně trvat jen půl hodiny. Kvůli skryté vadě začíná masivně krvácet, lékaři až do večera bojují o jeho život.
duben 2006
Pacient se probouzí z umělého spánku. Nemůže mluvit a polykat, má ochrnutou ruku, chodí pouze o berlích. Prochází několika rehabilitačními ústavy a dalším léčením.
2008
Pavel Gabriel žaluje olomouckou fakultní nemocnici o téměř čtrnáct milionů korun odškodnění za zničené zdraví.
16. červen 2008
U olomouckého okresního soudu začíná spor o odškodnění.
16. červenec 2009
Olomoucký okresní soud odškodnění pro Pavla Gabriela zamítá. "Jsem velmi zklamán," tlumočí jeho slova otec Karel Gabriel. Advokát Igor Koutecký oznamuje, že se proti rozsudku odvolá ke krajskému soudu.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Znásilnění byl výmysl, přesvědčovala soud teta boxera Plachetky

Boxer Ľudovít Plachetka se snaží dokázat svou nevinu.

Krajský soud v Brně má k dispozici přepis a fotky facebookové konverzace, s jejíž pomocí se odsouzený boxer Ľudovít...

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...

Soud otevřel přepadení majitele Koh-i-nooru, šéfa gangu přivedla eskorta

Majitel a jednatel společnosti Koh-i-noor Hardtmuth v Českých Budějovicích...

Deset let staré přepadení šéfa Koh-i-nooru Vlastislava Břízy v jeho domě znovu projednával českobudějovický krajský...Najdete na iDNES.cz