Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bezletové zóny mají omezený účinek, napovídá příklad Bosny a Iráku

  14:45aktualizováno  14:45
Více než měsíc poté, co se libyjský diktátor Muammar Kaddáfí rozhodl utopit povstání proti své vládě v krvi, se mezinárodní společenství usneslo na zřízení bezletové zóny nad Libyí. Opatření by Kaddáfímu mělo zabránit v represáliích, pohled do minulosti ale napovídá, že jeho účinek je značně nejistý.

Bojový letoun Tornado britského letectva na archivním snímku | foto: AP

Po zavedení bezletové zóny volala již delší čas povstalecká Národní rada sídlící v Benghází. Na mezinárodní scéně za ní výrazně lobbovala Francie a Británie. Americká diplomacie se k akci zpočátku stavěla zdrženlivě. Pentagon si dobře uvědomoval, že zavedení zóny nutně znamená zničení libyjské protivzdušné obrany.

Jejich zdráhání se není co divit. Ve chvíli, kdy se Američané stále vojensky angažují v Afghánistánu a Iráku, se jim pochopitelně nechce zabřednout do konfliktu v další muslimské zemi. Ostrou změnu jejich názoru v předvečer hlasování zřejmě ovlivnily dva faktory: výzva k akci ze strany Arabské ligy a možnost, že Kaddáfí bude příjmy z ropy opět financovat nestabilitu v regionu.

Libyjská krize

Otázkou zůstává, zda zavedení zón zabrání Kaddáfího režimu v pozemních útocích na povstalce, protože režimní síly drtí odpor především tanky a dělostřelectvem. A o účinnosti bezletové zóny panují důvodné pochyby také kvůli případům z nedávné minulosti.

Dvě zóny nad Irákem

V roce 1991 zavedly USA bezletové zóny nad severem a jihem Iráku po masakrech kurdského a šíitského obyvatelstva. Jejich vznik nebyl iniciován rezolucí Rady bezpečnosti OSN.

USA a Británie je ale obhajovaly podpisem rezoluce Rady bezpečnosti OSN číslo 688 z 5. dubna 1991, ve které se Irák zavázal zastavit represe proti civilnímu obyvatelstvu. Zóny přestaly existovat na začátku války v Iráku v březnu 2003, oficiálně byly zrušeny po pádu režimu Saddáma Husajna 9. dubna 2003.

Bezletová zóna nad severem Iráku měřila asi 49 tisíc čtverečních kilometrů, zahrnovala většinu iráckého Kurdistánu a začínala zhruba 30 kilometrů jižně od Mosulu. Zónu chránila letadla USA, Británie a Francie ze základny Incirlik v jihovýchodním Turecku. Francie se z operace stáhla v prosinci 1998.

Bezletová zónu v Iráku jižně od 32. rovnoběžky měřila asi 140 tisíc čtverečních kilometrů a zahrnovala města jako Basra a Nadžaf. Zónu chránila letadla USA, Británie a Francie z leteckých základen v Saúdské Arábii a Kuvajtu. Francie se z operace stáhla v prosinci 1998.

Zóny byly podle odborníků relativně úspěšné, bylo zaznamenáno jen málo násilných pokusů o jejich porušení, pozemní útoky režimu prezidenta Saddáma Husajna proti šíitům na jihu země ale pokračovaly.

Zapomenutý Dárfúr

Často se připomíná, že bezletovou zónu mezinárodní společenství nezavedlo v západosúdánském Dárfúru, kde byli od února 2003 povstalci bombardováni súdánskou armádou (do 2008 zde zahynulo na 300 tisíc lidí). Důvodem byla zejména velikost území. Dárfúr je přitom 3,5krát menší než Libye.

Zóny též ukázaly na další možné riziko: v dubnu 1994 dva americké stíhací letouny F-15 omylem sestřelily dva vrtulníky americké armády UH-60 Blackhawk v bezletové zóně na severu Iráku (zahynulo 26 lidí).

Nebeské hlídky nad Bosnou masakrům nezabránily

Po rozpadu Jugoslávie vyhlásila 9. října 1992 RB OSN bezletovou zónu nad válkou zmítanou Bosnou a Hercegovinou. Dokument však neposkytoval oprávnění k leteckému hlídkování mezinárodních sil ani k sestřelení pilota porušujícího zákaz.

Aby ukončila soustavné nerespektování zákazu vojenských letů, přijala 31. března 1993 Rada bezpečnosti OSN rezoluci číslo 816 o operaci Odepřený let. Autorizovala v ní použití síly v případě, že bude zóna porušena vojenskými letadly bojujících stran.

V souvislosti s rezolucí zahájila bojová letadla NATO hlídkové lety nad Bosnou, což byla první akce mimo hranice NATO v historii aliance. Zóna byla zrušena po ukončení války v Bosně na podzim 1995, do konce operace uskutečnila NATO 100 420 letů.

Během fungování zóny uskutečnila NATO také první vojenský zásah za 45 let své existence, když americké stíhačky F-16 sestřelily 28. února 1994 šest bojových letadel bosenských Srbů, která porušila bezletovou zónu.

Podle NATO zóna svůj účel splnila, když zabránila použití vzdušných sil v zemi. Kritici ale dodávají, že nezabránila některým násilným pozemním činům, například masakru ve Srebrenici, při kterém v červenci 1995 bosenskosrbské jednotky zabily podle odhadů až 8000 Muslimů.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...

Lidé protestovali u ambasády USA v Bejrútu, ve Švédsku hořela synagoga

V Bejrútu lidé protestují u ambasády USA, policie je rozehnala slzným plynem a...

Bezpečnostní složky v libanonském Bejrútu v neděli rozehnaly slzným plynem a vodními děly demonstranty, kteří...

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...Najdete na iDNES.cz