Právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliota (8. ledna 2015)

Právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliota (8. ledna 2015) | foto: Petr Topič, MAFRA

Bezdůvodná kontrola? Policie byla v právu, zrušil NSS průlomový verdikt

  • 1648
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozhodnutí, podle kterého neměli policisté právo žádat po cestující ve vlaku doklady. Podle něj se žena nacházela v prostoru, kde bylo její povinností se legitimovat. Žádost policistů k předložení dokladů bez zjevného důvodu označil loni v listopadu za nezákonnou Krajský soud v Brně.

Ten původně rozhodl, že policie jednala v případě kontroly právničky Zuzany Candiglioty nezákonně a žalobkyni měla vyplatit dva tisíce korun. Právnička napadla postup policie z prosince 2014, kdy cestovala vlakem z Břeclavi do Brna a do jejího kupé vstoupili policisté a požadovali doklady totožnosti (o kontrole dokladů a předchozím rozhodnutí soudu jsme psali zde).

Jihomoravská policie však podala proti tomuto rozhodnutí kasační stížnost a případ se dostal před NSS, který nyní rozhodnutí zrušil. Podle soudce se žalobkyně nacházela v prostoru, kdy bylo její povinností legitimovat se. Od žádosti mohla policie upustit pouze za předpokladu, že by kontrolovaná nemohla být nelegálním cizincem. Nemůžou se ale rozhodovat pouze na subjektivních skutečnostech jako je vzhled či jazyková vybavenost.

Za nezákonné považuje NSS pouze provedení druhé osobní prohlídky žalobkyně na policejní služebně. Policisté totiž právničku poté, co předložit doklady odmítla, dvě hodiny držela a dvakrát u ní provedla osobní prohlídku. Právnička poté podala na postup policie žalobu.

Rozhodnutí vítáme, ale ještě není konec, reaguje policie

Policie rozhodnutí NSS vítá, ale s podrobným komentářem chce počkat na finální verdikt krajského soudu. „Od začátku jsme ale přesvědčeni, že policisté postupovali v souladu se zákonem,“ uvedla pro agenturu ČTK mluvčí jihomoravské policie Petra Ledabylová.

Candigliota ČTK řekla, že na otázku plošných kontrol totožnosti mohou existovat různé názory. „Trvám však na tom, že v právním státě v souladu s principem přiměřenosti by policie vždy měla mít nějaké konkrétní podezření, když někoho kontroluje. A ne že jsme my občané a občanky něco jako stádo ovcí, které mohou policisté kdykoliv kontrolovat a obtěžovat,“ uvedla.

Policisté svou předloňskou kontrolu vysvětlovali plošnou akcí „Morava“ na odhalování nelegálních migrantů. Přestože ženě důvody kontroly vysvětlili, právnička Ligy lidských práv uvedla, že k ní nemají žádný zákonný důvod. S tím loni v listopadu souhlasil i zmíněný Krajský soud v Brně.

Krajský soud argumentoval tím, že na základě skutečností jako neexotický zjev ženy, plynulá čeština bez přízvuku či její argumenty k nedostatku oprávnění žádosti, muselo být policistům zřejmé, že to není cizinka a od svého požadavku měli upustit. „Slušný člověk nemá co tajit, na druhé straně ale není důvod, aby se kdykoli legitimoval,“ uvedla loni Candigliota.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video