Podvodníci, kteří obrali bezdomovce o výhru v loterii, jsou na svobodě

  15:54aktualizováno  15:54
Obvodní soud pro Prahu 6 propustil tento týden z vězení na podmínku Janu Černou, která se svým druhem Miroslavem Šoškou připravila v červnu 2010 o třicetimilionovou výhru bezdomovce Františka Václavka. Černá vykonala polovinu z šestiletého trestu. Věznici s předstihem opustil i Šoška, podle zjištění iDNES.cz už loni v prosinci.

Devětatřicetiletá Jana Černá podala žádost o propuštění z výkonu trestu v polovině září. Tuto středu jí senát v čele s předsedou Kryštofem Novým vyhověl. S rozhodnutím souhlasil i státní zástupce. Tentýž den Černá opustila ruzyňskou věznici.

Odsouzená Jana Černá

Jana Černá

„Byla podmíněně propuštěna z výkonu trestu odnětí svobody se zkušební dobou v trvání šesti let. Paní Černá vykonala polovinu trestu,“ sdělila iDNES.cz mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 6 Zuzana Barochová.

Odsouzený Miroslav Šoška

Miroslav Šoška

Její druh Miroslav Šoška je na svobodě už skoro rok. „Usnesením ze dne 5. 12. 2017 byl odsouzený podmíněně propuštěn za současného stanovení zkušební doby v trvání šesti let a přiměřeného omezení spočívající v povinnosti podle svých sil ve zkušební době uhradit vzniklou škodu,“ odpověděl na dotaz místopředseda Obvodního soudu pro Prahu 4 Michal Dvořák. Také Šoška si odseděl polovinu trestu – tři z šesti let.

VIDEO: Příběh s dobrým koncem. “Bezdomovec” vysoudil zbytek výhry:

Místo výhry hrozba smrtí

Dvojice v červnu 2010 zjistila, že jejich pomocník, lehce retardovaný bezdomovec František Václavek, vyhrál ve Sportce 29,7 milionu korun. Začali s ním slavit a také nabídli, že mu pomohou výhru vyzvednout.

Černá Václavkovi řekla, že k tomu potřebuje dva doklady totožnosti a účet u banky. František se nechal přesvědčit, že bude jednodušší, když to vyřídí Černá, a tiket jí svěřil. V Sazce se žena prohlásila za výherkyni, převzala 400 tisíc korun a nechala si zbytek výhry poslat na svůj účet.

Fotogalerie

Ona i Šoška pak bezdomovci navrhli, že budou jeho peníze opatrovat. Nabídli mu společné bydlení. Dvojice si za 12,5 milionu pořídila dům v Klánovicích, který si Černá nechala v katastru nemovitostí zapsat na svoje jméno. Šoška si koupil dvě auta.

Václavek s nimi nějaký čas žil, ale vztahy se zhoršovaly. Černá s Šoškou mu zakazovali chodit ven, aby nikdo neviděl, že je u nich, před známými ho zapírali.

Když František zjistil, že dům ani další majetek není jeho, žádal o peníze na byt. Nikdy je nedostal. Šoška na něj prý vzal násadu od krumpáče a začal mu hrozit, že ho zakope v lese. Na jaře 2011 proto bezdomovec odešel.

Nejprve milionáři, pak obžalovaní

Václavkovi pomohli až přátelé, které znal ze svého oblíbeného místa – od stanice metra Českomoravská. Díky jednomu z policistů se začal případ prošetřovat. V říjnu 2012 provedli kriminalisté u Šošky a Černé domovní prohlídku.

Miroslav Šoška a Jana Černá, kteří byli odsouzeni za podvod

Miroslav Šoška a Jana Černá, odsouzení za podvod

Vyslechli také řadu svědků, kteří potvrdili, že Václavek sázel v loterii pravidelně. I když na brigádě vydělal málo peněz, tak si raději odpustil jídlo, než aby nepodal tiket ve Sportce. V den, kdy zjistil, že vyhrál (7. června 2010), podle svědků chodil po Českomoravské a všem známým, které potkal, radostnou zprávu sděloval.

Černá a Šoška byli obviněni z podvodu a skončili před soudem. V dubnu 2014 je senát Jana Kadlece potrestal pěti lety vězení, v srpnu téhož roku jim Vrchní soud v Praze zvýšil trest na šest let. Verdikt potvrdil Nejvyšší i Ústavní soud.

Černá i Šoška požádali v prosinci 2016 o obnovu procesu. Předložili například nahrávku z roku 2015, na které žena přesvědčuje Václavka, aby se přiznal, že si tvrzení o výhře vymyslel. Soud žádost projednal, ale nový proces nepovolil.

AUDIO: Víš moc dobře, co jsme za lidi, říká Černá na nahrávce Václavkovi:

Na základě rozsudku v trestní věci dostal František Václavek, rodák ze Šumperka, zpět 25,3 milionu korun. Šlo o peníze a majetek zajištěný u Šošky a Černé, kdy bylo jasné, že pochází z výhry. O zbývající 4,4 miliony musel poškozený muž bojovat v civilním řízení. V lednu 2017 s žalobou uspěl.

Poslední spor vedl s matkou Jany Černé, Miloslavou Černou. Na jejím účtu, ke kterému měla přístup i odsouzená dcera, bylo zajištěno 3,6 milionu korun. Podle Václavkova advokáta šlo o část zbývajících peněz z výhry, žalovaná Miloslava Černá ale tvrdila, že se jedná o její úspory.

Dokazování se komplikovalo. Soudce Ondřej Růžička nakonec strany přesvědčil, aby se aspoň v této věci smířily, což se stalo letos v dubnu. Matka Jany Černé si nechala 900 tisíc korun, zbytek – přes 2,5 milionu – získal bývalý bezdomovec.

VIDEO: Spokojenost, mám se dobře, říká František Václavek (červen 2017):

Soud také před časem na návrh státního zastupitelství rozhodoval, zda je bezmezně důvěřivý muž schopen postarat se sám o své záležitosti. „Nebylo zjištěno, že by pan Václavek trpěl duševní chorobou nebo poruchou, která by měla mít vliv na omezení jeho svéprávnosti,“ uvedla v červnu 2017 soudkyně Helena Gregorová.

Výherce se v té době iDNES.cz svěřil, že si pořídil vlastní bydlení a má novou přítelkyni. „Máte říct, že máte dvě přítelkyně, ať kluci závidí,“ vtipkoval právník z advokátní kanceláře, která muže u soudu zastupovala. „Mám jen jednu,“ usmíval se František Václavek a dodal: „Doufejme, že už bude klid.“

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...Další z rubriky

Teplé počasí končí. Ještě dnes bude až 20 stupňů, o víkendu může slabě pršet

Ilustrační foto

Teplé počasí zřejmě definitivně končí. Ještě ve čtvrtek očekávají meteorologové teploty kolem 20 stupňů, v dalších...

Drahoš i Hilšer vstoupí v Senátu do klubu Starostů a nezávislých

Nově zvolení senátoři Marek Hilšer (vlevo) a Jiří Drahoš oznámili vstup do...

Noví senátoři Jiří Drahoš a Marek Hilšer vstoupí v Senátu do klubu Starostové a nezávislí, který se tak stal...

Byl to první vulgarismus po čtyřech letech, hájil Zeman slova o „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman s ředitelem TV Barrandov Jaromírem Soukupem při natáčení...

Už jsem dlouho nic takového neřekl, tak prezident Miloš Zeman hájí svou vulgaritu v živém vysílání Českého rozhlasu. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz