Podvodníci, kteří obrali bezdomovce o výhru v loterii, jsou na svobodě

  15:54aktualizováno  15:54
Obvodní soud pro Prahu 6 propustil tento týden z vězení na podmínku Janu Černou, která se svým druhem Miroslavem Šoškou připravila v červnu 2010 o třicetimilionovou výhru bezdomovce Františka Václavka. Černá vykonala polovinu z šestiletého trestu. Věznici s předstihem opustil i Šoška, podle zjištění iDNES.cz už loni v prosinci.

Devětatřicetiletá Jana Černá podala žádost o propuštění z výkonu trestu v polovině září. Tuto středu jí senát v čele s předsedou Kryštofem Novým vyhověl. S rozhodnutím souhlasil i státní zástupce. Tentýž den Černá opustila ruzyňskou věznici.

Odsouzená Jana Černá

Jana Černá

„Byla podmíněně propuštěna z výkonu trestu odnětí svobody se zkušební dobou v trvání šesti let. Paní Černá vykonala polovinu trestu,“ sdělila iDNES.cz mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 6 Zuzana Barochová.

Odsouzený Miroslav Šoška

Miroslav Šoška

Její druh Miroslav Šoška je na svobodě už skoro rok. „Usnesením ze dne 5. 12. 2017 byl odsouzený podmíněně propuštěn za současného stanovení zkušební doby v trvání šesti let a přiměřeného omezení spočívající v povinnosti podle svých sil ve zkušební době uhradit vzniklou škodu,“ odpověděl na dotaz místopředseda Obvodního soudu pro Prahu 4 Michal Dvořák. Také Šoška si odseděl polovinu trestu – tři z šesti let.

VIDEO: Příběh s dobrým koncem. “Bezdomovec” vysoudil zbytek výhry:

Místo výhry hrozba smrtí

Dvojice v červnu 2010 zjistila, že jejich pomocník, lehce retardovaný bezdomovec František Václavek, vyhrál ve Sportce 29,7 milionu korun. Začali s ním slavit a také nabídli, že mu pomohou výhru vyzvednout.

Černá Václavkovi řekla, že k tomu potřebuje dva doklady totožnosti a účet u banky. František se nechal přesvědčit, že bude jednodušší, když to vyřídí Černá, a tiket jí svěřil. V Sazce se žena prohlásila za výherkyni, převzala 400 tisíc korun a nechala si zbytek výhry poslat na svůj účet.

Fotogalerie

Ona i Šoška pak bezdomovci navrhli, že budou jeho peníze opatrovat. Nabídli mu společné bydlení. Dvojice si za 12,5 milionu pořídila dům v Klánovicích, který si Černá nechala v katastru nemovitostí zapsat na svoje jméno. Šoška si koupil dvě auta.

Václavek s nimi nějaký čas žil, ale vztahy se zhoršovaly. Černá s Šoškou mu zakazovali chodit ven, aby nikdo neviděl, že je u nich, před známými ho zapírali.

Když František zjistil, že dům ani další majetek není jeho, žádal o peníze na byt. Nikdy je nedostal. Šoška na něj prý vzal násadu od krumpáče a začal mu hrozit, že ho zakope v lese. Na jaře 2011 proto bezdomovec odešel.

Nejprve milionáři, pak obžalovaní

Václavkovi pomohli až přátelé, které znal ze svého oblíbeného místa – od stanice metra Českomoravská. Díky jednomu z policistů se začal případ prošetřovat. V říjnu 2012 provedli kriminalisté u Šošky a Černé domovní prohlídku.

Miroslav Šoška a Jana Černá, kteří byli odsouzeni za podvod

Miroslav Šoška a Jana Černá, odsouzení za podvod

Vyslechli také řadu svědků, kteří potvrdili, že Václavek sázel v loterii pravidelně. I když na brigádě vydělal málo peněz, tak si raději odpustil jídlo, než aby nepodal tiket ve Sportce. V den, kdy zjistil, že vyhrál (7. června 2010), podle svědků chodil po Českomoravské a všem známým, které potkal, radostnou zprávu sděloval.

Černá a Šoška byli obviněni z podvodu a skončili před soudem. V dubnu 2014 je senát Jana Kadlece potrestal pěti lety vězení, v srpnu téhož roku jim Vrchní soud v Praze zvýšil trest na šest let. Verdikt potvrdil Nejvyšší i Ústavní soud.

Černá i Šoška požádali v prosinci 2016 o obnovu procesu. Předložili například nahrávku z roku 2015, na které žena přesvědčuje Václavka, aby se přiznal, že si tvrzení o výhře vymyslel. Soud žádost projednal, ale nový proces nepovolil.

AUDIO: Víš moc dobře, co jsme za lidi, říká Černá na nahrávce Václavkovi:

Na základě rozsudku v trestní věci dostal František Václavek, rodák ze Šumperka, zpět 25,3 milionu korun. Šlo o peníze a majetek zajištěný u Šošky a Černé, kdy bylo jasné, že pochází z výhry. O zbývající 4,4 miliony musel poškozený muž bojovat v civilním řízení. V lednu 2017 s žalobou uspěl.

Poslední spor vedl s matkou Jany Černé, Miloslavou Černou. Na jejím účtu, ke kterému měla přístup i odsouzená dcera, bylo zajištěno 3,6 milionu korun. Podle Václavkova advokáta šlo o část zbývajících peněz z výhry, žalovaná Miloslava Černá ale tvrdila, že se jedná o její úspory.

Dokazování se komplikovalo. Soudce Ondřej Růžička nakonec strany přesvědčil, aby se aspoň v této věci smířily, což se stalo letos v dubnu. Matka Jany Černé si nechala 900 tisíc korun, zbytek – přes 2,5 milionu – získal bývalý bezdomovec.

VIDEO: Spokojenost, mám se dobře, říká František Václavek (červen 2017):

Soud také před časem na návrh státního zastupitelství rozhodoval, zda je bezmezně důvěřivý muž schopen postarat se sám o své záležitosti. „Nebylo zjištěno, že by pan Václavek trpěl duševní chorobou nebo poruchou, která by měla mít vliv na omezení jeho svéprávnosti,“ uvedla v červnu 2017 soudkyně Helena Gregorová.

Výherce se v té době iDNES.cz svěřil, že si pořídil vlastní bydlení a má novou přítelkyni. „Máte říct, že máte dvě přítelkyně, ať kluci závidí,“ vtipkoval právník z advokátní kanceláře, která muže u soudu zastupovala. „Mám jen jednu,“ usmíval se František Václavek a dodal: „Doufejme, že už bude klid.“

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Další z rubriky

Raketový nákup české armády. Za řízené střely utratí vojsko 1,5 miliardy

Protiletadlový komplet RBS-70.

Ministerstvo obrany připravuje nákup protiletadlových řízených střel pro přenosné komplety RBS-70 za zhruba 1,5...

Jsme divoký sever, řekla vyhozená úřednice, když dostala cenu za odvahu

Nadační fond proti korupci již poosmé udělil Ceny za odvahu. Ty jsou určeny...

Bývalá úřednice Jana Moravcová, nedávno vyhozená z České inspekce životního prostředí, student Lukáš Blažej a aktivisté...

Prezidentův kancléř Mynář půjde před Vánocemi k soudu. Pře se o prověrku

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář v diskusním pořadu...

Ještě před koncem letošního roku začne Městský soud v Praze projednávat žalobu hradního kancléře Vratislava Mynáře, v...

Najdete na iDNES.cz