Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bezdomovci obtěžují cestující

  9:40aktualizováno  9:40
Praha - Dopravní podnik neřeší problémy s bezdomovci. Jezdí městskou hromadnou dopravou bez jízdenek, zapáchají a svým chováním často obtěžují ostatní cestující. Předpisy sice dopravu těchto lidí v tramvajích, autobusech či metru zakazují, ale řidiči a dispečeři tento problém dále přehlížejí. Městský dopravce tak nedodržuje vlastní předpisy.

Řidiči tramvají se přiznávají, že aby měli klid, nechají bezdomovce v tramvaji na pokoji. Vinu však svádějí na dispečery. Tvrdí, že oni jsou proti bezdomovcům bezmocní a často mají strach, protože jsou na konečných sami a proti přesile těchto cestujících by byli bez šance.

Dispečeři se podle řidičů nechtějí tímto problémem zabývat, jde jim prý jenom o to, aby tramvaje za každou cenu jezdily, ale od takových konfliktů raději dávají ruce pryč.

To tvrdí i řidička tramvají Alena Váňová. "Zrovna včera jsem jela ve čtyři ráno se sedmnáctkou a uvnitř jsem jich měla šest. Chtěla jsem je vyhodit na konečné v Modřanech, jenomže když vás neposlechnou, co mám dělat? Rvát se s nimi nebudu. A dispečeři nikdy, když jsem jim to říkala, nepřijeli."

Ani další řidička tramvají, Monika Feigelová, bezdomovce na konečných nevyhazuje. "Řeknu jim, že si mají vystoupit, když neposlechnou, tak je nechám být, já se nechci rozčilovat," tvrdí Feigelová.

Násilník napadl tramvajáka

S bezdomovci někdy prožívají řidiči tramvají horké chvíle. Včera ráno se před jedním zuřivcem jen těžko bránil řidič linky 55. Doplatil na to, že ráno před třetí hodinou chtěl po čtyřech cestujících, aby si na konečné v Kobylisích vystoupili, protože on už končí a zajíždí do vozovny.

Jeden z nich, který byl opilý, mu však začal nadávat a křičel, že ho zabije. Řidič se proto zavřel do kabiny a volal dispečery na pomoc. Násilník však vykopl dveře kabiny, vytrhl řidiči vysílačku a snažil se dostat dovnitř.

Tramvajáka naštěstí zachránili dva muži, kteří náhodou jeli kolem nákladním autem. Ti útočníka zpacifikovali a předali policii.

Mnozí bezdomovci jsou špinaví a zapáchají tak, že ostatním lidem dělají cestování nesnesitelným. "Je fakt, že těch šest, co jsem měla v tramvaji, tak strašně páchlo, že jsem musela nechat otevřeny všechny dveře od vozu," dodala Váňová.

Náměstek ředitele městské policie Ludvík Kléma tvrdí, že pokud jim dispečeři zavolají, strážníci přijedou a bezdomovce z tramvaje vyvedou. "O víkendu jsme nechali vystoupit jednoho z nich na Strašnické. Tento člověk sice šel dobrovolně, ale někteří jeho kolegové bývají agresivní a útočí na naše lidi," řekl Kléma.

Pravidelné zátahy na bezdomovce v tramvajích policisté nedělají. "Každý den však kontrolujeme, zda nezůstali v metru po skončení provozu. Oni se odtud po půlnoci přesouvají na noční tramvaje," dodal Kléma.

Podle něj mají lidé v případě, kdy řidič tramvaje odmítá vyvést cestujícího, který obtěžuje ostatní, zavolat na tísňovou linku městské policie 156.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda schválila demisi. Zatím není jisté, kdy ji prezident přijme

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Drahoš není taková osobnost, podporuji Zemana, řekl Babiš v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Premiér Andrej Babiš bude jednat o vládě s většinou parlamentních stran. ČSSD podle něj změnila svůj postoj, proto s ní...

Poslanci odmítli, aby komisi pro kontrolu GIBS vedl komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna odmítla, aby komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku Veřejné...

Najdete na iDNES.cz