Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bezdomovci najdou azyl pod pražskou magistrálou

  11:29aktualizováno  11:29
Do centra Prahy se vrátí středisko pro lidi bez střechy nad hlavou. Město se chystá pod magistrálou u křižovatky U Bulhara v Praze 1 otevřít nové denní centrum pro bezdomovce. Jeho vybudování přijde na 10 milionů, nahradí původní prostory v Bolzanově ulici, odkud se muselo vystěhovat.

Bezdomovci najdou útočiště v novém denním centru. Ilustrační foto. | foto: Michal ŠulaMF DNES

Centrum bude poskládáno z 24 unimobuněk, které budou ve dvou patrech nad sebou. V každé buňce bude základní vybavení, jako jsou stoly a židle. Lidé bez střechy nad hlavou tu dostanou nejen najíst, ale budou se zde moci rovněž vysprchovat a vyměnit si špinavé šaty za nové.

Lidé bez domova tu najdou i zdravotní pomoc
"Lidé tu tak budou mít k dispozici lékařskou ordinaci, kde se mohou nechat vyšetřit, poskytneme jim psychologickou pomoc nebo sociální poradenství," vyjmenovala ředitelka pražské pobočky Naděje Petra Lakatošová.

Přes den se do všech buněk vejde sto padesát lidí. Na zimu se pak počet míst vyšplhá až na tři sta padesát. "Počet lidí, kteří se dovnitř vejdou, bude závislý na počasí," upřesnil radní Jiří Janeček.

Denní centrum bude bez lůžek. Bezdomovci v něm nebudou moci přespávat. Sousedé stavby z unimobuněk se tak podle magistrátu nemusí bát, že se z centra stane hlučné nonstop fungující bezdomovecké městečko. Vládnout tu totiž budou podle Janečka přísná pravidla.

V centru bude přísný režim
"Budeme například dbát na to, aby lidé, kteří do denního centra přijdou, nerušili obyvatele bydlící v okolních domech," uvedl radní Janeček.

Bezdomovci se budou moci v centru také zaregistrovat do centrální evidence lidí bez domova, kterou město připravuje. Rada hlavního města by měla na svém úterním zasedání schválit příspěvek ve výši 2,5 milionu korun, kterým na výstavbu centra přispěje město.

Zřízení centra, jehož kolaudace je plánována na 2. října, přijde na 10 milionů korun a provozovat ho bude středisko Naděje.

"Projekt schválilo loni zastupitelstvo, ale uvidíme, jestli se podaří centrum včas postavit a stihneme přesně tento termín," řekl radní Jiří Janeček, který má sociální oblast na starosti.

"Do konce letošního roku pak bude provoz hradit ministerstvo práce a sociálních věcí," uvedl radní Jiří Janeček.

Náklady se vyšplhají na přibližně 3,2 milionu korun. V příštím roce už by mělo provoz denního centra plně hradit hlavní město. Sdružení Naděje, které bude centrum provozovat, chce totiž požádat město o grant na jeho provoz.

Naděje v číslech

Počet unimobuněk 24
Počet podlaží 2
Kapacita 150 lidí
Maximální kapacita 350 lidí
Náklady na stavbu 10 175 000 Kč
Náklady na provoz (2007) 3,2 mil. Kč
Příspěvek města 2,5 mil. Kč
Plánovaná kolaudace 2. 10. 2007
Otevření zatím není uvedeno

Zdroj: magistrát hl. města Prahy
Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda nezískala důvěru. ANO odsunulo hlasování o vydání Babiše

Premiér Andrej Babiš hovoří s předsedou SPD Tomiem Okamurou na úterním jednání...

Menšinová vláda Andreje Babiše nezískala důvěru Sněmovny, hlasy dostala jen od 78 poslanců ANO. Mandátový a imunitní...

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Najdete na iDNES.cz