Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kde tráví bezdomovci karanténu? Městům s ubytováním pomáhají neziskovky

  16:30
Pracovníci sociálních služeb i města hledají způsob, jak zabránit šíření nemoci v komunitách lidí bez domova. Zřizují místa pro nakažené, do ulic vysílají týmy, které pomáhají s testováním. V České republice žijí desítky tisíc bezdomovců. Právě u nich je dodržování základních pravidel proti šíření covidu-19 obtížnější.

I v době pandemie vyrážejí členové týmu Medici na ulici mezi bezdomovce. Kromě základního ošetření také nabízejí informace a základní vyšetření o nákaze covid-19. (6. května 2020) | foto: Petr TopičMAFRA

Již na konci října řešilo Valašské Meziříčí nové covidové ohnisko. Nákaza zasáhla komunitu bezdomovců, kteří se potkávají v charitním denním centru a noclehárně. V malých místnostech byl tehdy pozitivní muž s dalšími pětadvaceti lidmi včetně personálu. 

Problémů u nakažených bezdomovců je hned několik. Mnohdy pro ně nejsou místa. V případě, že je dané město najde, stává se, že z něj mohou utéct. Své o tom ví například strážníci v Jihlavě. Začátkem listopadu zjistili, že byl jeden z bezdomovců testován pozitivně na covid a umístěn do izolace v azylovém domě. Jenže odtud nakonec odešel a volně se pohyboval po Jihlavě do té doby, než jej policisté zadrželi.

O strachu, že by nakažení bezdomovci mohli z izolačního zařízení utéct, ví své právě i v Meziříčí. Starosta Robert Stržínek v říjnu mluvil i o tom, že lidem bez domova koupí klidně i alkohol. „Řeknu to zcela otevřeně. Raději ho nakoupím a dám, než abych riskoval, že nám budou utíkat.“

Prosté útěky nakažených bezdomovců z karantény ale nejsou to jediné, co města tíží. Dalším problémem jsou dlouhé čekací lhůty u odběrových sanitek. V některých krajích tak musí města čekat například až 10 dní. Do té doby mohou lidé, kteří měli rizikový kontakt, ale nemají příznaky, chodit dál po městě.

Ministerstvo práce a sociálních věcí kvůli koronaviru umožnilo noclehárnám, aby mohly poskytovat služby i přes den, tedy nesloužily pouze k přespání. Společně s ministerstvem zdravotnictví navíc připravilo Plán ochrany zranitelných osob. Dokument se však nezaměřuje pouze na lidi bez domova, ale na všechny skupiny ohrožené onemocněním covid-19. Konkrétní strategie zacházení s pozitivními bezdomovci si města a sociální služby řeší po svém. 

Hledání místa

„Od vlády příliš podpory nemáme. Pouze od místní samosprávy. Naše organizace může řešit jen jednotlivé případy. Pokud by se v některém z našich azylových domů vyskytlo více případů, využijeme služeb města,“ uvedla Hana Šimková z neziskové organizace Naděje.

S přicházející zimou bude pro města i neziskové organizace těžší oddělovat nakažené bezdomovce od těch neinfekčních. „Jednotlivé azylové domy dle možností vyčleňují úseky, kde by mohli být pozitivně testovaní případně izolováni. V každém z našich azylových domů jsme vyhradili karanténní pokoje. Zde však můžeme izolovat pouze jednotlivce,“ dodala Šimková. 

Problém by mohl nastat při plošnějším rozšíření nákazy a vyčerpání kapacit pro pozitivně testované. „Tato rezerva není veliká. Při větším rozšíření nákazy v azylových domech by nastaly problémy se zajištěním personálu, logistiky i s udržením lidí na malém prostoru,“ popsala. 

Jak tedy velká města situaci s pozitivními lidmi bez domova řeší? Například v Plzni chtějí využít jako karanténní místo pro lidi bez domova bývalou konzervatoř. Tamní magistrát také připravil v první vlně koronavirové epidemie budovu a stanové městečko u Folmavské ulice na Borských polích. To ale v tomto období už nevyhovuje. Nedá se tam totiž  topit.

Jak oddělit nakažené

Brno začalo s vypuknutím epidemie v České republice komunikovat s neziskovým sektorem. „Postupně začala vznikat centra určená pro lidi bez domova. Jednalo se o kontaktní centrum na Vlhké, stanové městečko v Pisárkách, které však ukončilo provoz v polovině srpna, a kontaktní centrum v židenických kasárnách,“ uvedl mluvčí města Filip Poňuchálek. V kasárnách se nyní léčí 11 lidí bez domova pozitivních na covid. 

Plzeň přestaví bývalou konzervatoř na zařízení pro karanténu bezdomovců

Pro karanténu bezdomovců město vyhradilo speciální ubytovací zařízení, které je však podle mluvčího neobsazené. 

Obdobně jako Brno i Praha spolupracuje aktivně s neziskovým sektorem. Město ví přibližně o 50 bezdomovcích, kteří se od jara nakazili. „Navázali jsme na to, co jsme vybudovali na jaře, což se týká zejména kapacity humanitárního ubytování, kde dodnes zůstává ubytováno cca 200 osob,“ uvedl mluvčí Vít Hofman. 

Centrum sociálních služeb Praha navíc nyní od podzimu provozuje zařízení s kapacitou 60 lůžek pro lidi bez domova v karanténě nebo izolaci s covidem, kteří mají mírné příznaky nebo jsou bez příznaků. Kromě toho Praha vyčlenila hostel pro ty, kteří potřebují ošetřovatelskou péči kvůli zdravotním komplikacím. 

Testování lidí bez domova zajišťují zejména klasická odběrová místa. V Ostravě zase Armáda spásy disponuje vlastní ordinací praktického lékaře a v Brně s testy pomáhá organizace Podané ruce. Praha v jednom z odběrových míst vyčlenila čas pro odběry lidí bez domova.

„Ti sem mohou v konkrétní hodiny za asistence pracovníků služeb nebo samostatně docházet bez nutnosti objednávat se přes on-line systém. Terénní týmy sociálních služeb zajišťují pro lidi bez přístřeší distribuci materiálu tak, aby každý měl roušky, dezinfekci a nějaké potraviny,“ dodal Hofman. 

Přichází zima

Noclehárny s přicházející zimou navyšují své kapacity. Praha dokáže dohromady poskytnout nocleh 450 lidem, nicméně v hlavním městě žije bez přístřeší až pět tisíc lidí. Ostrava poskytne 200 míst v noclehárnách, sám magistrát však eviduje téměř 800 lidí bez domova.

Podle národního ředitele sociálních služeb Armády spásy Jana Františka Krupy žije v Česku několik desítek tisíc lidí bez domova. Podle něj se vzhledem k počasí a i aktuální situaci začínají ubytovací kapacity Armády spásy plnit. „Kapacita v našich noclehárnách bohužel není nekonečná. Je potřeba, aby pomoc nabídla města, která jako jediná mají k dispozici volné objekty,“ uvedl Krupa.

Armáda spásy letos rozšířila svůj projekt nocleženek. Zájemci díky němu mohou darovat lidem bez domova ubytování na jednu noc v noclehárně Armády spásy, občerstvení i možnost se vykoupat. Jeden paukaz stojí sto korun. Minulou zimu lidé věnovali 21 tisíc takových kuponů.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nezvládla jsem prodat svou práci. Neměla jsem lajky, řekla končící Langšádlová

25. dubna 2024  11:44

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, protože...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má 6 miliard korun ročně

25. dubna 2024  11:36

Aktualizujeme Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

Rakety ATACMS jsou stěžejní, ale Rusové se mohli připravit, míní analytici

25. dubna 2024  11:30

Rakety dlouhého doletu ATACMS, které USA poskytly Ukrajině, by mohly oslabit ruskou logistiku a...

Žena neuhlídala dvě děti, obě se utopily. Se žalobcem se dohodla na podmínce

25. dubna 2024  11:30

S podmíněným trestem odešla od soudu žena, která loni v létě neuhlídala na koupališti v Klučku u...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...