Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bezdomovci hledají volnost v přístavu

  9:23aktualizováno  9:23
Holešovice - Holešovické přístaviště je na první pohled zapomenutým místem zcela odtrženým od pulsující metropole. Je prázdné, v letním období, zvlášť v době právě uplynulých svátků kolem něj projedou jen zbloudilá auta a objeví se pár rybářů pražské komunity Pro hlouček bezdomovců, kteří v této lokalitě kolem budovy Armády spásy žijí, však čas nic neznamená. "My máme dovolenou pořád," říká jeden z nich, Jaroslav Paulík, který s přáteli ve stínu stromů právě hraje karty. Tato slova vystihují jejich styl života. Nikam nespěchají, žijí ze dne na den.

ČLOVĚK RYCHLE PUSTNE

Na prudkém slunci se vedle Paulíka ze spánku na matraci právě probírá snědý muž. Na nohou má špinavé kalhoty a tlusté ponožky. Vstane, dopotácí se k hráčům karet, kde si ubalí cigaretu. Když si zapálí, znovu se bezvládně svalí na matraci. "Jirka, to je vášnivý bezdomovec," komentuje jeho stav Petr Klein.

Přes bývalou náplavku na štěrk přichází další z bezdomovců. Podle svých slov pracoval celou noc. "Skládal jsem lešení, deset hodin. Hodí mi to ale pár stovek," prohlašuje zhruba třicetiletý muž, který si přeje zůstat v anonymitě. Sedne si do trávy a také si ubalí nezbytnou cigaretu. "Peníze se ušetřit dají, ale já je většinou utratím za hulení." Cigareta ho uvolní, přimhouří oči a poznamená: "Člověk tady může rychle pustnout. Musí se tomu bránit aktivitou. To znamená, že když má šanci jít si vydělat, tak jde." "Peníze jsou hnací motor," přizvukuje od karet Paulík. Tvrdí, že nyní v létě lze vydělat až patnáct tisíc korun měsíčně.

Vyjmenovává nejrůznější způsoby, jak k penězům přijít. Nejčastěji dostávají peníze za vykládání kamionů. "Vždycky ráno čekáme, jestli nějaký podnikatel na ten den nepotřebuje pracovní sílu. Kamion dokážeme vyklidit za dvě hodinky. Většinou platí pět set korun za jeden vůz," popisuje Paulík.

WILLIS NENÍ SVOBODNÝ

Kromě vykládání kamionů občas za menší úplatu pomohou tamním rybářům, bývají také najímáni na sezonní práce majiteli poutí či cirkusů, vypomáhají třeba i jako pořadatelé na fotbalových stadionech nebo hrají ve filmech jako komparsisté. Zhruba před třemi měsíci skončili v Milovicích s natáčením filmu Hartova válka, kde hlavní roli ztvárnil slavný americký herec Bruce Willis.

Jaké pocity měli, když se na jednom "place" ocitli s touto hvězdou? "On má svoje prachy, ale na druhé straně je omezen smlouvami. Já mohu žít, jak se mi zlíbí, naprosto svobodně, když se mi do práce nechce, nejdu. Spíše než bezdomovci jsme tuláci, když nás tento styl života přestane bavit, řekneme si dost," říká Paulík.

Připouští však, že jeho "svobodné tuláctví" není tak nezávislé. "Armáda spásy je pro nás jistotou, základnou. Víme, že tam dostaneme najíst, nějaké to oblečení, že tam seženeme přes její zaměstnance i práci." Svým způsobem života se ani nijak nechlubí, naopak, snaží se ho utajit. "Většinou na veřejnosti říkáme, že se sejdeme v Olympu, což je taková nóbl restaurace. Lidi si nemusí myslet, že jsme houmlesáci."

ŘEKU VELMI MILUJÍ

Nemusí platit nájem, protože spí ve squatu, dřevěných domcích, které tu zůstaly a chátrají, oblečení jednou za dva měsíce dostanou v Armádě spásy. Na co potom jdou jejich vydělané peníze? "Většinou nakoupíme jídlo, cigarety, trochu alkoholu. Jednoduše s penězi se dá žít na určité úrovni," podotýká Miroslava Růžičková, která chodí s Jaroslavem Paulíkem. Na ulici za ním doslova utekla. "Na ulici mě přivedla láska," prozrazuje.

Ze squatu vidí na dům, kde ještě před půl rokem žila se svým mužem a dítětem. "Mlátil mě a úplně na mě kašlal. Rozhodla jsem se pro svobodu ulice," tvrdí. "To já se zamiloval do řeky, uklidňuje mě, na jejích březích medituji," přeruší ji Petr Klein.

Není sám. U Vltavy vysedává přes den řada bezdomovců. "U vody většinou vzpomínám. Někdy se vyděsím, když zjistím, kolik let mi už uplavalo," říká postarší muž s plnovousem. Miroslava Růžičková však v řece také vidí budoucnost. "Život je pořád v pohybu dopředu. Doufám, že i já s Jardou se jednou pohnem a nastěhujeme se třeba do nějaké garsonky." Snaží se, jak neustále opakují, žít na určité úrovni, nechtějí skončit nekonečným vysedáváním u tamní večerky, kde někteří bezdomovci propíjejí celé dny.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Další z rubriky

Jsme přesnější než Norové. Nyní i v mobilu, říká nový šéf meteorologů

Ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder.

Pro zprávy o počasí využívají Češi hlavně aplikace Aladin, Meteor nebo norský Yr.no. Už za pár dní si budou moci...

Soudružky a soudruzi, únor nebyl vítězný, ale prohraný, řekl Zeman KSČM

Prezident Miloš Zeman na sjezdu KSČM v Nymburku (21.4.2018)

Prezident Miloš Zeman vystoupil na sjezdu komunistické strany. „Soudruzi a soudružky,“ řekl delegátům s tím, že je...

Filip si přes mizerný výsledek KSČM udržel post předsedy strany

Vojtěch Filip si udržel post předsedy strany, ve druhém kole volby porazil...

Vojtěch Filip si udržel post předsedy strany. Ve druhém kole volby porazil představitele ortodoxního křídla strany...

Najdete na iDNES.cz