Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bezdomovci byli s olomouckými zahrádkáři dobří sousedé. Teď musí pryč

  10:14aktualizováno  10:14
Z Olomouce mizí místo, kde jako sousedé roky spokojeně žili bezdomovci a zahrádkáři. Ti lidem bez domova za drobnou výpomoc a hlídání záhonů přenechávali část úrody či trochu peněz, bezdomovci pak v pronajatých zahradních chatkách mohli přebývat důstojněji než na ulici či pod mostem. Domky zahrádkářů se teď ale budou bourat. Kvůli ochraně přírody.

Bezdomovec Josef Kolečář žil v kolonii patnáct let v chatce vyrobené ze starého vagonu. Teď musí stejně jako všichni ostatní pryč. | foto: Petr Janeček, MAFRA

"S manželkou jsme sem přišli v roce 1983, první zahrádkáři se tady ovšem objevili hned po válce," přibližuje Jiří Zmelty osud zahrádkářské kolonie v městské části Pavlovičky, když prochází kolem místa,  kde ještě na začátku letošního roku stála jeho chatka.

Zbyly z ní jen třísky a základy ze železničních pražců. Leží mezi kolejemi na Šternberk a Mohelnici, místní tu hospodařili až na sedmdesáti parcelách. Svoji chatku musel Zmelty strhnout do konce ledna, jako důchodce se však obrátil na své sousedy, lidi bez domova. Byla to poslední služba, kterou mu prokázali.

"Nebyly s nimi absolutně žádné problémy, to dosvědčím," líčí Zmelty. České dráhy mu stejně jako ostatním ukončily smlouvu o pronájmu. Část lidí musela odejít do konce ledna, někteří mají čas do posledního března.

"Na to všechno mají dráhy podle smluv samozřejmě právo. Se ženou jsme stejně letos chtěli kvůli věku se zahrádkařením skončit, jde mi ale o to, že bezdomovci tady mohli zůstat třeba až do léta. Nikdo je teď přece nemusel vyhánět do mrazu. Stejně se tady nedá kvůli zimě a blátu nic dělat," přemítá Zmelty.

Zahrádkáři a bezdomovci žili v kolonii spoustu let

Přicházíme k upravené zahrádce jednoho z místních bezdomovců, branku otevírá Petr Mlčoušek. V kolonii v Pavlovičkách přebývá v nájmu již zhruba dvanáct let. "Zřejmě půjdu na ulici. O tom, co bude dál, tady nemá úplně jasno nikdo," krčí rameny Mlčoušek a ukazuje na sousední pozemky.

Obyvatelé bourané kolonie

"Vedle mě stály další dvě chatky, ale už jsou pryč. Celkem tu vím o zhruba šestnácti bezdomovcích," popisuje Mlčoušek a zve nás spolu s fotografem do svého příbytku.

Na cestičce mezi upravenými záhonky nás vítá jeho teriér Martička, uvnitř domku sedí Mlčouškův kamarád. Je zde relativně teplo, na rámy dveří jsou proti mrazu přitlučené deky, žárovka nad stolem je napojená na autobaterii.

"Se zahrádkáři jsme vycházeli v pohodě, navzájem si tady každý pomáhal, všichni zde měli pěkné zahrádky," vzpomíná starší muž. Stejně jako ostatní zde podle smlouvy za nájem ročně platil kolem čtrnácti set korun. Ty si vydělal hlavně na brigádách či sběrem železa.

Lidé musí z kolonie pryč kvůli vzácným rostlinám a zvířatům

Zmelty spolu s bezdomovci netuší, proč mají z Pavloviček odejít. Mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová uvádí, že důvodem je výskyt vzácných druhů rostlin a živočichů.

"Obrátilo se na nás občanské sdružení na ochranu přírody střední Moravy, které si tuto lokalitu pronajme, kvůli jejich záchraně. Současně se bude starat i o to, aby zde nevznikaly černé skládky," vysvětluje Pistoriusová.

Mluvčí dodává, že České dráhy nynější nájemní smlouvy vypověděly v souladu s jejich podmínkami. "Navíc jsme vyhověli těm, kteří nás u smluv na dobu neurčitou s měsíční výpovědní dobou požádali, zda bychom jim nájem neukončili až za tři měsíce. To znamená do konce března," doplňuje Pistoriusová.

Poslední dva týdny tak v kolonii zbývají i dalším Zmeltyho známým. Bezdomovec Zdeněk Šlosarčík tak má se svojí partnerkou již vyhlédnutý další pozemek. Problém ale je, že na něm nestojí žádná chatka.

"Do doby než seženeme materiál a než ji postavíme, to budeme muset přežít ve stanu," mračí se Šlosarčík. Zmelty mu při naší návštěvě předává tašku se svou starou zimní bundou, jeho žena pak páru bezdomovců připravila oběd. "Se zahrádkáři jsme si tady při práci vycházeli vždy vstříc. Hlídali jsme, aby jim nikdo neukradl úrodu. Nebyl tu žádný problém," vzpomíná Šlosarčík.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný a teplý, ochlazovat se opět začne od středy

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...

Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!
Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!

Losujeme 3 kosmetické taštičky za vánoční tipNajdete na iDNES.cz