Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bezdomovce láká víc jídlo než lékař

  0:01aktualizováno  0:01
Žena středního věku propadá pomalu hysterii. Pláče a křičí, protože ji nechtějí vzít s ostatními do autobusu. "Je z ní cítit alkohol a nevíc nemá doklady, nemůžeme ji proto vzít," vysvětluje Daniel Jenšík z Českého červeného kříže, který pomáhá naložit dalších čtyřicet bezdomovců.

Několik desítek lidí v otrhaných šatech postává před budovou pražského hlavního nádraží už před osmou hodinou. Důvod? Chtějí dostat stravenky za sto korun. Ty ale obdrží až poté, co je ve Fakultní nemocnice na Bulovce vyšetří lékař a udělá jim rentgen, aby zjistil možnou nákazu tuberkulózou.

Když nacpaný autobus, ve kterém někteří musí i stát, dorazí k nemocnici, je už klid. Všichni spořádaně dojdou do hasičského vytápěného stanu, kde dostanou plněnou bagetu a znovu jsou jim překontrolovány doklady. Pak se mohou pomalu odebrat do čekárny.

"O akci jsem se dozvěděl v Naději. Jde mi o mé zdraví. Doufám ale, že tuberu nemám," říká třicetiletý Martin, který už na ulici žije a spí půl roku. Ostatní mluví stejně jako on - chtějí odhalit možné nemoci.

Lékaři i humanitární pracovníci však vědí své - nebýt odměny, nepřijel by nikdo. "Myšlenku takzvané motivované pomoci jsem převzali ze Západu. Ukázalo se, že to funguje. Bezdomovci patří mezi rizikovou skupinu, kde je výskyt tuberkulózy asi stokrát vyšší než u běžné populace. Ohrožují tak ale i lidi kolem. Obzvláště ty citlivější nebo nemocné," vysvětluje vedoucí lékař Národní jednotky dohledu nad TBC Luděk Trnka.

Program začal loni v květnu. Z necelých dvou tisíc vyšetřených bezdomovců muselo být hospitalizováno dvaatřicet. Ve čtvrtek přibyli další dva. Čtvrtina nemocných přitom patřila k vysoce infekčním zdrojům nákazy. Práce s bezdomovci není jednoduchá, shodují se lékaři. Nemocemi se to mezi nimi jen hemží.

"Mezi lidmi z minulého autobusu byl jeden s pokročilou gangrénou nohy. Zápach byl tak silný, že v celé chodbě nebylo dlouho vidět živého člověka. Téměř samozřejmostí je u nich také svrab. Trpí jím asi osmdesát procent bezdomovců," říká jeden z lékařů František Krejbich.

Bezdomovec Martin mezitím odchází do ordinace, protože na něj přišla řada. Zkusí si vzpomenout, jestli byli jeho rodiče nějak nemocní, a popíše své případné problémy. Z rentgenu se vrací s úsměvem - zatím doktoři nic nenašli.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

PŘÍMÝ PŘENOS: Paroubek radí ČSSD, jak se má strana změnit

Expremiér Jiří Paroubek hostem volebního studia iDNES.cz (21. října 2017)

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádá v neděli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz