Manuel Zelaya se v honduraské metropoli Tegucigalpě objevil po třech měsících (22.9.2009)

Manuel Zelaya se v honduraské metropoli Tegucigalpě objevil po třech měsících (22.9.2009) | foto: AP

Bez proudu a vody sedí svržený prezident Zelaya na brazilské ambasádě

  • 0
Svržený prezident Manuel Zelaya dál zůstává u Brazilců na ambasádě, i když v ní úřady odpojily proud, vodu i telefony. Lidé v budově tak komunikují jen díky mobilům. Šéf prozatímní vlády Roberto Micheletti je prý ochotný jednat, má ale podmínku: Zelaya musí odsouhlasit termín podzimních prezidentských voleb.

Jen těžko se šéf prozatímní vlády a předseda Senátu Roberto Micheletti smiřuje s nečekaným návratem svrženého honduraského prezidenta Manuela Zelayi. Ten se v metropoli Tegucigalpa objevil v pondělí a v zemi znovu stouplo napětí. - čtěte Svržený prezident Zelaya se vrátil do Hondurasu, ukrývá se v metropoli

Sesazený prezident, jehož viní prozatímní vláda ze zpronevěry státních peněz a z porušení ústavy, nalezl útočiště na brazilské ambasádě. Úřady v budově mu situaci znepříjemnily, když nařídily odpojit proud i telefony. Voda na místě neteče už od včerejška. Se světem tak Zelaya a jeho spojenci komunikují jen díky mobilním telefonům.

Příznivci svrženého prezidenta Manuela Zelayi v  budově brazilského velvyslanectví (23. 9. 2009)

Příznivci svrženého prezidenta Manuela Zelayi v budově brazilského velvyslanectví (23. 9. 2009)

Brazilci se obávají, že budovu obsadí vojáci, to ale odmítá šéf prozatímní vlády Micheletti. V rozhovoru pro španělskou verzi BBC řekl, že už "téměř třicet let bojuje v Kongresu za demokracii, a tak rozhodně nemíní použít sílu". Pro vládu největší jihoamerické země měl přesto jedno doporučení. "Zařiďte Zelayovi politický azyl, nebo ho vydejte honduraským úřadům," prohlásil Micheletti.

V okolí brazilské ambasády v Hondurasu se to hemží vojáky (23. 9. 2009)

Obavy jsou na místě, budovu už před několika dny obklíčily vojenské jednotky. Včera navíc bezpečnostní složky příznivce sesazeného prezidenta rozehnaly slzným plynem a obušky. - Tisíce demonstrantů v Hondurasu rozehnala policie slzným plynem

Z krize vede jediná cesta, pronesl Micheletti

Podle Michelettiho se země může dostat z krize jediným způsobem. "Musíme jít k volbám 29. listopadu, zvolit prezidenta a tomu v souladu s ústavou předat 27. ledna moc," zdůraznil prozatímní šéf vlády, kterou žádná země na světě neuznává.

Dnes Micheletti dokonce vydal prohlášení, v němž informoval, že je "připravený začít s panem Zelayou jednat". Je v tom ale háček. Mluvit s ním bude až Zelaya odsouhlasí listopadový termín prezidentských voleb.

Tuto podmínku považuje bývalý levicový prezident a věrný spojenec Huga Cháveze za "totální manipulaci".

"Oni se krizi vůbec nesnažili řešit," stěžoval si Zelaya místním médiím. "Pokud se mají konat volby, podmínky by měly být stejné pro všechny, ne aby někoho pronásledovali a jiného upřednostňovali," dodal.

Krize se v zemi prohloubila před necelými třemi měsíci, po vojenském převratu, při kterém pučisté donutili honduraského prezidenta odletět ze země. Podle vojáků totiž Zelaya nerespektoval rozhodnutí ústavního soudu. - o vojenském puči si přečtěte zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video