Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bez prostředníků armáda ušetří, řekl Nečas. Nejsem pitomý, nevěří Kalousek

  16:46aktualizováno  20:40
Premiér Petr Nečas na ministerstvu obrany podpořil změny, které dělá šéf resortu Alexandr Vondra. Nečas odmítl pokračování praxe, při níž obrana byla "dojnou krávou" pro různé firmy. Připomněl, že koaliční smlouva zavazuje k nákupu techniky bez prostředníků. Ministr financí Miroslav Kalousek opáčil, že není pitomec, aby tomu věřil.

Premiér Petr Nečas má k ministerstvu obrany blízko - sám byl před lety stínovým ministrem tohoto resortu. Do Tychonovy ulice v Praze přijel, aby se jasně postavil za ministra Alexandra Vondru.

"Změny, které provádí, mají mou jednoznačnou podporu. Je vidět evidentní úsilí o čistotu a transparentnost," chválil ministra premiér. "Kořeny problémů na ministerstvu obrany sahají až do první poloviny 90. let," připomněl Nečas. Tehdy byla armáda na okraji zájmu politiků.

TAKHLE TO DÁL NEBUDE

Premiér Petr Nečas.

"Ministerstvo musí ztratit pověst dojné krávy. V tom má Vondra mou 110% podporu. Takhle to dál prostě nebude."

Premiér se velmi ostře opřel do firem, které si - jeho slovy - udělaly z ministerstva obrany "dojnou krávu".

"Považuji za nesmírně důležité, klíčové, aby ministerstvo obrany ztratilo pověst dojné krávy. V tom má Alexandr Vondra mou stodesetiprocentní podporu. Doby, kdy si řada privilegovaných firem nastavila penězovody, kdy politici ronili krokodýlí slzy, co si nebohá armáda přes řadu prostředníků počne, končí. Takhle to dál prostě nebude," řekl Nečas.

Premiér žádnou firmu nejmenoval. Média však v minulosti zmiňovala například firmu Omnipol, respektive zbrojaře Richarda Hávu, který se přátelí s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Oba jakékoliv nekalé praktiky odmítají.

Armádní nákupy mají zlevnit a zprůhlednit dvě zásadní věci: Vondrou avizované zavedení Národního úřadu pro vyzbrojování a zrušení zákona, který ukládá ministerstvu obrany nakupovat techniku přes prostředníky.

Jako zbytečnou věc to kritizoval ministr financí Miroslav Kalousek. "Rád s nimi pro zrušení nákupů přes prostředníky budu hlasovat, jenom ze mě nikdo nemůže dělat pitomce a chtít po mně, abych věřil tomu, že to ty efekty přinese," řekl ČTK.

Z týmu šéfa NATO do panelu budujícího českou armádu

Ministr Alexandr Vondra tiskovou konferenci využil k představení nových tváří ve svém týmu. Náměstkem pro personální záležitosti, který bude mít na starosti přípravu kariérního řádu, se už před pár dny stal Michal Hrbata, který má poslanecké zkušenosti z branného a bezpečnostního výboru.

Dohled nad akvizicemi bude mít František Nadymáček. Ten nahradil Romana Hoštu, kterého Vondra odvolal kvůli aféře s bytovými zakázkami (o Hoštově odvolání čtěte zde).

Diplomat a exministr obrany Jiří ŠedivýZřejmě nejznámějším jménem, které Vondra představil, je diplomat Jiří Šedivý. Exministr obrany, který nyní pracuje v NATO, by se podle představy ministra obrany měl stát šéfem panelu, který připraví zásadní koncepční materiál o budoucnosti armády - takzvanou Bílou knihu.

Jiří Šedivý byl ministrem obrany v první Topolánkově vládě. Pak nastoupil na post asistenta generálního tajemníka NATO pro obrannou politiku a plánování.

Vondra také upřesnil, jak by Bílá kniha měla vzniknout. "Koncem srpna jmenuji panel, v němž budou odborníci z vojenské i civilní složky, chci zapojit i opozici. Kniha přinese odpovědi na to, jak se budou ozbrojené síly rozvíjet krátkodobě, v horizontu pěti let, i dlouhodobě, v horizontu patnácti roků," předestřel Vondra.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...Najdete na iDNES.cz