Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bez Havla

  0:01aktualizováno  0:01
Václav Havel se vrací k normálnímu životu. Čekání na prvního "normálního" prezidenta v dějinách země se tedy protáhne. Měli bychom si uvědomit, že toto čekání není ničím divným. Proč? Václav Havel byl zvláštní prezident. Stal se jím díky revoluci a byl volen bez soupeřů.

Podobně to bylo za první republiky s Masarykem, ten dokonce jmenoval svým nástupcem Edvarda Beneše. Havel následovníka naštěstí nejmenoval.

Nepočítáme-li komunistické satrapy, volí se tedy opravdu první "normální" prezident. Politici se na volbu připravovali jako člověk na smrt. Věděli, že přijde, ale dělali, jako by nebyla.

Podle toho to dopadlo. Teď to vypadá, jako by po odchodu velikána čněl prázdný Hrad jako vykřičník nad naší malostí a volal: Hned mi sem dosaďte prezidenta! Není důvod spěchat.

Hlasy, které volají po okamžité volbě za každou cenu, nemají žádný racionální důvod. Říkají: debata o prezidentovi se protáhne a jiné důležité debaty budou odloženy.

Jistě. Ale tak to v demokracii chodí. Izrael vede každodenní válku a koalice se tam rozpadají z malicherných důvodů. Jenže demokracie buď je, nebo není. Neexistuje žádná urychlená demokracie.

Říkají dále: Špidla a Zaorálek kumulují moc. Není tomu tak. Kdyby sociální demokracie nepředvedla při volbě výkon, jehož ubohost je pod hranicí kritiky, měli bychom sociálnědemokratického prezidenta.

Nebo přinejmenším někoho, kdo by vykonával úřad v souladu s vůlí vlády. Říkají: Měli bychom mít prezidenta v době, kdy hrozí válka a kdy budeme hlasovat v referendu o EU. Jistě by to bylo lepší. Ale válčit a hlasovat můžeme klidně bez něj.

Oddechový čas po odchodu Václava Havla bude možná k dobrému. A určitě je lepší než překotná a neodůvodněná volba nějakého profesora. Ať už toho, který o politice zatím jen četl, nebo toho, který se v ní vykoupal až moc.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Najdete na iDNES.cz