Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bez elektřiny bylo šest okresů

  17:47aktualizováno  17:47
Zlínský kraj - V celém Zlínském kraji a na Hodonínsku, Vyškovsku a Prostějovsku nefungoval ráno elektrický proud. Mimořádný výpadek na oktrokovické rozvodně elektrické energie na téměř půl hodiny ochromil život několika set tisíc lidí. Nejezdily vlaky, ve Zlíně trolejbusy, nesvítila světla. Energetici zatím nemají hlášeny větší škody. Závadu se dosud nepodařilo odstranit, proud proto dodává rozvodna ze Sokolnice u Brna.

Vypadly dva transformátory
Elektřina nefungovala kvůli výpadku dvou hlavních transformátorů v rozvodně v Otrokovicích. Z této rozvodny jsou napájeny místní trafo stanice v celém kraji.

"Před osmou hodinou ráno úplně vypadly dva hlavní transformátory na čtyři sta kilovoltů. Elektřina nebyla dodáváná do sítě necelých třicet minut do všech okresů Zlínského kraje," řekl mluvčí Jihomoravské energetiky Aleš Řiháček.

Pocítili jste nějak ranní
výpadek elektřiny?
Napište nám o tom!

"Příčinou bylo úplné selhání dvou rozvodných traf, které z provozu vyřadilo bezpečnostní zařízení. To totiž zaznamenlo zkrat na menším stodesetikilovoltém transformátoru," přiblížil příčinu výpadku mluvčí.

Závada se stále odstraňuje
Energitici už sice odhalili příčinu havárie, ale dosud ji zcela neodstranili. "Energii nyní do ráno postižených okresů dodává rozvodna v Sokolnici u Brna. Kvůli výpadku se neodebralo téměř tři sta megawatt. Nejdéle byli bez proudu lidé v Kyjově na Hodonínsku, protože ta stále není opravené spadlé elektrické vedení ze začátku srpna," řekl mlvučí energetiků.

Energetici si na podobnou nehodu nepamatují. "Opravdu se nestává často, že by vypadly oba dva transformátory," podotkl mluvčí Aleš Řiháček.

Podle dosavadních informací kvůli výpadku se nestala žádná havárie, kvůli nefungujícím semaforům se nestala ani jedna dopravní nehoda.

"Větší škody nám nikdo zatím nehlásil. Čekáme, ale že se nám v příštích několika dnech někdo ozve. Kdyby po nás někdo chtěl zaplatit škodu, tak jsem na tyto účely pojištěni," sdělil Řiháček.

V teplárně se nepracovalo
V Moravských teplárnách se v době výpadku proudu přestalo pracovat. Zastavila se i výroba elektrické energie. "Vypadlo nám kompletně všechno, takže jsme nevyráběli ani nedodávali energii. Přímé škody nám však nevznikly," zhodnotil obchodní ředitel Moravských tepláren Jaroslav Kulhánek.

"S našimi zákazníky, kterým jsme kvůli výpadku přestali dodávat elektřinu, se teprve budeme domlouvat. Nepředpokládám však, že že bychom jim museli hradit jejich finanční ztráty, protože my jsme výpadek nezpůsobili," dodal.

Benzinové pumpy nefungovaly
Na poruchu doplatili především řidiči, kteří měli v době výpadku prázdnou nádrž svého auta a potřebovali načerpat benzín. Čerpací stanice byly totiž mimo provoz.
"Nebylo to poprvé, takže řidiči to brali v pohodě a nebyli nervózní," řekl muž z obsluhy benzínové stanice Agip ve Zlíně. "Máme sice náhradní zdroj, ale ten udržuje v chodu pouze počítače a kasy. Pumpy jsou mimo provoz," dodal.

Nemocnice hlásí desetitisícové náklady
Řádově desetitisícové náklady si podle odhadu provozně technického náměstka Baťovy nemocnice ve Zlíně Jaroslava Poláka vyžádá odstraňování všech dílčích následků výpadku proudu.

"To nejdůležitější srdce nemocnice, operační sály, kryty civilní ochrany, evakuační výtahy, vzduchotechnika a některá další klíčová zařízení jsou napojeny na záložní zdroj elektrické energie. Přerušení dodávky proudu nemělo dopad na životy ani zdraví pacientů," uvedl Polák.

Dodal však, že záložní zdroje pokrývají jen asi desetinu z celkové spotřeby nemocnice. "Máme hromadu citlivých přístrojů a lokálních počítačů, které nejsou zálohovány. Osm techniků teď obchází jednotlivá oddělení a snaží se nastartovat programy, které se při výpadku proudu zastavily a které se samy nedokážou obnovit," sdělil Polák.

Pošta nemohla obsluhovat
"Počítače systému APOST nám přestaly fungovat a chvíli jsme zákazníky nemohli obsluhovat. Ale poštu jsme nezavřeli, čekali jsme, že porucha nebude trvat příliš dlouho," popsal výpadek proudu na zlínské hlavní poště její vedoucí Jaroslav Blinka. Na poště zůstal zachován také výdej zásilek, který není závislý na počítačové síti.

Jen o nevýznamné dopadu výpadku proudu na železniční provoz hovořil přednosta stanice Otrokovice Jiří Macho. "Myslím, že to nezpůsobilo větší než pětiminutová zpoždění," konstatoval Macho.

Technolog Zdeněk Kubík z železniční stanice Hulín připustil zpoždění vlaků do deseti minut. "Trakční vedení, ze kterého přichází elektřina do lokomotiv, bylo bez proudu jenom několik minut. Časově o něco delší byl dopad vypnuté elektřiny na fungování zabezpečovacího zařízení na trati," uvedl Kubík.

Trolejbusy se zastavily v křižovatce
Mimo zastávky, uprostřed silnice nebo i v křižovatkách zůstaly stát trolejbusy ve Zlíně i Otrokovicích. "Tentokrát není závada na našem zařízení," sděloval s určitým uspokojením v hlase vedoucí provozu Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice Pavel Nosálek v narážce na vlastní velkou poruchu dopravního podniku z minulého týdne.

"Vzhledem k tomu, že jsme měli v tuto dobu dopravní špičky všechny autobusy na linkách, neměli jsme žádnou možnost, čím stojící trolejbusy nahradit," dodal Nosálek.

Šéf policistů řídil dopravu
"Zacvičil jsem si jak zamlada," utíral si pět minut po osmé hodině pot z čela vedoucí dopravního inspektorátu zlínského policejního ředitelství Jaroslav Čožík. Asi dvacet dopravních policistů okamžitě nastoupilo do centra Zlína řídit dopravu, když po přerušení dodávky elektrické energie oslepla veškerá světelná signalizace. Čožík osobně řídil pokyny svých rukou dopravu na křižovatce ulic Gahurova -Tomáše Bati.

"Ukazuje se, jak je město zranitelné. Do minuty po výpadku světelné signalizace nastává ve městě dopravní kolaps. Nehoda se naštěstí nestala žádná," konstatoval Čožík.

Ve škole nezněla hymna
Přibližně půlhodinový výpadek elektrického proudu způsobil kuriozní problémy na základní škole v Pozlovicích na Zlínsku. Ředitelka školy musela pozměnit zahajovací ceremoniál prvního školního dne, protože nemohla dětem pustit státní hymnu. Děti si ji poslechly, až se opět rozsvítila světla ve škole.

Také na Uherskohradišťsku měli větší problémy učitelé než jejich žáci. Studenti
se na rozdíl od svých zlínských kolegů dostávali většinou do škol včas.

Větší problém řešil ředitel Základní školy v Mařaticích Libor Daňhel. Na začátek školního roku se pečlivě připravil. V počítači měl projev, kterým chtěl přivítat rodiče. Ráno ho stačilo jen vytisknout. "Jenže to pochopitelně nešlo. Co jsem dělal? Začal jsem ten projev psát znovu," říkal už rozesmátý ředitel Daňhel.

Továrny bez větších potíží
Největší podniky ve Zlíně a Otrokovicích neměly kvůli výpadku proudu vážnější problémy. "Nezpůsobilo nám to žádnou újmu," řekla tisková mluvčí ZPS - Tajmac Věra Hyánková. Stejně tak tomu bylo i ve Svitu.

Ani výrobce pneumatik Barum Continental v Otrokovicích žádné komplikace nepocítil. "Našeho podniku se výpadek nijak významně nedotkl, ani ve výrobě," řekla vedoucí pracovnice sekce výroby a techniky.

Kuřata chrání náhradní zdroj
Drobnější chovatelské firmy, sklárny či pivovary v regionu si s neobvyklou situací poradili. "Ve chvíli, kdy vypadl proud,  nastartoval náhradní zdroj, který musíme mít kvůli drůbežárně. Kdybychom jej neměli, tak nám během půl hodiny, kdy nešel proud, mnoho broilerů pochcípá," vysvětluje majitel Farmy Jomat v Poteči Josef Matyáš.

Připravujeme další informace.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

VIDEO: Další lávku přes Vltavu ráno zavřeli, první chodci přelézali

Dva roky se budou opravovat lávky přes železniční most mezi pražskou Výtoní a...

Od pátečního rána měly být uzavřeny lávky pro pěší na železničním mostě přes Vltavu z pražské Výtoně. Jenže opačným...Najdete na iDNES.cz