Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bez zdravé ekonomiky bude těžké zajistit bezpečnost, zní z GLOBSECu

  16:40aktualizováno  16:40
Situaci v Sýrii nebo na Korejském poloostrově nelze přehlížet, pro Evropu je ale nejdůležitější stabilizace ekonomiky a obnovení růstu. Shodli se na tom bezpečnostní špičky na konferenci GLOBSEC.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg na bratislavské konferenci GLOBSEC | foto: GLOBSEC 2013

Ve znamení vlivu hospodářských problémů a finanční krize na světovou bezpečnost se nese letošní konference GLOBSEC, která ve čtvrtek odstartovala v Bratislavě za přítomnosti stovek hostů z celého světa.

GLOBSEC

Z konference se za osm let trvání stalo jedno z nejrespektovanějších mezinárodních fór zahraniční a bezpečnostní politiky,  na které se sjíždějí přední představitelé evropské i světové bezpečnostní komunity. Státníci, premiéři, ministři, poradci, diplomaté a uznávaní experti. Letos se koná v Bratislavě od 18. do 20. dubna a organizátoři očekávají na 600 hostů.

"Nemůžeme sice přehlížet dramatickou situaci v Sýrii a vývoj na Korejském poloostrově, ale klíčové pro úspěšné globální zapojení Evropy je stabilizace evropské ekonomiky a obnovení růstu," řekl slovenský premiér Robert Fico.

Schopnost zajišťovat bezpečnost a stav ekonomiky jsou pode něj velmi úzce svázané oblasti. Obrana a bezpečnost je pak předpokladem pro vývoj ve všech ostatních oblastech a nelze ji mít za samozřejmou, upozornil slovenský premiér.

S odkazem na úsilí Evropy při stabilizaci Balkánu a východních partnerů Evropy Fico rovněž připomněl, že konflikty nelze řešit jen vojensky. "Naše chápání bezpečnosti je širší než jen vojenské, zahrnuje rovněž ekonomické a kulturní dimenze. Naší snahou je vyřešit nejen ty okamžité problémy, ale i strukturální kořeny konfliktů."

Země Visegrádu mají šanci

Jednou z hlavních událostí GLOBSECu bylo setkání ministrů zahraničí Visegrádské čtyřky, kteří společně vystoupili hned na úvod třídenní konference. Upozornili na strategické ambice středoevropského regionu, který podle nich spoluprací již mnohé dosáhl a společným hlasem může ještě mnohé získat.

Hlavní témata

  • NATO po Afghánistánu
    Operace v Afghánistánu, kterou Severoatlantická aliance udávala za svůj hlavní operační úkol v posledních deseti letech, pomalu končí.
  • USA a škrty
    Na Spojené státy letos poprvé dopadají rázné škrty v obranném rozpočtu a navíc obracejí svou pozornost směrem k asijsko-pacifickému regionu.
  • Budoucnost EU
    Budoucnost Evropské unie a její institucionální podoba, bližší pohled na evropské politiky východního partnerství po změnách na prahu Evropy.

"V politice jsou důležité nejen ambice, ale i zdroje," prohlásil polský ministr zahraničí Radek Sikorski s tím, že visegradské země jsou nyní na rozdíl od celé Evropy v unikátním postavení. Na rozdíl od většiny Evropy, kde je průměrný ekonomický růst roven nule, totiž v rámci Visegrádu ekonomiky rostou.

Jedním ze společných východisek pro spolupráci V4 je podle českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga podpora jaderné energie. "Není tajemstvím, že země V4 podporují jadernou energii. My víme, jak důležité je mít nezávislý zdroj energie a protože nemáme mnoho jiných alternativ, držíme se jádra," řekl šéf české diplomacie.

Dokladem úspěšnosti dosavadní spolupráce zemí V4 je podle něj také to, že s našimi zeměmi chce spolupracovat stále více partnerů.

Praktický význam visegrádské spolupráce připomněl například maďarský ministr zahraničí Janos Martonyi: "V NATO sice nejsou žádné vnitřní skupiny, ale my můžeme společně prosazovat vybrané postoje, protože prostě máme stejné geopolitické zájmy."

Ministři zahraničí zemí V4 společně v Bratislavě vydali deklaraci za efektivnější bezpečnostní a obrannou politiku Evropské unie. Ta podle nich musí s NATO spolupracovat daleko více a vzájemně se doplňovat. Kvůli rozporům mezi některými členy obou organizací se to ale zatím nedaří, shodli se ministři.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Ohrozila nás ruská stíhačka, tvrdí posádka amerického hlídkového stroje

Hlídkový  P8 Poseidon je vyvinut z civilního stroje Boeing 737.

Ruský bojový letoun Su-30 nebezpečným manévrem ohrozil americký námořní hlídkový letoun nad Černým mořem, tvrdí...

Zrychlíme přesuny vojsk po Evropě, dohodla se Aliance s EU

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a šéfka unijní diplomacie Federica...

Pokud například v Pobaltí propukne ozbrojený konflikt, spojenecká vojska s těžkou technikou spěchající na pomoc by se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz