Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Berlusconiho paradox aneb Itálií se přehnala bouře. A další přijde

  13:51aktualizováno  13:51
Není to poprvé, co je italská politika krajinou paradoxů a protimluvů. Předseda vlády, který před pouhými dvěma a půl lety získal od voličů vydatnou podporu, vyhrál ve volbách v průběhu svého funkčního období, přežil dvě parlamentní hlasování o nedůvěře a stále se těší vysokému hodnocení na žebříčku oblíbenosti, je pod neustálým tlakem, začíná svůj příspěvek Paolo Messa, šéfredaktor měsíčníku Formiche.

Berlusconi v parlamentu | foto: Reuters

Od doby, kdy Silvio Berlusconi, požehnání i prokletí italského lidu, poprvé pronikl na politické kolbiště, uběhlo už šestnáct let. Berlusconi byl za tu dobu u moci osm let, přestože - jak říká editor Il Foglio Giuliano Ferrara -, vzhledem k jeho dominantní osobnosti panuje všeobecný dojem, že vládl po celé období. Soumrak Berlusconiho éry se blíží, a přece se jeho slunce nechce sklonit k obzoru.

Příznivci Silvia Berlusconiho se radují poté, co premiér přežil hlasování o nedůvěře. (14. prosince 2010)

Příznivci Silvia Berlusconiho se radují poté, co premiér přežil hlasování o nedůvěře. (14. prosince 2010)

Magnátova hvězda zastiňující

Berlusconi, hlava pestré mediální říše (televizní, rozhlasové, tiskové, internetové, filmové, reklamní a knižní), se rozhodl založit politickou stranu v době, kdy byl přesvědčen, že moc by jinak mohli získat postkomunisté. Do roku 2006 se Berlusconi opíral o tři spojence: federalisty Ligy severu, postfašisty vedené Gianfrancem Finim a katolickou Unii středu (UDC) pod vedením Piera Ferdinanda Casiniho.

V roce 1994 bylo Finimu a Casinimu kolem čtyřiceti let a pohlíželo se na ně jako na nastupující hvězdy italské politiky. Vedle Berlusconiho skutečně stoupali, jenže magnátova hvězda je zastínila. Cítili se jako bezmocní menšinoví akcionáři. Casini se od Berlusconiho odvrátil v roce 2008. A nynější hlasování o nedůvěře, které právě proběhlo, dovršilo zase Berlusconiho rozchod s lídrem italské pravice Finim. V obou případech Berlusconi sice zvítězil, ale zaplatil vysokou cenu. Zpočátku měla jeho vláda v parlamentu většinu o víc než sto křesel; teď po Casiniho a Finiho odchodu už drží většinu jen o tři křesla.

Italský premiér Silvio Berlusconi je na billboardech vyobrazen, jak jezdí na modelkách jako na koni

Italský premiér Silvio Berlusconi je na billboardech vyobrazen, jak jezdí na modelkách jako na koni

Samotný Berlusconi působí dojmem zajatce svého jediného zbývajícího partnera: Ligy severu, která je na vrcholu své popularity (třebaže její charismatický vůdce Umberto Bossi je vážně nemocen). Není divu, že Liga volá po nových volbách, které by měly proběhnout na jaře, kdežto Berlusconi by rád opět posílil vládní většinu tím, že by vtáhl zpět Casiniho – což je cesta posetá překážkami a riziky.

Vždyť Berlusconiho moc, ač pevná, je pod silným tlakem. Co se mezinárodní scény týče, americké diplomatické depeše, jež nedávno zveřejnil WikiLeaks, zdůrazňují americké pochyby ohledně Itálie, které se neomezují jen na vazby země – podle ministerstva zahraničí USA příliš těsné – na Rusko Vladimíra Putina, Libyi a Írán.

Mistr komerční diplomacie

Co je zřejmě pro anglosaské kulturní paradigma nejpodivnější, to je Berlusconiho troufalost při využívání moci – nejen ve styku s mladými a přitažlivými ženami, ale v prvé řadě a především při prosazování zájmů svých firem oproti zájmům konkurentů. Neskrývaná vládní podpora, jíž se Berlusconiho společnosti Mediaset dostalo oproti Sky Ruperta Murdocha, vyvolala v zahraničí mnohem větší pozdvižení než v Itálii.

Berlusconi svou "komerční diplomacii" pokládá za drtivou zbraň na svou obranu, což může pomoci k vysvětlení, proč ho příliš neznepokojuje, jak se na jeho činy v této oblasti pohlíží na mezinárodním jevišti. Příliš se neznepokojuje ani domácí scénou, neboť protivníci jsou hluboce rozštěpeni, a tedy neschopni nabídnout voličskou alternativu.

Silvio Berlusconi v italském senátu (30. září 2010)

Silvio Berlusconi v italském senátu (30. září 2010)

Berlusconiho obavy se spíš soustřeďují na možný trestní výrok Ústavního soudu ve věci obžaloby z korupce a související zákaz působení ve veřejném úřadu. Právě to je důvod, proč by Berlusconi případné nové volby mohl proměnit v referendum o své osobě.

A přidává se ekonomický tlak

Tolik o machinacích v italské politice. Ministr financí Giulio Tremonti je spolehlivým správcem fiskální politiky země, a přesto se vládě zatím nepodařilo oživit hospodářský růst. Naproti tomu už propukly sociální nepokoje. A násilné protesty studentů a radikálních frakcí odborových svazů vyvolávají obavy – stejně jako výhrůžky a násilnosti proti představitelům odborových organizací i sdružení zaměstnavatelů.

Proti Berlusconiho vládě demonstrovaly v ulicích Říma tisíce lidí. (14. prosince 2010)

Proti Berlusconiho vládě demonstrovaly v ulicích Říma tisíce lidí. (14. prosince 2010)

V roce 2011 by se situace mohla ještě zhoršit, až rostoucí nezaměstnanost srazí spotřebu domácností. Nic dobrého nevěští ani rozšiřující se rozpětí úrokových sazeb u vládních dluhopisů, poněvadž zakrátko vyvolají tlak na další škrty ve výdajích.

Navzdory těmto důvodům k obavám je Itálie zdatnou zemí, která ví, jak si poradit s hospodářskou krizí. Dokáže se ale vypořádat i s kvasící politickou krizí? Odpověď bude patrně stejně paradoxní jako italská politika: dočasně definitivní.

Paolo Messa je šéfredaktorem měsíčníku Formiche. Dříve působil jako mluvčí katolické strany UDC a poradce pro komunikaci úřadu místopředsedy kabinetu ministrů ve třetí vládě Silvia Berlusconiho.

Copyright: Project Syndicate, 2010. Z angličtiny přeložil David Daduč; titulek a mezititulky jsou redakční.

Autor:


ZPRÁVY: V New Yorku explodovala trubková nálož, pachatel byl zadrženHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...Najdete na iDNES.cz