Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Berlusconi se definitivně omluvil

  16:40aktualizováno  16:40
Brusel - (Od zpravodaje MF DNES) – Italský premiér Silvio Berlusconi zřejmě pohřbil svůj spor s parlamentem EU. Podle údajů z Evropského parlamentu se jasně omluvil za své vystoupení před týdnem, kdy jednomu z poslanců nabídl roli "kápa" ve filmu o nacistickém koncentračním táboře.

"Při telefonním rozhovoru s předsedou Evropského parlamentu Patem Coxem vyjádřil své politování nad tím, že použil jisté výrazy a srovnání, které se dotkly citlivosti členů parlamentu," oznámil Coxův mluvčí v tiskovém prohlášení.

Podtrhl také svůj respekt vůči Evropskému parlamentu jako místu demokratické legitimity unie.

Berlusconi dodal, že jeho záměr byl chybně pochopen a že vůbec nezamýšlel nikoho urazit. Udělal také vstřícný krok: Ujistil, že parlament bude "přes své zástupce plně přidružen" k mezivládní konferenci, která má dokončit práci na první ústavě EU.

Zdá se, že je to poslední tečka za sporem, který vyvolal Berlusconiho výrok na adresu německého socialisty Martina Schulze: "Vím, že se teď v Itálii natáčí film o nacistických koncentrácích. Chtěl bych vám navrhnout roli kápa. Výborně byste se pro tuto roli hodil!"

Berlusconi poté tvrdil, že to byl jen ironický vtip. Pod tlakem Němců pak vyjádřil své politování, pokud se dotkl německého lidu. Poslanci se však omluvit odmítl a naopak žádal, aby se Schulz omluvil jemu.

Ve čtvrtek uvedl německý kancléř Gerhard Schröder, že při telefonním rozhovoru se mu Berlusconi omluvil za svá slova – to ale italský premiér obratem popřel. Když pak z Itálie zazněly další urážlivé výroky na adresu Němců (tentokrát od státního tajemníka Stefana Stefaniho), Schröder pohrozil, že nepojede do Itálie na dovolenou.

Navíc se vzchopil i původně rozdělený parlament, kde pravice zpočátku podporovala Berlusconiho: od pátku žádal Pat Cox jménem celého shromáždění od šéfa italské vlády omluvu. Ten na to nyní přistoupil.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz