Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Berlínský veletrh představil nejmodernější letouny

  6:57aktualizováno  6:57
Berlínské nebe zažilo letecký svátek. Přes tři sta letounů se o víkendu představilo na mezinárodním leteckém veletrhu ILA 2006. Od historických strojů až po nejmodernější stíhací letouny Eurofighter Typhoon nebo vrtulníky Eurocopter Tiger.

Berlínský letecký veletrh ILA - Moderní stíhací letoun Eurofighter Typhoon. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Pětidenní letecký veletrh ILA 2006, který o víkendu skončil na berlínském letišti Schönefeld, přilákal podle organizátorů přes 230 tisíc návštěvníků.

Mezi největší lákadla leteckého svátku patřily během víkendu, kdy se brány veletrhu otevřely i veřejnosti, hlavně letové ukázky nejmodernějších letounů a vrtulníků.

Německá armáda představila společně s konsorciem EADS stíhací letoun Eurofighter Typhoon, který na statické ukázce obléhaly neustále davy diváků.

Nejmodernější stroj německých vzdušných sil mohli návštěvníci vidět i v monstrózní letové ukázce, během které nebe nad Berlínem křižovaly všechny typy stíhacích a taktických letounů ve výzbroji německé Luftwaffe - od letounů Tornado, přes Eurofightery až po stroje F-4F Phantom.

Podobnou pozornost budil i nový vrtulník Eurocopter Tiger. Zdaleka největší úspěch ovšem sklidila ukázka obřího dopravního letounu Airbus A380 s kapacitou 550 míst, který se v Německu představil vůbec poprvé.

Organizátoři do Berlína letos pozvali přes tisíc vystavovatelů z více jak čtyřiceti zemí. Návštěvníci mohli obdivovat ve statických i letových ukázkách přes tři stovky letounů a vrtulníků.

"ILA potvrzuje, že patří největším leteckým veletrhům na světě. Od roku 1992 se počet vystavovatelů, letounů a konferencí zdvojnásobil," uvedl Raimund Hosch z pořádající agentury.

Silně zastoupené Rusko odhalilo nový MiG
Letošním partnerem leteckého veletrhu v Berlíně se stalo Rusko. Na rozlehlých plochách výstaviště proto byly ruské zbrojařské i technologické firmy znatelně vidět. Ruským firmám dokonce patřil jeden z velkých samostatných pavilonů.

Hlavním magnetem ruské expozice byla poslední verze proslulého letounu MiG-29 s označením OVT. Samotný výrobce o něm tvrdí, že "porušuje zákony aerodynamiky". Výrobce zatím od roku 2005 představoval letoun během leteckých dnů v Rusku. Berlín se tak stal prvním místem, kde mohli experti i diváci vidět stroj i v akci a nemuseli cestovat do Ruska.

Nový MiG-29 OVT je vybavený důmyslným systémem známým jako posuvné vektorové řízení, který stroji se dvěma motory dává jedinečné možnosti k manévrování.

"Některé manévry nejsou jen podívanou. Pro piloty mohou býti hranicí mezi životem a smrtí ve vzdušném boji," konstatoval pilot letounu Pavel Vlassov, který schopnosti stroje předváděl divákům během letových ukázek.

České firmy především sbíraly kontakty
Kromě atraktivní letové podívané je berlínský veletrh ILA ale hlavně místem, kde se uzavírají obchody. Organizátoři zveřejnili už během prvních dvou dnů, že na veletrhu firmy sjednaly obchody v hodnotě 65 milionů eur.

Například ruský výrobce letadel Suchoj objednal vybavení pro své regionální letouny. Airbus oznámil prodej letadla A318 a informoval, že uzavřel s ruskými firmami MiG a Irkut smlouvy o přestavbě osobních letadel na nákladní.

Letošního ročníku veletrhu leteckého a kosmického průmyslu se účastnilo i 14 českých firem, hlavně dodavatelů pro letecký průmysl. "Našim hlavním cílem je ukázat, co se v rámci leteckého průmyslu v České republice dělá," řekl Vlastimil Havelka z Asociace leteckého průmyslu.

Jak dodal Asociace leteckého průmyslu sdružuje zhruba 40 výrobních firem a výzkumných ústavů. Účast českých firem považuje Havelka za důležitou, ačkoliv byl podle něj zájem ostatních vystavovatelů o českou produkci menší než loni. "Na druhou stranu jsme řešili konkrétní nabídky, takže naši letošní účast bych hodnotil pozitivně," dodal Havelka.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata
The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata

Představte si, že jste mladý pár, rozhodnete se pro miminko a narodí se vám dcerka. Po chvíli se shodnete, že by malá měla mít sourozence, ale namísto jednoho jí dopřejete hned tři. A všechny tři naráz

Najdete na iDNES.cz