Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Berlínská zeď, stavba odpudivosti

  1:05aktualizováno  1:05
Kdysi, za těch starých časů, stavěly se, vlastně budovaly (tehdy se budovalo, ne stavělo, znělo to jaksi slavnostněji) nejprve v lidovědemokratických, pak socialistických zemích mnohé stavby, které dostávaly nejrůznější přídomky. Stavby socialismu, stavby mládeže, stavby míru, stavby přátelství, stavby pětiletky...

Postavit však zeď, aby si lidé nemohli zajít tam, kde je přijímají, ba vítají, jenom proto, že si jejich hospodář-majitel osobuje právo nařizovat jim, co mají dělat, jak to mají dělat a pro koho, je hnusné. Odpudivé. | foto: z výstavy Rok 1989 očima fotografů

Byl to čas, v němž nestačilo nazvat věc slovem, které ji označovalo přesně, realisticky a jak zobák narostl. Muselo se přidat adjektivum. Oslavné, patetické. Blbé.

Když jsem stál u zbytků berlínské zdi, měl jsem jediný pocit: stavba odpudivosti. Sama ta věc musela být svým celkovým vzhledem odpudivá, je-li na pohled odpudivá i ve svých ostatcích. Samozřejmě účel, pro nějž byla zbudována – zabránit lidem, aby se mohli vydat, kam chtějí, například za svými příbuznými – byl odpudivý.

Zajímavé je, že dodnes ta část města při berlínské zdi, jež k ní přiléhala z "Ost Berlína", působí mnohem nepřitažlivěji než díl pojmenovávaný "West". A už vůbec odpudivá je představa pohraničníků Německé demokratické republiky, jak hledí do "zakázaného pásma", v němž celou hodinu umírá Peter Fechter, osmnáctiletý mládenec, jehož při pokusu o útěk zasáhly hrdinné kulky do oblasti pánve a který tam v roce 1961 ve jménu zákazu odchodu z ráje "socialismu a míru" bez poskytnutí pomoci vykrvácel. Stojíte u zbytků té zdi a je vám zle.

Traduje se, že kdysi poslal Jan Werich Jiřímu Voskovcovi z Berlína pohled, na nějž napsal: "Ty dva Berlíny, to je největší argument proti marxismu."

Stojíte u zbytků té zdi a napadá vás, že je to dobrý postřeh. Neboť důvodem stavby berlínské zdi byla skutečnost, že takzvaní endéráci houfně odcházeli stát se "eneseráky". Což zejména kvůli jevu zvanému odliv mozků bylo nejen pro vůdce NDR, ale i pro celý moskevský blok nepřijatelné.

Kruciální dotaz oné doby zní: Proč lidé odcházejí od nás tam, a ne od nich sem? Těžko se obecenstvu hry zvané studená válka vysvětlovalo, že z míst "budování perspektivní stavby socialismu" odcházejí lidé po tisících tam, kde je "zahnívající smetiště dějin". Vysvětluje se to skoro tak nelehko, jako proč se tehdy tak hloupě mluvilo a psalo. A hlavně, proč se tomu muselo naslouchat. Vždyť to bylo odpudivé.

Protože mnozí Němci z někdejší sovětské zóny nechtěli v tak odpudivé zóně žít, odcházeli na Západ. Proto bylo třeba postavit stavbu odpudivosti, aby jim v těch odchodech režim zabránil. Vyvolalo to odpor, který se projevil například proslulým výrokem Johna Fitzgeralda Kennedyho, který při návštěvě Berlína tváří v tvář zdi prohlásil: "Jsem Berlíňan!"

Stavět zdi a ploty se mnoha lidem nezamlouvá. Taková oplocení by prý neměla od sebe lidi oddělovat. Je to představa krásná, nicméně mnohdy naivní. Postavit si občas hradbu, aby mi jen tak někdo nelezl na dvorek, nenosil tam kdo ví co a nakonec mě nevyháněl z kuchyně, je někdy pochopitelné. Nutné, byť smutné.

Postavit však zeď, aby si lidé nemohli zajít tam, kde je přijímají, ba vítají, jenom proto, že si jejich hospodář-majitel osobuje právo nařizovat jim, co mají dělat, jak to mají dělat a pro koho, je hnusné. Odpudivé. Což bylo jediným posláním berlínské zdi. A za pokus o porušení této svobodomyslné a vznešené odpudivosti se i zabíjelo.

Trpíte-li "ostalgií", jděte do Berlína a postavte se ke zbytkům berlínské zdi.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

Najdete na iDNES.cz