Berlín nechává sudetský problém Čechům

- Byl to obrovský kontrast s politickou částí státní návštěvy prezidenta Havla v Německu, kde sociálnědemokratický kancléř Gerhard Schröder a jeho ministr zahraničí Joschka Fischer dávali naopak jasně najevo, že tento problém považují za uzavřený a také vyřešený.

Byl to obrovský kontrast s politickou částí státní návštěvy prezidenta Havla v Německu, kde sociálnědemokratický kancléř Gerhard Schröder a jeho ministr zahraničí Joschka Fischer dávali naopak jasně najevo, že tento problém považují za uzavřený a také vyřešený.

Uzavřený Česko-německou deklarací a vyřešený vystoupením premiéra Miloše Zemana loni v březnu, kdy označil Benešovy dekrety dnes již památným slovem "vyhaslé".
"Považuji prohlášení premiéra Zemana v této souvislosti za dostačující," zdůraznil po jednání s Havlem Schröder.

Šéfka opoziční křesťansko -demokratické unie Angela Merkelová se o dekretech a sudetských Němcích při rozhovoru s Havlem sice zmínila, ale jedním dechem dodala, že ve vztazích mezi Prahou a Berlínem jsou daleko důležitější věci. "Shodli jsme se na tom, že sudetoněmecká otázka zůstává jedním z témat česko-německých vztahů, ale v žádném případě není tématem hlavním," komentoval setkání s Merkelovou sám Havel.

Jen bavorský premiér Edmund Stoiber se nezpronevěřil své zákonem zakotvené úloze ochránce práv sudetských Němců.

A při setkání s Havlem vyzval Čechy, aby na protiprávnost vysídlení sudetských Němců přišli sami, a pokud možno ještě před svým vstupem do Evropské unie. "Evropa není jen hospodářské společenství, ale především společenství práva a hodnot založených na základních lidských právech. Proto věřím, že český národ se v průběhu přijetí do unie závazně vzdá dekretů a zákonů, které jsou v rozporu s mezinárodním právem a jsou výrazem neblahé minulosti," prohlásil ve své zdravici k Havlovi v pátek v bavorském Řezně Stoiber. I on však pod tlakem okolností zmírňuje, když k tomuto tématu uvedl, že členství Česka v Evropské unii nepodmiňuje zrušením dekretů a plně ho podporuje.

V této souvislosti je zajímavý i signál přímo od vedení sudetoněmeckého landsmanšaftu. Jeho designovaný šéf a poslanec Evropského parlamentu Bernd Posselt během Havlovy návštěvy uvedl pro německý tisk, že sudetští Němci by se mohli stát pro Čechy "významnou lobby" při jejich snaze o vstup do EU.

Naše členství v Evropské unii vidí jako lék i na vztahy k sudetským Němcům Václav Havel, který se nijak nerozpakoval říci v pátek v Řezně před sedmi stovkami studentů větu, která by u jiných českých politiků byla senzací prvního řádu: "Poválečné vyhánění Němců - to já skutečně odsuzuji." Avšak ani Havel nevidí řešení ve zrušení Benešových dekretů.

"Prakticky bychom se mohli k řešení přiblížit tím, že jakmile budeme členy Evropské unie, budou mít sudetští Němci stejná práva jako Češi," uvedl v pátek při shrnutí výsledků své historické státní návštěvy prezident Václav Havel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video