Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Berlín nechává sudetský problém Čechům

aktualizováno 
- Byl to obrovský kontrast s politickou částí státní návštěvy prezidenta Havla v Německu, kde sociálnědemokratický kancléř Gerhard Schröder a jeho ministr zahraničí Joschka Fischer dávali naopak jasně najevo, že tento problém považují za uzavřený a také vyřešený.

Byl to obrovský kontrast s politickou částí státní návštěvy prezidenta Havla v Německu, kde sociálnědemokratický kancléř Gerhard Schröder a jeho ministr zahraničí Joschka Fischer dávali naopak jasně najevo, že tento problém považují za uzavřený a také vyřešený.

Uzavřený Česko-německou deklarací a vyřešený vystoupením premiéra Miloše Zemana loni v březnu, kdy označil Benešovy dekrety dnes již památným slovem "vyhaslé".
"Považuji prohlášení premiéra Zemana v této souvislosti za dostačující," zdůraznil po jednání s Havlem Schröder.

Šéfka opoziční křesťansko -demokratické unie Angela Merkelová se o dekretech a sudetských Němcích při rozhovoru s Havlem sice zmínila, ale jedním dechem dodala, že ve vztazích mezi Prahou a Berlínem jsou daleko důležitější věci. "Shodli jsme se na tom, že sudetoněmecká otázka zůstává jedním z témat česko-německých vztahů, ale v žádném případě není tématem hlavním," komentoval setkání s Merkelovou sám Havel.

Jen bavorský premiér Edmund Stoiber se nezpronevěřil své zákonem zakotvené úloze ochránce práv sudetských Němců.

A při setkání s Havlem vyzval Čechy, aby na protiprávnost vysídlení sudetských Němců přišli sami, a pokud možno ještě před svým vstupem do Evropské unie. "Evropa není jen hospodářské společenství, ale především společenství práva a hodnot založených na základních lidských právech. Proto věřím, že český národ se v průběhu přijetí do unie závazně vzdá dekretů a zákonů, které jsou v rozporu s mezinárodním právem a jsou výrazem neblahé minulosti," prohlásil ve své zdravici k Havlovi v pátek v bavorském Řezně Stoiber. I on však pod tlakem okolností zmírňuje, když k tomuto tématu uvedl, že členství Česka v Evropské unii nepodmiňuje zrušením dekretů a plně ho podporuje.

V této souvislosti je zajímavý i signál přímo od vedení sudetoněmeckého landsmanšaftu. Jeho designovaný šéf a poslanec Evropského parlamentu Bernd Posselt během Havlovy návštěvy uvedl pro německý tisk, že sudetští Němci by se mohli stát pro Čechy "významnou lobby" při jejich snaze o vstup do EU.

Naše členství v Evropské unii vidí jako lék i na vztahy k sudetským Němcům Václav Havel, který se nijak nerozpakoval říci v pátek v Řezně před sedmi stovkami studentů větu, která by u jiných českých politiků byla senzací prvního řádu: "Poválečné vyhánění Němců - to já skutečně odsuzuji." Avšak ani Havel nevidí řešení ve zrušení Benešových dekretů.

"Prakticky bychom se mohli k řešení přiblížit tím, že jakmile budeme členy Evropské unie, budou mít sudetští Němci stejná práva jako Češi," uvedl v pátek při shrnutí výsledků své historické státní návštěvy prezident Václav Havel.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Zobrazení sochy Davida se nesmí používat pro komerční účely, rozhodl soud

Socha Davida ve Florencii

Soud v italské Florencii ve čtvrtek rozhodl, že zobrazení sochy Davida od Michelangela Buonarrotiho se nesmí bez...

KOMENTÁŘ: Zeman se vrací. Bude mít jeho ruská cesta nějaký výsledek?

Prezident Ruska Vladimir Putin (vpravo) přijal 21. listopadu ve své černomořské...

Prezident Miloš Zeman má za sebou pětidenní státní návštěvu Ruské federace. Setkal se s Vladimirem Putinem, zúčastnil...

U japonského pobřeží ztroskotala dřevěná bárka s rybáři z KLDR

Osm Severokorejců ztroskotalo na japonském pobřeží poblíž města Yurihonjo.

U japonského pobřeží ztroskotalo osm mužů, kteří mluví korejsky a tvrdí, že jsou z KLDR. Při rybolovu prý ztratili...Najdete na iDNES.cz