Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bergmanovy filmy se vracejí po 10 letech

  11:13aktualizováno  11:13
Praha - Filmy Léto s Monikou a Večer kejklířů začala ve čtvrtek v žižkovském kině Aero přehlídka filmů geniálního švédského filmaře Ingmara Bergmana. Potrvá dalších devět dní, během nichž mohou diváci zhlédnout celkem 18 jeho filmů. Ty se na plátna českých kin dostanou poprvé po deseti letech. "Zorganizováním přehlídky se snažíme tuto díru alespoň jednorázově zalepit," sdělil jeden z organizátorů přehlídky Pavel Rajčan.

Retrospektivu sestavila Stanislava Přádná z Filmového ústavu, která z více než padesáti snímků z Bergmanovy filmotéky vybrala stěžejní díla.

Původně měla být přehlídka ještě o dva filmy bohatší. "Nebyl problém získat filmová práva, které k většině Bergmanových filmů vlastní Švédský institut a poskytuje je bezplatně. Daleko horší to bylo s kopiemi - sesbírali jsme je po jednotlivých kusech z různých archivů u nás, na Slovensku, v Maďarsku a ve Švédsku," podotkl Rajčan.

První den přehlídky doplnil dva rané snímky, které patří k prvním filmům nové vlny, u nás dosud neuvedený dokument Bergmanův hlas Gunnara Bergdahla.

"U příležitosti dvacátého výročí festivalu v Göteborgu, který řídím, jsem poprosil Bergmana, zda by se mohl podílet na takové konverzaci o filmu," vzpomíná Bergdahl, který přijel své devadesátiminutové povídání se slavným tvůrcem do Prahy osobně uvést.

V sedmdesátých letech, kdy Bergman točil své podle mnohých nejlepší filmy, však zdaleka nebyl jeho příznivcem a ani by ho nenapadlo, že jednou o známém krajanovi udělá film. "Tehdy jsem dokonce demonstroval před kinem, v kterém se promítala jeho Hanba, vyjadřující se k Vietnamu. Skandovali jsme, že je to skutečně hanba pro švédskou kinematografii," usmívá se Bergdahl.

Snímek Hanba sice žižkovská přehlídka nenabídne, nebudou však chybět jiné Bergmanovy slavné filmy - Lesní jahody, Persona, Šepoty a výkřiky, Scény z manželského života či Podzimní sonáta. 

V pátek se mohou diváci těšit na snímek Úsměvy letní noci, který spadá do růžové série Bergmanových komedií - milostných hrátek, do jejichž sladké rozvernosti proniká hořká ironie. Paradoxně tuto komedii Bergman točil v době, kdy uvažoval o sebevraždě. Symbolickou tečku za přehlídkou udělá tříhodinová rodinná freska Fanny a Alexander,která se zrodila z autorových vzpomínek na dětství. Snímek z počátku osmdesátých let byl také tečkou za Bergmanovou režisérskou tvorbou.

DEN

HODINA

FILM

Pátek 2.11 18.00

ÚSMĚVY LETNÍ NOCI (Sommarnattens leende) ŠVÉ 1955, scénář a režie Ingmar Bergman (108 minut, švédská verze/simultánní preklad do sluchátek)

20.30 SEDMÁ PEČEŤ (Det Sjunde inseglet) ŠVÉ 1957, scénár a režie Ingmar Bergman (96 minut, švédská verze/ceské titulky)
Sobota 3.11 18.00
20.30
LESNÍ JAHODY (Smultronstället) ŠVÉ 1957, scénár a režie Ingmar Bergman (90 minut, švédská verze/ceské titulky)
Neděle 4.11 18.00 TVÁŘ (Ansiktet) ŠVÉ 1958, scénár a režie Ingmar Bergman (100 minut, švédská verze/slovenské titulky)
20.30 PRAMEN PANNY (Jungfrukällan) ŠVÉ 1960, režie Ingmar Bergman (89 minut, švédská verze/simultánní preklad do sluchátek)
Pondělí 5.11 18.00 ĎÁBLOVO OKO (Djävulens öga) ŠVÉ 1960, scénár a režie Ingmar Bergman (87 minut, švédská verze/ceské titulky)
20.30 JAKO V ZRCADLE (Sasom i en spegel) ŠVÉ 1961, scénár a režie Ingmar Bergman (89 minut, švédská verze/simultánní preklad do sluchátek)

Úterý 6.11 18.00 HOSTÉ VEČEŘE PÁNĚ (Nattvardsgästerna) ŠVÉ 1963, scénár a režie Ingmar Bergman (81 minut, švédská verze/simultánní preklad do sluchátek)

20.30 MLČENÍ (Tystnaden) ŠVÉ 1963, scénár a režie Ingmar Bergman (96 minut, švédská verze/slovenské titulky)

Středa 7.11

18.00

MLČENÍ (Tystnaden)

20.30 PERSONA (Persona) ŠVÉ 1966, scénár a režie Ingmar Bergman (85 minut, švédská verze/ceské titulky)

Čtvrtek 8.11 18.00
20.30
HODINA VLKU(Vargtimmen) ŠVÉ 1968, scénár a režie Ingmar Bergman (90 minut, švédská verze/slovenské titulky)

Pátek 9.11 18.00 ŠEPOTY A VÝKŘIKY (Viskningar och rop) ŠVÉ 1972, scénár a režie Ingmar Bergman (95 minut, švédská verze/ceské titulky)

20.30 SCÉNY Z MANŽELSKÉHO ŽIVOTA (Scener ur ett äktenskap) ŠVÉ 1973, scénár a režie Ingmar Bergman (170 minut, švédská verze/ceské titulky)

Sobota 10.11 18.00 PODZIMNÍ SONÁTA (Höstsonaten) FRA-SRN 1978, scénár a režie Ingmar Bergman (95 minut, švédsko-anglická verze/slovenské titulky)

20.30 ZE ŽIVOTA LOUTEK (Aus dem Leben der Marionetten) SRN 1980, scénár a režie Ingmar Bergman (104 minut, nemecká verze/simultánní preklad do sluchátek)

Neděle 11.11 17.30
21.00
FANNY A ALEXANDER (Fanny och Alexander) ŠVÉ-FRA-SRN 1982, scénár a režie Ingmar Bergman (190 minut, švédsko-nemecko- anglická verze/ceské titulky)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...



Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...



Další z rubriky

Boj o post primátora Prahy začíná, strany už jednají o uchazečích

Budova pražského Magistrátu

Sotva skončily volby do Poslanecké sněmovny, strany začínají zbrojit na další. Za deset měsíců vyvrcholí boj o křeslo...

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...



Najdete na iDNES.cz