Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Benešovy dekrety - kolektivní vina naší zahraniční politiky

  10:38aktualizováno  10:38
To, že jsou Benešovy dekrety znovu na stole, je především vinou všech našich dosavadních ministrů zahraničí a jejich nesebevědomé, vpravdě Benešovské politiky ústupků. Od listopadu 1989 jsme se nedokázali na mezinárodní scéně nijak významně prosadit a obhájit naše zájmy. Vzpomeňme jen na likvidační cla na naši ocel a naopak na facku obdrženou při dovozu jablek. Penězovod na Slovensko ve formě celní unie existuje dál, nazpět putuje organizovaný zločin, rozhraničovací komise nás poškodila. Nedovedu si představit, kdyby Němci či Rakušané přišli s podobnými požadavky za Polskem.
Tam došlo k odsunu v mnohem větším měřítku a dokonce ke ztrátě území. Jenže důrazná polská diplomacie nepřipouští žádné diskuse na toto téma.
Fakta stojí jasně na naší straně. Především odsun nebyl proveden na základě Benešových dekretů, ale na základě dohody vítězných mocností v Postupimi. Odsunuti do své vlasti byli výhradně cizinci, tedy občané, kteří neměli československé, ale německé, případně maďarské občanství. Jen nelidská brutalita provázející někdy tento odsun zasluhuje odsouzení a odškodnění. Pokud bychom přijali termín vyhnání, mohli bychom směle např. každého běžence vráceného z Německa či Rakouska zpět na naše území z důvodů, že nemá tamní občanství, označovat za vyhnance. Přesto si troufám tvrdit, že k vyhnání došlo. Proběhlo v letech 1938-39, kdy byli vyhnáni Češi z pohraničí a ze Slovenska. O jejich odškodnění však naše diplomacie nijak neusiluje.
Politologové, historici a politici mohou stokrát tvrdit, že kolektivní vina neexistuje a je nepřípustná. Ona přesto je a platí. Sudetští Němci byli občany nejdemokratičtějšího státu tehdejší Evropy. Ve svobodných volbách jednoznačně podpořili Henleina a jeho politiku připojení k Říši. Později dokonce přijali německé občanství. Vůči své vlasti se provinili, odmítli ji. Jejich hlavní heslo, které vykřikovali po celém českém pohraničí, znělo: Heim ins Reich!  Po válce jim bylo vyhověno.
Čím jsou vinni ti ostatní, kteří Henleina nevolili? Jsou vinni tím, že neudělali víc, nebo vůbec nic pro to, aby nebyl zvolen. Posléze oprávněně nesli důsledky ve formě odsunu, přijatého vítěznými mocnostmi. A nesli je všichni, nejen henleinovci. Zrovna tak jako na válku rozpoutanou Hitlerem doplatili a dodnes doplácejí všichni Němci, nejen ti, co ho volili v roce 1933 a podpořili později. A jako na čtyřicet let bolševismu a dvanáct let klausismu a zemanismu doplácejí všichni Češi, nejen ti, co je volili. Mimochodem: analytický tým Pravého Bloku, vycházeje jen z otevřených zdrojů, spočetl, že ekonomické ztráty způsobené vládami ODS, ČSSD a špatnými zákony, přijatými námi voleným poslanci, činí již více než 2 a půl bilionu Kč. Každý výdělečně činný občan tedy platí již dvanáct let do kapes tunelářů, podvodníků a zlodějů  každý měsíc 3000 Kč. Každý, nejen voliči parlamentních stran! A zvolíme-li špatně, bude platit dál!   
Z příslušnosti k národu či státu se prostě nelze jen tak vyvléci a je nutno počítat s tím, že každý občan ponese nejen dobré, ale i špatné důsledky kolektivního rozhodnutí, v tomto případě voleb. Mějme to prosím na paměti, až půjdeme  v červnu k volebním urnám, abychom se opět kolektivně neprovinili a abychom my, nebo naše děti, nemuseli nést důsledky vlastního rozhodnutí, nebo vlastní nerozhodnosti.
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Okamura varoval před novými pravidly pro azyl. Nestrašte lidi, řekl Babiš

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Hnutí SPD Tomia Okamury si vynutilo, aby Sněmovna přednostně řešila návrh nových azylových pravidel v Evropě. „Máme...

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

Poslanci odmítli, aby komisi pro kontrolu GIBS vedl komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna odmítla, aby komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku Veřejné...

Najdete na iDNES.cz