Vít Bárta a Jaroslav Škárka u Obvodního soudu pro Prahu 5. (23. ledna 2013)

Vít Bárta a Jaroslav Škárka u Obvodního soudu pro Prahu 5. (23. ledna 2013) | foto: František Vlček, MAFRA

Benešová uznala výtky soudce Šotta, podala stížnost ke kauze Bárta

  • 7
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová podala stížnost pro porušení zákona v kauze poslanců Víta Bárty a Jaroslava Škárky. Benešová vyhověla podnětu soudce Jana Šotta, který o případu rozhodoval. Věc nyní posoudí Nejvyšší soud.

Benešová podepsala stížnost ve čtvrtek ráno. "Je to na základě podnětu soudce Šotta i předsedy Městského soudu v Praze, kteří podali podnět k podání stížnosti pro porušení zákona," řekl iDNES.cz ředitel tiskového odboru ministerstva spravedlnosti Robert Schuster.

O podání stížnosti informoval server Aktuálně.cz. Ministryně už v červenci uvedla, že o tomto kroku uvažuje.

Soudce Obvodního soudu pro Prahu 5 Šott loni v dubnu uložil Bártovi 18měsíční podmíněný trest za podplácení a Škárkovi tři roky vězení za podvod. Oba muže však musel následně zprostit obžaloby na základě rozhodnutí odvolacího soudu. Městský soud v Praze poté zamítl odvolání státní zástupkyně a rozhodnutí v březnu potvrdil.

"Výhrada směřuje čistě k tomu, že podle mého názoru měl odvolací soud již v prvním případě sám ve věci rozhodnout a nikoliv věc vracet našemu soudu. V mém podnětu však není řešen pouze procesní postup, ale hlavně právní posouzení věci," řekl Šott iDNES.cz na začátku července.

Dovolání podal i nejvyšší státní zástupce

Soud by měl podle ministryně vyřešit i řadu dalších právních otázek, například zda je přípustné stíhat zákonodárce za jinak protiprávní jednání, kterého se dopustí na půdě Parlamentu. "Akademický výrok Nejvyššího soudu ČR ve věci by měl podle ministryně judikatorní přínos pro budoucí rozhodovací praxi státních zástupců a soudů," uvedl Schuster v tiskové zprávě.

Dovolání k Nejvyššímu soudu podal už v červnu i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Podle něj soudy postupovaly špatně, když oba obviněné zprostily obžaloby. Škárka navíc podle nejvyššího státního zastupitelství neměl být uznán vinným z podvodu, ale poškození cizích práv (více čtěte zde).

Nejvyšší soud se již kauzou jednou zabýval, a to když na základě Bártově stížnosti loni v říjnu rozhodl, že současný předseda Věcí veřejných nemůže být souzen za nabídku bezúročné půjčky poslancům (o verdiktu soudu čtěte zde). 

Obžaloba tvrdila, že Bárta dal tehdejším stranickým kolegům, poslancům Škárkovi a Kristýně Kočí, 170 tisíc, respektive půl milionu korun za to, aby k němu byli loajální.


Nejlepší videa na Revue