Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bendl: Topolánkovo chování škodí ODS

  13:52aktualizováno  13:52
Michaela Jílková zpovídala místopředsedu ODS a středočeského hejtmana Petra Bendla. Proč na kongresu vyčetl Mirku Topolánkovi vulgaritu? Jak ovlivní premiérovu pozici případný neúspěch v krajských volbách? A kdo by ho měl jednou vystřídat v čele ODS?

Nový předseda středočeské ODS Petr Bendl v rozhovoru s Michaelou Jílkovou. | foto: David Port

Rozhovory Michaely Jílkové

Pane místopředsedo, na kongresu jste předsedovi Topolánkovi řekl o jeho chování k médiím: "Mirku, říkám ti to veřejně a bez jakýchkoliv postranních úmyslů. Změň to a věnuj se tomu." Co vám na to řekl?
No, budete se divit, ale vůbec nic.

Máte pocit, že si vaši kritiku vzal k srdci, nebo nad ní mávl rukou?
Tak já doufám, že si to k srdci vzal. Nechci, aby se to šuškalo a řešilo za jeho zády, a přitom se mu říkalo - ano, jsi nejlepší a skvělý. Myslím, že to měl slyšet. Chtěl jsem mu to říct přede všemi, aby mě nepodezíral z vedlejších úmyslů.

Co konkrétně předsedovi nejvíc vyčítáte?
Když to řeknu velmi diplomaticky, že jeho mediální obraz ODS nepomáhá. Kampaň se přece nedělá jenom tři týdny před volbami. To už tomu nikdo věřit nebude. Kampaň se dělá celé čtyři roky.

Ale které Topolánkovy kroky považujete za nejvíc nepřijatelné?
K Innsbrucku se měl postavit čelem a říct – je to takhle. (Do Innsbrucku se premiér nechal dovézt vládním letadlem, aby si zalyžoval, pozn. red.) Není-li to pravda, měl se obrátit na soud a chtít omluvu. Je-li to pravda, měl to vysvětlit.

Vyzývá-li nás premiér k odvaze, měl by ji mít i on

Vadí vám i to, že nemluví s novináři?
Vyhánět od sebe novináře znamená zhoršovat svůj mediální obraz. Lepší je postavit se tomu čelem. Odpovědět na otázku a nebát se říct – takto to vidím já. Pak by tomu, co říká, lidé více důvěřovali. Prostě před tím neutíkat.

Topolánek v souvislosti s médii uvedl: "Lidé z mého týmu mi říkají, že s novináři musím vyjít za každou cenu. Říkají mi to marně." To vypadá, že s ním nehnete?
Buď to změní nejen kvůli sobě, ale zejména i kvůli obrazu ODS, nebo to nezmění. Pak ale musí vědět, že většina členské základny z toho nebude nadšená.

Pokud současný mediální styl nezmění, mohl by příští rok přijít o křeslo předsedy ODS?
Neumím říct, co bude za rok na volebním kongresu. Ale bylo by dobře, kdyby Mirek v tomto ohledu na sobě pracoval jako každý. Snažil jsem se mu dát najevo, že bychom byli velmi rádi, kdyby se jeho mediální obraz změnil. Teď je čistě na něm, jestli se podle toho zařídí.

A když se podle toho nezařídí?
Tak se podle toho určitě zařídí středočeská ODS (Bendl je jejím předsedou, pozn. red.).

Zkuste vyjádřit v procentech, jak je rozšířen v celé ODS názor, že Topolánkovo chování straně neprospívá.
Tak to opravdu nevím. Ale u nás ve středních Čechách se možná budeme blížit sto procentům.

Vy si myslíte, že právě jeho mediální vystupování snižuje preference ODS?
Tak samozřejmě. Já myslím, že dílem ano.

Co kdyby vám premiér oponoval, že se vám to mluví, když jste nikdy nezažili tak velký mediální tlak jako on?
Vím, co to je být pod tlakem bulváru. Není to jednoduché. Jsem schopen to pochopit a myslím, že většina lidí dokáže ledacos odpustit. Ale je potřeba s tím počítat a postavit se tomu.

Hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský prohlásil, že mu vrcholných politiků není líto. Uznává, že jsou pod velkým tlakem, ale říká jim: "Šel jsi tam ze své vůle, tak nekňuč, že to je náročné."
Přesně. Já bych mu řekl, nebreč. Nebo jestli ti to vadí, nech to dělat někoho jiného. Politici si na tohle musí zvyknout. Jsou veřejnými osobami a dávají všanc své rodinné zázemí.

A co když pan předseda média prostě nemá rád a je to už nevratné? Co když jim už nebude důvěřovat nikdy? Co s tím v grémiu budete dělat?
Sám Mirek Topolánek nás vyzýval k odvaze. Tak by tu odvahu mluvit s médii měl mít i on.

Co říkáte jeho teoriím o spiknutích médií. Že pracují na zakázku, že jsou to řízené kampaně?
Nevím. Myslím si, že člověk by měl vždycky hledat nejdřív chybu sám v sobě a pak teprve v ostatních. I když nevylučuji, že ve světě mocných je možné všechno.

Ve svém kongresovém projevu jste řekl: "ODS je úspěšná jako nikdy předtím, a přesto žádné radostné výkřiky neznějí. Že by pachuť z faktů, že ministerstvo financí nepatří ODS." To vypadá, že jste panu premiérovi stále neodpustili personální složení koaliční vlády.
Neodpustili. My si pořád stojíme za názorem, že ODS měla mít ministerstvo financí. Mirek Topolánek nám tehdy řekl – já na tom trvám, je to rozhodnutí premiéra a já na to mám právo. My Středočeši ho respektujeme. Ovšem na druhou stranu máme pocit, že ODS nemá viditelného prodavače produktu jménem ekonomická reforma. Lidem málo vysvětlujeme, proč musí vláda dělat to či ono, proč jsou reformní balíky nutné. A nemůžeme čekat, že to KDU-ČSL, potažmo pan ministr Kalousek bude dělat za ODS.

Věříte Topolánkovi, že nemohl dělat víc při sestavování koaliční vlády?
Třeba to opravdu nešlo... Já jsem samozřejmě přesvědčený, že to šlo udělat jinak. Ministr financí je velmi důležitá pozice, a kdyby ji ODS měla, byla by ve vládě silnější.

Jaký je podle vás Miroslav Kalousek ministr? Jste s ním spokojeni?
V rámci koalice funguje dobře. Bohužel je málo modrý. Ale že bude modrý, jsme od něj čekat nemohli.

Domníváte se, že by reformy byly více "modré", kdyby byl ministrem financí člen ODS?
Doufám, že by byly více modré. A zároveň jsem přesvědčen, že bychom v něm měli člověka, který by se nezodpovídal jenom vládě, ale i ODS. Musel by i dovnitř strany vysvětlovat svoje kroky. Očekávat to od člena KDU-ČSL nemůžeme.

Premiér Topolánek si nevybral do vlády jediného člena ze dvou nejsilnějších organizací ODS - pražské, středočeské...
Členská základna Středočechů i Pražanů to nese nelibě. A sledujeme, zda tyto regiony nebudou poškozovány tím, že nemají nikoho ve vládě.

Hejtmani za ODS si dlouhodobě stěžují, že vedení strany nevyužívá personální potenciál regionů. A že s nimi nedostatečně komunikuje. Topolánek vám k tomu v projevu řekl: "Nelze se schovávat za obecné fráze, že předseda, vláda či vedení nekomunikuje. Nechť to ti, kteří tyto bláboly papouškují, dokáží."
Hm. Kdybych to měl vztáhnout na sebe, protože se v téhle větě pana předsedy vidím, tak mu nabídnu několik příkladů. Třeba když vláda bez konzultace s námi rozhodla, že se mají zrušit záchranné sbory armády. My jsme to pak museli veřejně odmítnout. Nebo ministerstvo vnitra sepsalo zákon o krajích a teprve pak nám ho dalo k připomínkování. Místo toho, abychom ho připravili společně, jak jsme se už před rokem domluvili.

ODS má třináct ze čtrnácti hejtmanů v Česku. Chcete říct, že o takto klíčové věci se s hejtmany ODS nemluví?
Já si to vůbec neumím vysvětlit. Pro mě to je naprosto nepochopitelná věc stejně jako pro moje kolegy. Ale ono se to týká i obcí. Vezměte si třeba zákon o rozpočtovém určení daní – o tom jsme s vládou také nemluvili.

A kde je ta deklarovaná jednota ODS?
Na jedné straně se po jednotě volá, ale na druhé straně se dělají věci, které jsou s tou jednotou zcela v rozporu. Ptal jsem se na to na kongresu i na grémiu, protože to nepovažuji za podporu jednoty ODS. Doufám, že se to do budoucna změní, protože tento přístup nás rozděluje, a nikoliv sjednocuje.

A jaké odpovědi jste se na grémiu dočkal?
No, dočkal jsem se odpovědi – připomínkujte a pak se uvidí.

Předseda měl lidi pochválit, a ne do nich "střílet"

Pan předseda se vůbec do hejtmanů na kongresu obul. Cituji: "Kde jsou zástupy kvalitních úředníků z regionů, kteří chtějí v praxi realizovat náš program každodenní prací? Kampak se ti čerchmanti schovali? Neschovali se, moji milí, kašlou na to." To nevypadá, že má o hejtmanech ODS dobré mínění.
Asi nemá, no. Mě mrzí, co si o nás Mirek Topolánek myslí. Je to škoda, protože sám říkal, jak musíme být jednotní. Spíš měl pochválit ty stovky a tisíce lidí na úrovni obcí a krajů. Protože to mají opravdu těžké. Musí dnes a denně mít toho "odéesáckého ptáčka" na čele a obhajovat ty principy.

Když to řeknu hodně expresivně, nevypukla mezi hejtmany a předsedou ODS válka?
Podle mého hlubokého přesvědčení měl "sjednocující" předseda ODS spíš lidi na komunální a regionální úrovni pochválit, než aby do nich střílel.

Čím jste si tu kritiku premiéra zasloužili?
Jsem přesvědčen, že si ji regionální ani obecní politici nezaslouží. A proč nás kritizoval, tomu nerozumím.

Vy pořád říkáte, že tomu nerozumíte nebo že si to neumíte vysvětlit. Já vám, pane místopředsedo, nevěřím. Přece nějaký názor máte.
Myslím, že Mirkovi Topolánkovi prostě chybí zkušenost z řízení malého nebo středního města. Nebo zkušenost s funkcí hejtmana. Protože kdyby tuto zkušenost měl, věděl by, že každý komunální či krajský politik se prodírá neuvěřitelným množstvím zákonů, které nám parlament schvaluje. A to, že nám vyčítá, že máme akorát nataženou ruku – bodejť by ne! Vždyť každý starosta i hejtman je hodnocen i podle toho, jestli dokáže do svého regionu přinést nějakou korunu.

Ano, pan předseda řekl: "Není přece možné, aby naše starosty zajímalo pouze rozpočtové určení daní a čerpání vládních nebo evropských fondů."
Každý hejtman chce pro svůj kraj co nejlepší finanční situaci. Každý starosta chce co nejvíc peněz pro svoji obec. To je přirozené, tímhle by se neměl předseda vlády nijak znepokojovat. To je normální stav nejen v České republice, ale všude v Evropě nebo ve světě.

Kdybychom to měli uzavřít, k čemu ten kongres vlastně byl? Co přinesl?
Myslím si, že kongres všem ukázal, že příští rok bude hodně složitý pro každého z ODS. Nejen pro komunální a regionální politiky, které čekají volby. Ale i pro předsedu vlády. Když ODS vyhraje volby, často slýchám větu, že je vyhrál Mirek Topolánek. Platí-li tato věta, tak pokud někde prohrajeme krajské volby, prohrál je i Mirek Topolánek.

Pokud tedy krajské volby dopadnou hůře, než jak jste doposud byli zvyklí, oslabí to pozici předsedy na volebním kongresu příští rok?
Platí-li věta, že Mirek Topolánek doposud vyhrál všechny volby, tak v případě prohry bude logicky platit, že je prohrál i Mirek Topolánek. A tudíž by ho to oslabit asi mělo.

Korunním princem je pro mě Pavel Bém...

Za korunního prince ODS bývá označován Pavel Bém. Hovoří se i o Ivanu Langerovi. Vy se začínáte zviditelňovat. Vylučujete, že byste třeba časem mohl kandidovat na předsedu?
Spíš nevylučuji fakt, že jména, která jste jmenovala, jsou ta, o nichž bude ODS určitě přemýšlet. A z mého pohledu je v tuto chvíli tím korunním princem spíš Pavel Bém.

Jaké jsou teď vlastně vztahy v ODS? Pavel Bém minulý týden použil citát Winstona Churchilla, že největší nepřítel nesedí proti vám v opozičních lavicích, ale za vámi ve vlastních stranách.
Já bych s tím souhlasil. Vždycky čekáte úder od nepřítele, a jak ho vyhlížíte, odhalujete si záda. A když přijde někdo zezadu, má to jednodušší.

Existují snahy na oslabení pozice Pavla Béma?
Pokud je tím korunním princem, tak by samozřejmě mohla existovat spousta lidí, kteří by měli zájem na jeho oslabení.

Souhlasíte s Bémem, že kdyby nebyl znovu zvolen Václav Klaus prezidentem, padne Topolánkova vláda?
Myslím, že v takovém případě by sám Václav Klaus vyslal do ODS signál, že velmi děkuje za podporu, ale že si pád vlády nepřeje. Vláda je exekutivní orgán, který musí řídit tuto zemi, a prezident je hlava státu.

Na závěr osobní otázka. Co kdyby vám nějaký stoupenec Mirka Topolánka řekl: Zatímco on vyhrál všechny volby, vy, pane Bendle, jste neuspěl, když jste kandidoval na prvního místopředsedu ODS. Kde berete odvahu kritizovat předsedu?
V členské základně. Zeptáte-li se u nás Středočechů, tak vám většina řekne totéž.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka iDNES.cz

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...

VIDEO: Divočák s dogou tvoří nerozlučný pár, na útěku překvapili řidiče

Rocky a Janička spí každý den společně ve stáji pro koně.

Po silnici pobíhá velký pes a honí divočáka, hlásili začátkem prosince řidiči milevským strážníkům. Ti ale na místě...Najdete na iDNES.cz